Тепла верба – невибагливе джерело енергії

energetichna-verba
29 Липня 2016, 11:44

Висока ціна на газ змушує задумуватися над тим, як зменшити свою залежність від імпортованого блакитного палива.  Вже звичні “газові війни” не дають впевненості у тому, що завтрашній день буде комфортним та теплим для українців у їхніх оселях.

Втім, таку впевненість кожен може отримати завдяки власним зусиллям, посадивши невелику плантацію енергетичних рослин – верби, тополі, міскантуса та інших. Саме ці альтернативні відновлювальні джерела енергії дозволяють не тільки заощадити, але й мати додатковий заробіток.

Догляд за такими культурами мінімальний: сієш та обробляєш лише один раз, а потім протягом 20-25 років тільки жнеш урожай.

Деревину можна збирати кожен рік. Дрібнити її на щепу, закидати у твердопаливні котли і насолоджуватися недорогим теплом. Арифметика доволі проста і приваблива: достатньо засадити вербою 70 соток землі, аби цілий рік забезпечувати енергією будинок площею 200 “квадратів”. Якщо ж зкооперуватися із сусідами – економія стане відчутно вигіднішою.

Факт

В Україні до 2020 року частка енергії  з відновлювальних джерел має становити 11%. Вже зараз частка такої енергії в Австрії складає 33%, Данії – 29%

Де садити

Для розміщення плантацій енергетичної верби (а також енергетичної тополі та міскантуса) краще обирати фінансово доступніші в плані оренди малопродуктивні землі, які мають достатньо опадів і високий рівень ґрунтових вод, наприклад, Волинь, Франківщина, Полісся. Через брак вологи Центр та Південь України непридатні для вирощування енергетичних культур.

Рентабельність

Енергетичні культури в Україні вигідно вирощувати недалеко від місця переробки та використовувати для потреб власного виробництва: для обігріву виробничих приміщень, теплиць, сушіння продукції. У такому разі рентабельність вирощування лози не викликатиме сумнівів. Транспортування енергетичної сировини на далекі відстані значно зменшує фінансову привабливість такого бізнесу.

Ефективність

Врожайність верби (отримана маса зрізаних галузок) коливається від 10 до 30 тон з одного га за рік. Наприклад, для обігріву приватного будинку достатньо 35 тони такого біопалива на сезон. Зрізана верба використовується або для прямого спалювання в котлах або для виробництва брикетів чи пелет, котрі потім спалюються.

Скільки потрібно мати грошей

В України, вартість закладення 1 га плантації енергетичної верби складає в середньому 30 000 грн. Половина з цієї суми йде на закупівлю саджанців (вартість одиниці шведської енергетичної верби – 1 грн, на 1 га потрібно приблизно 15 тисяч саджанців). Ще 5,5 тисяч – слід витратити на підготовку грунту, 5 тисяч – на закладення плантації,  догляд рослин протягом першого року – 3 000 грн, та орендна плата за землю складе близько 1,2 тис грн. Термін окупності капіталовкладень складає 3-4 роки.

Робота із ґрунтом

По-перше, ґрунт під вербу готується так само, як і під овочеві культури: робиться глибока оранка, проводиться вирівнювання й ущільнення, на бідних ґрунтах вносяться добрива. Однак доросла плантація потребує утричі меншого удобрення, аніж земля під зернові культури. 60-80% поживних речовин, яке отримує рослина,  повертаються в ґрунт разом з опалим листям.

По-друге саджанці необхідно вчасно посадити, слідкувати за його укоріненням та приживаністю, яка має становити не менше 85%.

По-третє, після закладання плантації необхідно постійно контролювати ріст бур’янів за допомогою гербіцидів.

Енергетична тополя

  • – Близький родич верби, у кліматичних умовах України тополя, як і верба, є лідерами серед багаторічних енергетичних культур.
  • – Середній приріст маси – 16/25 тон з гектара у рік
  • – Збір урожаю – в залежності від технології вирощування кожні 2-4 роки
  • – Плантації залишаються продуктивними 25 років, після чого проводиться рекультивація та за 1-2 роки можна знову висаджувати енергетичні багаторічні культури
  • – Вимогливість – малородючі ґрунти, багато вологи і світла
  • – Потреба в мінеральних добривах – для підгодівлі тополі  вносять азотні, фосфорні та калійні добрива. Кількість мінеральних добрив можна змінювати в залежності від якості ґрунту, однак воно значно менше потреб інших культур.

Енергетична верба

  • – Найбільш розповсюджена енергетична культура в світі.
  • – Середній приріст маси – 1,5 метри в рік
  • – Збір урожаю – кожні 2-3 роки
  • – Кількість циклів збору урожаю з однієї посадки – 7-8 разів, після чого можна проводити рекультивацію землі під посадку інших культур або закладати нову плантацію верба.
  • – Вимоги до ґрунтів – ґрунти середньою якістю з великою вологістю
  • – Потреба в мінеральних добривах – для підживлення рослин вносять три види міндобрив. Їх кількість залежить від якості землі, проте значно менше від потреб інших сільськогосподарських культур
  • – Період збору урожаю – листопад-лютий, коли опадає листя.

Міскантус

  • – Багаторічна злакова культура з чотириметровим стеблом і волосистим пухнастим суцвіттям.
  • – Середній приріст маси – 20 тон з гектара на рік
  • – Збір урожаю – щорічно у осінньо-зимовий період, починаючи з другого року після посадки
  • – Кількість циклів збору урожаю з однієї посадки – 10 разів, після чого родючість ґрунтів зменшується
  • – Вимоги до ґрунтів – ґрунти середньої якості з великою вологістю та низькою кислотністю
  • – Потреба рослини в мінеральних добривах – культура потребує невеликої кількості добрив, завдяки своїй здатності ефективно використовувати поживні речовини.

Газета “ПОШТІВКА”, №13 від 25 липня 2016

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!