У петиції до Порошенка вимагають не допустити податок на міжнародні посилки вартістю вище 22 євро

2 Листопада 2018, 23:07

“Просимо не допустити прийняття змін до Податкового та Митного Кодексів в частині впровадження податку на посилки з-закордону вартістю понад 22 євро для громадян України, а разі прийняття таких змін Верховною Радою України – застосувати право вето Глави держави до таких змін”, – звертається до Президента України автор петиції.

Президента України Петра Порошенка закликали застосувати право вето до ініціативи щодо запровадження додаткових податків на міжнародні посилки, вартість яких становить 22 євро.  Відповідна петиція опублікована на сайті електронних петицій офіційного інтернет-представництва президента. Автором петиції є Ірина Кравець, вона була опублікована 31 жовтня цього року. Станом на вечір 02 листопада зібрано 7645 підписів з 25 000 необхідних.

В петиції зазначається, що обкладання ПДВ всіх іноземних посилок, що дорожчі 22 євро автоматично підвищить вартість покупок в закордонних інтернет-магазинах щонайменше на 30%. Українців позбавлять права купувати якісні та дешевші товари в іноземних інтернет-магазинах.

Як відомо, чимало українців закуповуються у зарубіжних інтернет-магазинах, переважно китайських, де товари (одяг, взуття, електроніку) можна придбати дешевше, ніж їхні аналоги в магазинах в Україні. Кількість українців, які замовляють товари на зарубіжних інтернет-майданчиках, щороку зростає. За даними учасників ринку, нині загальну кількість посилок оцінюють приблизно в 35 млн на рік: переважну більшість становлять товари на суму до 150 євро, оскільки податком та митними платежами вони не оподатковуються. На торгівлю з китайськими інтернет-магазинами припадає близько 30% і 70% – на ЄС і США.

Нагадаємо, нещодавно в Україні влада повернулася до обговорення законопроекту про зниження порогу неоподатковуваних посилок із-за кордону зі 150 євро до 22. Ініціаторами законопроекту виступили Державна фіскальна служба і Міністерство фінансів. Цей законопроект кілька років тому був відкинута Мінфіном через “шквал критики” і бурхливу реакцію у суспільстві, не зважаючи на те, що лобісти апелювали до європейських норм.

Одразу декілька учасників ринку поштової логістики підтвердили у ЗМІ, що законопроект знову обговорюється у парламенті, точніше — у Комітеті ВР із питань податкової і митної політики.

Згідно з українським законодавством, митні платежі не стягуються із посилок, сумарна вартість яких не перевищує 150 євро. Зараз можна отримувати скільки завгодно таких посилок, але за ухваленим у грудні 2017 року законом №2245 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень в 2018 році», одна людина зможе отримати лише три міжнародні посилки в місяць. При цьому сумарна вартість товарів у кожній з них не повинна перевищувати 150 євро. А починаючи з четвертої такі відправлення будуть обкладатися ПДВ, митом та акцизним збором. Це обмеження має запрацювати з 1 січня 2019 року. При цьому експерти припускають, що “скандальний закон” не запрацює напередодні “передвиборчих перегонів”. Крім того, ні уряд, ні митниця, ні оператори досі не розробили механізм його реалізації, наприклад, невідомо як буде здійснюватися контроль за такими посилками.

Експерти наголошують, що наполягання уряду ввести податки на міжнародні посилки призведуть до того, що українцям доведеться сплачувати ПДВ навіть з подарунків, які вони отримують міжнародною поштою від своїх родичів, якщо вартість подарунку буде вищою 22 євро. Фахівці вважають, що ця ініціатива може призвести до здорожчання покупок на закордонних майданчиках для українців на 30%, а також зашкодить поштовим службам.

Введення ПДВ на посилки негативно відіб’ється на наповненні товарами, передусім масового попиту, внутрішнього споживчого ринку, і, відповідно, приведе до зростання контрабанди. Адже при розгляді законопроектів не враховується відсутність в Україні розвиненої вітчизняної промисловості, девальвація гривні та зменшення купівельної спроможності пересічного громадянина. Такий стан справ змусить людей шукати нелегальні шляхи ввезення товарів в Україну, що не сприятиме наповненню державного бюджету.

Ініціатива уряду виглядає сумнівною і не дасть очікуваного фінансового ефекту, адже потягне за собою збільшення видатків на адміністрування нового податку, – наголошують експерти. Введення в дію такої ініціативи ланцюговою реакцією потягне за собою збільшення кількості працівників державного апарату, котрі змушені будуть адмініструвати весь цей процес і витрати на утримання котрих ляжуть на плечі платників податків. Останнє підтверджується досвідом США, Канади, Білорусії тощо. В цих країнах держава на адміністрування мита та податків від міжнародних посилок витратила значно більше коштів, ніж отримала надходжень до бюджету.

Учасники ринку впевнені, що законодавчі зміни, як і раніше, лобіюють найбільші рітейлери, які таким чином хочуть усунути конкуренцію з боку закордонних інтернет-магазинів. Експерти пояснюють, що, наприклад, пара якісного взуття в Китаї коштує приблизно 40 доларів, великі рітейлери при оптовій закупівлі беруть її по 25 дол., а в Україні продають уже по 120-150 дол. та отримують колосальні прибутки. Тобто, ініціативу щодо запровадження додаткових податків на міжнародні посилки використовують для збагачення окремих компаній, які продають товари в Україні втричі дорожче.

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!