Спеції здатні перетворити звичайну страву на справжній шедевр кулінарії. Крім того, вони дуже корисні для здоров’я. Про цілющі властивості прянощів розповідає фітотерапевт, дієтолог Людмила ВЕСПЕР:
– Щоб збагатити смак перших страв, ми додаємо, як правило, багато зелені, і зазвичай додаємо лавровий лист і перець. Але можна додавати суміш трав. Все це можливо виростити навіть на балконі, посушити, змолоти – і додавати. Це, наприклад, такі композиції як базилік, майоран, кріп, аніс. Ці трави можна змішати, зробити суміш спеціально для супу, вони є лікувально-профілактичними і дуже збагачують смак страв. До м’яса, яке має запах, наприклад, баранини, додаємо кінзу, базилік, розмарин, кріп, тобто трави з сильним ефірним запахом. І до речі, якщо ви робите вдома піцу, то в тісто гарно додати трошки базиліку. Це збагачує смак.
Якщо ми варимо суп з квасолею, горохом, якісь такі навари з бобових, то можемо покласти в суп насіння кропу, фенхеля. А наприклад, манти я готую з насінням звіробою. Манти це жирна страва, там використовується курдючний жир або сало, жирне м’ясо. І для того щоб знизити важкий вплив тіста й жиру на підшлункову, я використовую перемелене насіння звіробою. Якщо ми хочемо зменшити вплив жирної їжі на шлунок, підшлункову залозу, то кладемо аніс, він дуже гарно впливає, майоран. Майоран корисний також для серцево-судинної системи, для мозку, його можна вживати в сирому вигляді, а насіння додавати у перші та другі страви. На серце гарний вплив має кардамон. Можна просто трохи його покласти або у випічку, або у першу страву, коли вона вариться, або у кашу.
Фенхель покращує зір
– Чи можливо якісь з цих прянощів виростити самому, на городі чи в горщику на підвіконні?
– Це можливо і потрібно робити, вирощувати прянощі можна цілий рік, навіть взимку. Наприклад, фенхель. Його завжди люди вирощували в городах, а зараз трошки забули. Це дійсно чудо природи! Лікує дуже багато хвороб, особливо у поєднанні з іншими продуктами. Якщо ви поєднаєте фенхель з оливковою олією і ячменем, наприклад, додасте фенхель у ячмінну кашу, а потім, вже після приготування, поллєте оливковою олією, то отримаєте дуже корисну страву. Вона буде лікувати вам нирки, заспокоювати нервову систему, буде виводити слиз з організму, чистити легені. Тож якщо людина захворіла, застудилася, то можна зварити таку кашку. Вона дуже полегшує стан навіть під час бронхіту, адже якщо ви вживаєте таку їжу, організм краще позбавляється слизу. Фенхель можна вирощувати у себе на городі, на підвіконні. Просто взяти насіння фенхеля, навіть те, що продається як приправа в магазині, або купити на ринку, і посіяти у вазон. Фенхель дуже швидко росте, можна використовувати і саму траву, і дочекатися поки насіння назріє, його використовувати. Підсівати цю травичку можна цілий рік.
– А ви зазвичай саме насіння фенхеля кладете у страви чи листочки теж?
– Листочки дуже гарно додавати в салат. Тому що в поєднанні, зокрема, з майораном, з базиліком, ця зелень відновлює зір. Навіть є записи дуже давніх лікарів, травників про те, що змії, коли виповзають після зимової сплячки, поїдають фенхель. Тобто вони виповзають з-під землі сліпими, бо там втрачають зір. А коли поїдають фенхель, то зір у них відновлюється. Люди це помітили і почали також використовувати цю рослину для зору. І ось від мене рецепт. Візьміть моркву, змішайте з горіхами, подрібніть, додайте туди зелений фенхель, майоран, базилік і полийте це все оливковою олією. Це дуже смачна і корисна страва саме для того, щоб відновити зір. Їжте таку страву кожен день протягом двох тижнів. Я впевнена, що ви відчуєте ефект для ваших очей.
– А що ще можна підсадити у компанію до фенхеля і виростити в себе на підвіконні?
– Будь-які трави, які продаються у вигляді насіння, можна купувати і сіяти. Дуже гарно взимку мати на підвіконні пахучий базилік, аніс. Навіть кріп, петрушку можна вирощувати. Мелісу, м’яту – все те, що, власне, може рости й на городі. Воно дуже гарно себе “поводить”, швидко росте, і зручно завжди мати ці трави під рукою.
– А що це за пряність – аніс? Як його використовують у їжу?
– Аніс – це теж дуже давня культура. На городах в людей він подекуди зараз росте, а раніше ріс повсюдно. Його додають до круп’яних страв, до випічки, можна навіть до м’яса додавати, до перших страв. Куди б ви не додали цю травичку, буде корисно, зокрема, вона знімає жар з шлунку. Аніс не має різкого запаху, як, наприклад, кінза, він трохи нагадує за ароматом кріп, але навіть менше пахне, аніс не такий агресивний за запахом. Він більш нейтральний, тому його й можна додавати до будь-яких страв.
Кориця зігріває душу
– Якщо ви печете яблучний пиріг або варите гарбузову кашу з родзинками, гарно додати кориці. Особливо, коли надворі холодно, вітер, дощ, то кориця начебто зігріває. У давніх книгах написано, що кориця зігріває душу. Навіть її запах гарно впливає на нервову систему. Тож кориця дуже смакує до яблучного пирога, можна додавати її до каші. Або навіть покласти в каву.
– Корицю іноді продають не змелену, а у вигляді паличок. Як використовувати ці палички?
