Ціни на енергоресурси та харчі в світі стрімко зростуть цього року внаслідок шоку, спричиненого повномасштабним вторгненням РФ в Україну, ідеться у щоквартальній доповіді Світового банку (СБ) Commodity Markets Outlook.
Згідно з прогнозом СБ, глобальні ціни на енергоносії у 2022 році збільшаться на 50,5% порівняно з 2021 роком, а у 2023 році знизяться на 12,4%. Вартість продуктів харчування, як очікується, підвищиться на 22,9% цього року та зменшиться на 10,4% наступного.
У 2021 році енергоресурси подорожчали майже вдвічі, харчі – на 31% (це сталося до того як Росія почала війну проти України – Поштівка).
Підвищення цін на енергоносії за останні два роки було найсуттєвішим від початку 70-х рр., зазначають у СБ. Зростання цін на продовольчі товари, найбільшими постачальниками яких є Росія та Україна, а також на добрива було максимальним з 2008 року.
“Сировинні ринки зазнають одного з найсерйозніших шоків пропозиції за десятиліття через війну в Україні (яку розв’язала проти неї Росія 24 лютого цього року – Поштівка), – зазначає директор групи з перспектив розвитку СБ Айхан Коуз. – Спричинене цим підвищення цін на продукти харчування та енергоносії матиме гуманітарні й економічні наслідки. Зростання цін на сировину посилить і так високий ціновий тиск у всьому світі”.
Цього року ціни на пшеницю, згідно з прогнозом СБ, підвищаться більше ніж на 40% і сягнуть рекордних максимумів. Зростання цін чинитиме серйозний тиск на країни, що розвиваються, через їхню залежність від імпорту пшениці.
Метали, як очікується, подорожчають цього року на 16%, перш ніж подешевшати наступного року.