У Чернігові суд скасував наказ про відсторонення педагога від роботи через відсутність вакцинації від коронавірусу. Таке рішення 13 грудня ухвалив суддя Деснянського районного суду Вадим Коверзнєв за позовом викладачки хореографії школи мистецтв Чернігівського музичного коледжу імені Л. Ревуцького Олени Вовк.
За рішенням суду, роботодавець має їй виплатити також середню зарплату за час відсторонення від роботи з 8 листопада 2021 року. Про це Суспільному сказав адвокат заявниці Костянтин Сєркін.
«Це перше рішення, яке задовольнив суд. Щодо решти справ – позови подані, чекаємо на результат. Це, в основному, педагогічний склад», – розповів він, додавши, що має в роботі ще 10 аналогічних позовів від відсторонених.
Як розповів у коментарі Суспільному директор Чернігівського музичного коледжу імені Л. Ревуцького Володимир Суховерський, вирішувати, чи подавати апеляцію, у закладі будуть після того, як отримають рішення суду.
«Рішення суду треба виконувати або подавати апеляцію. Коли рішення суду надійде до нас, будемо приймати разом з юристом департаменту культури рішення щодо подачі апеляції», – сказав Володимир Суховерський.
За його словами, загалом, згідно наказу, у музичному коледжі є чотири людини, яких мають відсторонити від роботи.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Працівники оскаржуватимуть у судах накази роботодавців, які примушують їх вакцинуватися – юрист
Нагадаємо, з 8 листопада, у Чернігові невакцинованих працівників освіти почали відстороняти від посади без збереження заробітної плати. Відстороненню підлягали ті, хто відмовлявся від вакцинації проти коронавірусу.
Як пояснював тоді адвокат Сергій Вольфовський, відповідно до статті 46 Кодексу законів про працю, яка врегульовує порядок відсторонення від роботи, не існує права відсторонювати від роботи працівників за відсутності обов’язкової для певної професії вакцинації.
«Відповідно до цієї статті, відсторонення працівників від роботи власником або уповноваженим органом допускається у разі: появи на роботі в нетверезому стані, у стані наркотичного або токсичного сп’яніння, відмови або ухилення від обов’язкових медичних оглядів або навчання, інструктажу і перевірки знань з охорони праці та протипожежної охорони, або в інших випадках, передбачених законодавством».
Але, додав адвокат, є такий пункт як “інші випадки, передбачені законодавством”. І таким випадком нібито може бути наказ МОЗу від 4 жовтня 2021 року №2153. Однак, це лише наказ, а законодавством також не передбачене право відсторонення від роботи невакцинованих працівників.
«Простими словами, таке відсторонення не передбачене законодавством – не передбачено цією 46 статтею Кодексу законів про працю. Працівники освіти зобов’язані, вакцинуватися, з одного боку. Це – їх обов’язок. Але, з іншого боку, відсутність вакцини не надає права відсторонювати такого працівника від роботи», — прокоментував Сергій Вольфовський.
Прецеденти
- На Вінниччині суд визнав незаконним наказ про усунення від роботи працівника школи №2 у селищі міського типу Турбів через те, що він не щепився проти COVID-19. Йому мають виплатити зарплату за час відсутності. Школі доведеться ще й заплатити судовий збір. Про це йдеться у рішенні Липовецького районного суду від 7 грудня.
- Також 7 грудня в місті Мирноград Димитровський міський суд Донецької області ухвалив скасувати наказ про відсторонення та компенсувати зарплату за час вимушеної відсутності вчителя української мови та літератури ліцею «Гармонія» на роботі, яка як зазначено в судовому рішенні “стикнулася із грубим порушенням її конституційного права на працю зі сторони відповідача, яке полягало у незаконній вимозі від неї на роботі медичної інформації щодо вакцинації від респіраторної хвороби COVID-19 та обмеженням її прав як працівника щодо повноцінної роботи”.
- Перед тим Роменський міжрайонний суд на Сумщині визнав незаконним наказ про відсторонення невакцинованої вчительки Ганни Поліщук від викладання. Відповідачем у справі був директор Роменської ЗОШ №2. Вчителька у позові посилалася на конвенцію з прав людини, на заборону дискримінації за будь-якими ознаками та на КЗпПУ ст. 25. Також вона зазначила, що урядом не оголошено надзвичайного стану через епідемію у державі, тому вакцинація є добровільною.
- У місті Виноградів, що на Закарпатті, суд скасував наказ про відсторонення директорки місцевої школи №3 ім. Жігмонда Перені. Суддя повернув керівницю на роботу та зобов’язав компенсувати їй кошти (понад 22 тисячі гривень невиплаченої зарплати та 25 тисяч моральної шкоди).