Вранці 22 червня 1941 року війська Німеччини увішли на територію колишнього СРСР. Цей день вважається початком війни на території країни, хоча насправді Друга світова війна почалася для українців 17 вересня 1939 року — коли Червона Армія вдерлася до Західної України.
Вважається, що Червона Армія втратила 6,3 млн людей убитими і померлими від поранень, 555 тис. померлих від хвороб, загиблих в результаті нещасних випадків, засуджених до розстрілу, також 4,5 млн потрапили в полон і зникли безвісти.
Загальні демографічні втрати СРСР — 26,6 млн осіб.
Загальні демографічні втрати України – включно з убитими, жертвами концтаборів, депортованими, евакуйованими й тими, що рушили у вигнання разом із відступаючими нацистами, – становлять не менше 14 млн. чоловік. Це втрати найбільші й не порівняні із втратами інших країн і народів у Другій світовій війні.
Фактично, втрати українського народу становлять від 40 до 44% від загальних людських втрат СРСР.
З 41,7 мільйона людей, які мешкали до війни в УРСР, на 1945 рік залишилося тільки 27,4 мільйони чоловік.
Скорботний день встановлений Указом президента України “Про День скорботи і вшанування пам’яті жертв війни в Україні” від 17 листопада 2000 року №1245.
Також нагадаємо, Верховна Рада України у 2015 році встановила 8 травня Днем пам’яті і примирення на честь всіх жертв Другої світової війни.