– Я надаю перевагу саме цим паличкам, мелю їх у кавомолці (або у нас є така машина спеціальна), смак і запах цієї кориці дуже відрізняється від того порошкового, який ми купуємо вже готовий, змелений. Можна використовувати палички для декору, можна використовувати в суміші. Наприклад, ви можете взяти таку коричну паличку, навіть руками її поламати на шматочки, і взяти стручок ванілі, теж поламати або подрібнити – і все це перемішати з цукром. Тоді цей цукор набере запаху кориці, ванілі, і буде справжній ванільний цукор. Коли ви його додаєте до чаю або кави, він дуже поліпшує смак і якість напою. Тобто самі шматочки кориці й ванілі ми не додаємо до напою, беремо тільки сам цукор, якій увібрав у себе пахощі.
Також у випічку гарно додавати коріандр. Він допоможе добре працювати шлунку й кишківнику. Всі ці приправи доступні, але ми їх рідко використовуємо. А вони ж дуже корисні.
Цілющий імбирний напій, і чебрець замість кави
– Які напої можна готувати ці спеціями, з прянощами?
– Я, наприклад, роблю імбирний напій. Беру корінь імбиру, лимон, мед, можна додати туди м’яти, все перемішати гарно, прямо у свіжому вигляді. Пропорції такі: на 50 грамів імбиру, маю на увазі корінець, ви берете один лимон, сто грамів м’яти і 2 столові ложки меду. Це все перемішуєте у блендері або якійсь спеціальній техніці, яка у вас є, і кладете в баночку. Потім з цієї суміші можна робити гарячий або холодний імбирний напій. Чайну ложку на склянку. Оскільки мед не можна додавати в окріп, то слід заливати водою температурою не вище 50 градусів. Ну й пити такого напою можна не більше 5-ти склянок на день. Краще не зловживати, все добре в міру. Імбир також знижує жар шлунку, кишківника, допомагає перетравлюванню їжі, виводить холестерин. Дуже гарно впливає, власне, на весь шлунково-кишковий тракт, а також поліпшує діяльність серцево-судинної системи. Не підвищуючи тиск, не понижуючи тиск, а просто таким чином, що стимулює серцево-судинну систему. І якщо у вас завдяки такій суміші кров стане добре “бігати”, то вона гарно виводитиме шлаки, зокрема і холестерин, з організму.
– Із яких ще трав можна приготувати напої?
– Дуже гарно впливає на організм м’ята, меліса. Мені дуже подобається вплив чебрецю. Ця трава теж стимулює серцево-судинну систему, не підвищуючи тиск. Але вона протипоказана вагітним жінкам, також краще його не вживати людям зі збудженою нервовою системою, тому що він збуджує і має навіть спазмолітичну дію. Взагалі під час вагітності є протипоказання до споживання багатьох спецій, зокрема, не можна вживати чебрець, імбир, звіробій. Але взагалі чебрець – це добрий замінник кави, чаю. Можна його зранку випити – і почуватися дуже бадьорим протягом цілого дня. До речі, насіння чебрецю продається під назвою “чабер”. Його можна купувати і теж сіяти вдома, він дає дуже класний аромат, коли росте у вас на підвіконні. І як декоративна рослина дуже гарний.
– Які рослини можна вирощувати саме для аромату?
– Можна посіяти руту, м’яту, мелісу, розмарин дуже гарно пахне. Такі трави як розмарин, майоран можна вирощувати вдома і ставити у кімнату тим людям, у яких часто болить голова.
Рецепт для поліпшення зору
Візьміть моркву, змішайте з горіхами, подрібніть, додайте туди зелений фенхель, майоран, базилік і полийте це все оливковою олією. Це дуже смачна і корисна страва саме для того, щоб відновити зір.
5 причин полюбити спеції
- Спеції покращують смак страв
- Спеції мають потужні антиоксидантні властивості і сповільнюють старіння
- Спеції чинять профілактичну дію проти онкологічних і серцево-судинних захворювань
- Спеції допомагають швидше подолати застуду
- Спеції прискорюють обмін речовин, тож допоможуть схуднути
Куркума проти запалень
Куркума має дуже сильну протизапальну дію, оскільки містить куркумін. Ця речовина має імуномоделюючі властивості, очищує кров, покращує травлення, сприяє зменшенню жирових відкладень в артеріях, допомагає зняти запалення в суглобах. Навіть є припущення, що куркумін має протипухлинні властивості: здатен знищувати ракові клітини. Проте є й протипоказання: не рекомендують вживати куркуму при каменях у жовчному міхурі.
Гвоздика для здоров’я горла
Якщо ви відчуваєте, що підхопили вірус, або маєте хронічні проблеми з носоглоткою, то вам стане у пригоді відвар такої пряності як гвоздика. Потрібно залити два-три бутончика водою (150 мілілітрів), довести до кипіння і дати настоятися. Щоб посилити кровообіг в тканинах горла, змусити активніше працювати мигдалини, потрібно кілька разів на день полоскати цим відваром горло (але не варто промивати ним ніс, щоб не викликати подразнення). Слизова оболонка носоглотки – це вхідні ворота для інфекції, там осідають мікроби, які потрапляють з повітрям чи їжею. Гвоздичний відвар, потрапляючи на слизову горла, завдяки своїй подразливій дії посилює кровообіг і притік імунних клітин. Також легке подразнення стимулює виділення слизу, а разом з ним виходять віруси й бактерії.
Розмову вела Ірина Ситенко
Газета «ПОШТІВКА» №24 від 10 жовтня 2016 року