Для відшкодування збитків, заподіяних падінням в ожеледь, необхідно їх зафіксувати та підтвердити документально.
Що робити, якщо через бездіяльність балансоутримувачів об’єктів благоустрою або через невідповідність стану автомобільних доріг було завдано шкоду Вашому здоров’ю чи майну? Юристи розробили покрокову інструкцію, як і у кого отримати компенсацію за збитки, отримані через неприбраний сніг та ожеледицю.
Якою має бути послідовність Ваших дій?
Перше, що слід зробити – зафіксувати факти і зібрати докази
1. Якщо через ожеледицю завдано шкоду здоров’ю – викличте «швидку допомогу». Вимагайте, щоб була зафіксована причина (падіння на слизькій ділянці), місце і час травмування. Можна записати дані бригади медиків.
2. Зафіксуйте на фото чи відео територію, де відбулась подія – щоб чітко було видна неналежне очищення від снігу (льоду), з прив’язкою до місцевості (таблички, вивіски та ін.).
3. Пошукайте свідків. Запишіть їх контактні дані, принаймні, номер телефону.
4. Пошукайте камери відеоспостереження. Якщо поблизу знаходиться банківська установа, магазин, ресторан – можна буде взяти відеозапис з камер зовнішнього спостереження.
5. Зверніться до травмпункту лікувально-профілактичного закладу для діагностики ступеня травми, детально опишіть, де і за яких обставин вона отримана, отримайте довідку або листок непрацездатності.
6. Зберігайте всі документи, що підтверджують факт лікування і його вартість (рецепти, виписки з історії хвороби, чеки аптек, рахунки, квитанції та т. п.).
Щоб компенсувати збитки:
1. З’ясуйте, хто відповідальний за зміст тротуару або дороги, де сталося травмування (ЖЕК / ОСББ, комунальна служба/господарство, приватне підприємство і т.п.), відправивши інформаційний запит до місцевої влади. Традиційно двори обслуговують ЖЕКи та всілякі там “житлокомунсервіси”, прибирання території біля магазинів та інших установ – на совісті самих підприємців та установ, проїжджу частину чистить дорожна служба, а внутрішньоміські дороги – відповідні комунальні служби.
2. Зверніться з претензією до установи, на обслуговуванні якого знаходиться ділянка, на якому травмувалися. Вкажіть суму понесених витрат (кошти на лікування, за пошкоджене майно, наприклад, розбитий телефон). У листі слід вказати, що ви розраховуєте на компенсацію у термін до певної дати, а також додати до листа копії документів, що підтверджують викладені обставини.
3. Якщо установа не відповідає або не визнає своєї вини і відмовляється компенсувати завдану шкоду, ви маєте право звернутися до суду з позовом про відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом, іншим ушкодженням здоров’я (як матеріальної, так і моральної) за вашим зареєстрованим місцем проживання чи перебування або за місцем заподіяння шкоди чи за місцем знаходження відповідача. Судовий збір в таких випадках не сплачується.
Читайте також: Стягнення моральної шкоди за бездіяльність міської ради
Згідно з частиною другою статті 18 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» підприємства, установи, організації у сфері благоустрою населених пунктів зобов’язані, зокрема:
- утримувати в належному стані об’єкти благоустрою (їх частини), що перебувають у їх власності або користуванні, а також визначену правилами благоустрою території населеного пункту прилеглу до цих об’єктів територію;
- відшкодовувати в установленому порядку збитки, завдані порушенням законодавства з питань благоустрою населених пунктів.
Найголовніше у випадках відшкодування шкоди – довести вину фізичної або юридичної особи, внаслідок дій або бездіяльності яких ви дістали травму, адже відповідно до статті 1166 ЦК України особа, яка завдала шкоду, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоду завдано не з її вини.
Не забудьте й про моральну шкоду: підтвердження завдання моральної шкоди можуть бути висновки лікарів, покази свідків, щоб підтвердили тяжкість моральних страждань, рецепти лікаря на придбання спеціальних лікарських засобів для боротьби з депресією, іншими психологічними розладами, що виникли внаслідок отримання травми.
Крім відшкодування витрат на лікування та морального збитку, ви вправі вимагати відшкодування реального збитку (компенсації вартості чищення або ремонту зіпсованого одягу, взуття тощо), відшкодування втраченого доходу (заробітку).
Сформулюйте претензію і відправте її рекомендованим листом з повідомленням на адресу служби, що відповідає за експлуатацію або утримання ділянки, на якій ви впали. У листі вкажіть, що розраховуєте на компенсацію у термін до певної дати. До конверта вкладіть також копії всіх зібраних документів. Якщо після всього цього недбалі посадові особи організацій/підприємств відмовляться вам допомогти, тоді подавайте позов до суду!
Для того, щоби отримати таке відшкодування радимо звернутися по допомогу до адвокатів – спеціалістів у цьому питанні. Позитивний результат Вашого звернення до суду значною мірою залежатиме від дотримання Вами процесуальних вимог, якості та своєчасності надання доказів тощо.