Палата представників Сполучених Штатів Америки відправила у відставку спікера Кевіна Маккарті. Це вперше в історії США, коли спікера достроково відправляють у відставку.
Про це свідчать результати голосування Палати представників США.
Відзначимо, що Демократична партія у повному складі проголосувала за відставку Маккарті. Звільнення підтримали 216 конгресменів, проти були — 210.
Тепер крісло спікера займе тимчасовий наступник з переліку конгресменів, який сам Маккарті уклав одразу після свого обрання на посаду у січні цього року. Однак його повноваження, будуть вкрай обмежені. Нового ж спікера обрати буде непросто. Демократична партія не претендує на посаду, бо має меншість в Палаті представників. Натомість група республіканців, які симпатизують Дональду Трампу, здатні заблокувати обрання будь-якого спікера від своєї партії.
Український слід у відставці Маккарті
Напередодні республіканець Метт Ґетц подав клопотання про усунення спікера Палати представників Кевіна Маккарті. Це відбувалося на тлі загострення через ухвалення законопроекту про фінансування урядових установ і виділення допомоги Україні. Таке клопотання доволі рідкісне явище для США — його подавали лише двічі за минуле століття, і до сьогодні жодного спікера не усунули у такий спосіб.
Причиною недовіри до Маккарті став законопроект про фінансування, який дозволив уникнути шатдауну. Документ також не виділив Україні шість мільярдів доларів, оскільки Ґетц та інші ультраконсерватори наполягали, що США витратили занадто багато на війну України з Росією. У своїй промові в Палаті представників у понеділок Ґетц звинуватив Кевіна Маккарті в укладенні таємної угоди з Білим домом щодо включення нового фінансування України в окреме законодавство. Маккарті ж відповів, що “жодної сторонньої угоди щодо України немає”.
Подальше виділення Україні військової та іншої допомоги потребує результативного голосування в Конгресі. У випадку, якщо Палата представників буде фактично заблокованою через відсутність спікера, ухвалити таке рішення буде неможливо.
Читайте також: У США почалися слухання щодо імпічменту Джо Байдена