Міжнародній групі вчених вдалося добути зразки доісторичного повітря, що збереглося у порожнинах мінералів, зібраних по всьому світу.
Ініціаторами дослідження виступили вчені з американського Університету Брока. За допомогою колег з Франції, Шотландії, Австралії і Китаю їм вдалося зібрати зразки галіту (кам’яної солі) з усього світу. Протягом 800 мільйонів років в порожнинах зібраних мінералів зберігалося повітря, і вченим вдалося дослідити його склад, пише «Новое время».
“У минулому було чимало суперечок про те, скільки кисню містилося в атмосфері 800 і більше мільйонів років тому, – говорить один з авторів дослідження професор Найджел Блеймі. – Ми знайшли спосіб, як проаналізувати атмосферні гази, замкнені в копалинах, і з’ясували, що рівень кисню в атмосфері тоді був приблизно наполовину нижче, ніж зараз”.
Раніше вважалось, що 800 мільйонів років тому вміст кисню в атмосфері становив лише два відсотки. Однак дослідники отримали іншу цифру. У зразках, вивчених за допомогою квадрупольного мас-спектрометра, було 10,9% кисню – в п’ять разів більше, ніж очікувалося.
Дослідники підкреслюють, що отримані результати дозволять більше дізнатися про те, як розвивалося життя на нашій планеті, і не тільки. Зокрема, про зміни клімату, масові вимирання і тектонічних події.