Тепло прийшло, ангіну принесло

5 Травня 2016, 14:17

Потеплішало, і люди почали масово хворіти на… ангіну. Чому ж ця недуга активізувалася?

АНГІНА, або гострий тонзиліт, має інфекційне походження. Різкі коливання температури впродовж дня призводять до того, що люди або перегріваються, або переохолоджуються. А це чудові умови для проявів збудників ангіни. Найчастіше це стафілокок, стрептокок та пневмокок. Тож цією хворобою можна заразитися, якщо поруч перебуває нездорова людина.

———————————————————–

Різновиди

Є кілька різновидів ангіни. При катаральній утворюється слизова плівка, нальоту на мигдаликах нема, вони червоніють, виникає головний біль, гарячка. При фолікулярній ангіні уражуються фолікули – людина відчуває сильний біль під час ковтання, на мигдаликах з’являються гнійники. При лакунарній є жовтуватобілуватий наліт. Найважча форма бактеріальної ангіни – флегмонозна, коли гнійний процес поширюється не лише на мигдалики, а й на піднебінні дужки й навколишні тканини. Біль у горлі наростає швидко й зазвичай з одного боку. Може зникнути голос, температура підвищується до 39-40 градусів, збільшуються підщелепні та завушні лімфатичні вузли.

Віруси

Є ще вірусна ангіна. Респіраторні віруси, які викликають ГРЗ (грипу та парагрипу, аденовірус, еховірус тощо), можуть уразити й мигдалики, спричиняючи запальні процеси.

Відмінність вірусної ангіни від бактеріальної – не такий стрімкий перебіг. Наявні катаральні явища, біль голови та м’язів, дискомфорт у горлі, незначне підвищення температури. Якщо вчасно почати лікування, хворобу можна легко приборкати. Інакше вже за три-чотири дні приєднається вторинна бактеріальна інфекція – і недуга розквітне на повну силу.

Люди часто легковажать ангіною – переходжують на ногах. Цього робити не можна, бо хвороба небезпечна своїми ускладненнями – ревматизмом, порушенням роботи серця та нирок, ураженням суглобів, менінгітом. Тому жодних вигрівань горла (при гнійних формах це лише погіршить ситуацію). І жодного самолікування. Бактерії стали нечутливі до більшості ліків, тому антибіотики має призначити лише фахівець. Рекомендовано багато пити. Напої повинні бути теплі, а не холодні чи гарячі, а ще – не кислі. Найкраще вживати чаї з ромашки та лужні мінеральні води без газу. Обов’язково полоскати горло – відваром звіробою, шавлії, ромашки, календули.

Важливо розрізняти ангіну та мононуклеоз. Ці хвороби часто плутають, адже в обох випадках уражуються мигдалики. Проте причина виникнення недуги та лікування – абсолютно різні. Мононуклеоз викликає вірус Епштейна-Барр із сімейства герпес-вірусів. Саме тому лікар обов’язково має направити на аналіз кров. При мононуклеозі з’являються специфічні клітини (атипові мононуклеари). Інфекція потрапляє в лімфатичну систему, а також уражує печінку та селезінку.

Загартовуйтеся

Кілька слів про загартовування. Річ у тому, що внаслідок різкого перепаду температури виникає миттєве локальне переохолодження горла. Відтак місцевий імунітет послаблюється, а патогенна мікрофлора, яка завжди присутня в носоглотці людини, активізується. Проте з досвіду скажу: люди, котрі звикли пити холодні напої, рідше мають проблеми з горлом. Адже так можна підготувати носоглотку до впливу низьких температур. Утім, якщо ви раптом вирішите загартувати горло й нап’єтеся холодної води в теплий день – ангіна гарантована.

В’ячеслав КОТ, отоларинголог.

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!