В одному з найбільших інвестиційних банків світу вважають, що електромобільні революція знищить багато бізнесів.
Прискорення зростання продажів електромобілів (EV) стане причиною появи безлічі невдах в різних промислових секторах, в першу чергу, в автопромі. Крім того, повністю або частково втратять свій бізнес дилерські мережі, автосервісні і нафтові компанії, кредитори. Про це йдеться в спеціальному звіті J.P.Morgan Cazenove, опублікованому 21 серпня, повідомляє Поштівка.
Перехід на електромобілі триватиме багато років. Але цей процес різко прискориться після того, як вартість EV впаде нижче певного рівня, вважають в J.P.Morgan.
Аналітики інвестбанку підкреслили, що в зв’язку з падінням цін на батареї різниця в ціні між традиційними автомобілями, оснащеними двигунами внутрішнього згоряння (ICV) і електромобілями (EV) вже скорочується. Але, цілком ймовірно, що низькі ціни не стануть головним чинником, який спонукатиме автомобілістів пересісти за кермо EV.
«Турботи, пов’язані з позбавленням від старих ICV [зокрема, різке зниження вартості старих авто] можуть збільшити продажі EV ще до того, як різниця цін між цими типами транспортних засобів попрямує до нуля», – йдеться в записці.
За оцінками галузевих експертів, до 2025 р. EV можуть обійняти 35% світового ринку; 2030 року їх частка зросте до 48%. Це зробить лузерами багатьох сьогоднішніх лідерів автомобільної галузі.
Перш за все, перехід на електромобілі означатиме для споживачів значне скорочення витрат на обслуговування.
«У EV є тільки 20 рухомих частин, у ICV їх приблизно 2000, тому витрати на обслуговування [електромобілів] значно менше, а довговічність такого транспортного засобу вище», – підкреслили аналітики J.P.Morgan.
Вони додали, що оціночні експлуатаційні витрати на електромобіль можуть впасти до приблизно 10% від витрат на обслуговування і утримання автомобіля з бензиновим або дизельним двигуном.
«Ми розглядаємо це як серйозний фактор ризику для автосалонів, більшу частину доходів яких забезпечує післяпродажне обслуговування ICV», – сказано в записці.
За даними J.P.Morgan, менша кількість рухомих деталей і вузлів може значно скоротити капітальні витрати в автомобільній індустрії.
«EV простіше проектувати і виробляти», – відзначили в інвестбанку, додавши, що масова електромобілізація підвищить попит на програмне забезпечення, необхідне для життєвого циклу EV і його автоматизації.
За прогнозом J.P.Morgan, постраждає індустрія автофінансування, оскільки «металобрухтового» вартість уживаних автомобілів впаде. Це буде означати не тільки більш низьку норму відновлення, якщо кредитор повинен повернути і перепродати ICV, але і скорочення обсягів кредитування, якщо власники електромобілів будуть використовувати їх довше (крім іншого це зробить менш вигідними програми trade-in, які також є джерелом істотних прибутків для європейських і американських автосалонів – Поштівка).
Нафта, ймовірно, стане ще однією жертвою нової технології, відзначили в J.P.Morgan, підкресливши, що сьогодні на пасажирські транспортні засоби припадає 20% світового попиту на нафту.
За оцінками, попит на нафту може знизитися приблизно на 15% до 2035 р якщо після 2025 р почнеться масовий перехід на електрокари.
У J.P.Morgan також розповіли про те, що від масової електромобілізаціі в першу чергу буде у виграші напівпровідникова промисловість.
«У вартісному вираженні типовий EV використовує в два-три рази більше електроніки в порівнянні з ICV», – зауважили аналітики банку, додавши, що напівпровідники також застосовуються в зарядних станціях.
Резюмуючи свою доповідь, представники J.P.Morgan заявили, що перехід на EV найбільш вигідний для кінцевих споживачів. За словами аналітиків інвестбанку, в США і Єврозоні витрати на особисті транспортні засоби та паливо становлять 8-10% від сумарних споживчих витрат.
Раніше повідомлялося, що до 2023 року всі нові будинки в країнах ЄС будуть оснащені зарядкою для електромобілів.