Одночасно з руйнуванням коралових рифів і вимиранням риб океани Землі заполонили головоногі молюски. Чисельність восьминогів, кальмарів і каракатиць неухильно зростає починаючи з 1960-х років, і вчені поки не можуть пояснити причину цього явища. Дослідження на цю тему представлено в журналі Current Biology.
Біологам відомо, що популяції головоногих змінюються циклічно і дуже різко: за сплеском слідує швидке падіння чисельності до мінімальних величин. Один подібний випадок (несподіване скорочення популяцій гігантської австралійської каракатиці) і надихнув Зої Даблдей з Аделаїдського університету вивчити ситуацію в інших морях і океанах.
Кілька років біологи збирали інформацію, збираючи у своїх колег з різних країн світу дані щодо вилову різних молюсків місцевими рибалками. Крім того, Даблдей узагальнила дані 32 наукових досліджень, які проводилися в останні 60 років. З’ясувалося, що популяції 35 основних видів головоногих молюсків, при невеликих коливаннях чисельності, впевнено зростають з 1950-х років (відроджується і гігантська австралійська каракатиця).
Вчені відзначають, що восьминоги і кальмари, на відміну від риб і коралів, швидко адаптуються до змін у фізичному середовищі моря і користуються ослабленням конкурентів для захоплення нових екологічних ніш. Зокрема, глобальний риболовецький промисел прибирає зі Світового океану основних конкурентів головоногих – хижих риб.
Однак очікувати такого ж бурхливого зростання в майбутньому не варто, передбачає Даблдей. Молюски вже страждають від окислення океану, а також від своєї популярності в кулінарії. Крім того, за надлишку особин і дефіциті їжі головоногі почнуть поїдати один одного (цим тваринам притаманний канібалізм).