Минулого тижня новий президент США Дональд Трамп розмістив на YouTube свій перший виступ в новому статусі, якщо не брати до уваги переможній промові безпосередньо після виборів. У 2,5-хвилинному відео він торкнувся питання торгівлі Штатів з іншими країнами.
Трамп заявив, що в перший же день свого перебування на посаді він оголосить про «намір вийти з транстихоокеанський партнерства, катастрофічно невигідного для нашої країни».
Американці схильні підтримувати вітчизняного виробника, але, звичайно, товари, зібрані на території країни, помітно дорожче аналогів, виготовлених в Китаї, В’єтнамі та Мексиці. Видання Business Insider вирішило з’ясувати, у скільки б американцям обійшовся iPhone, якби його почали виробляти на території США.
В ході передвиборної гонки Трамп заявив, що його адміністрація змусить Apple збирати смартфони і комп’ютери не за кордоном, а в США. За даними видання Nikkei Asian Review, компанія Foxconn, яка виконує складання пристроїв для Apple, вивчала можливість перенесення виробництва iPhone в США. Джерела вказують, що в цьому випадку вартість телефону виросте «більш ніж в два рази».
Видання Marketplace провело власну оцінку і отримав схожі результати. За їхніми оцінками, якщо всі компоненти «яблучного» смартфона будуть проводитися в США, то собівартість пристрою злетить до $ 600, а це значить, що з урахуванням маржі Apple в роздробі апарат буде коштувати близько $2000.
Згідно з даними експертів MIT Technology Review, якщо збірка iPhone буде проводитися в США, але з іноземних компонентів, вартість виробництва смартфона (зараз її оцінюють в $ 230) виросте приблизно на 5%. Якщо ж компоненти також будуть випускатися в США, але з вихідної сировини, закупленої на світових ринках, до вартості виробництва додадуться ще $ 30-40, які відіб’ються на роздрібній вартості.
На думку Дена Панцікі, головного аналітика Outsourced Manufacturing Intelligence Service компанії IHS Markit Technology, ці оцінки не беруть до виду надзвичайно важливий фактор – робочу силу:
«Припустимо, ви збираєтеся перенести в США велике виробництво, але де ви знайдете працівників?»
Раніше Панціка працював в Foxconn, і, за його оцінками, для виробництва компонентів і складання iPhone потрібно 150 000 чоловік.
«Сумарна кількість робочих на GE, GM і Ford на 20% менше, ніж на чотирьох заводах Foxconn. В якому місті можна побудувати завод на 60 000 робочих? »- Задається питанням аналітик.
На його думку, в США ніколи не було інфраструктури для створення електронних компонентів iPhone, так що перенесення виробництва означатиме фактичне створення з нуля всередині Сполучених Штатів всього виробничого ланцюжка, яка виросла в Азії за останні кілька десятиліть.