Червоний – це кров, яка тече по наших жилах, це оранжево-червоний колір полум’я. Червоний колір – один з найпомітніших і швидко сприймається в природі, швидко виділяється і не так часто спостерігається, як зелений чи синій.
Але він завжди містив глибоку символіку, мабуть, найбільш вісцеральну з усіх існуючих кольорів. Окрім символічного, червоний також має психологічне значення і може модулювати нашу поведінку. Що означає червоний колір у психології? Ми дізнаємося це з цієї статті.
Червоний колір: що це?
Перш ніж почати говорити про те, що червоний колір символізує та означає на психологічному рівні, слід зазначити, що колір – це не щось, що властиве предметам чи речам, а скоріше результат результату акту сприйняття. Тобто ми бачимо речі червоними, оскільки наше око вловлює певні довжини хвиль світла через певний тип конусів у нашому оці, які наш мозок згодом інтерпретує як зазначений колір.
У конкретному випадку червоного кольору, довжини хвиль, які йому відповідають, знаходяться між 654 нм та 700 нм, насправді включаючи до сприйняття червоного велику кількість тонів залежно від рівня їх змішування з іншими кольорами. Це один з трьох основних кольорів, на значення якого на психологічному рівні впливає його асоціація із сприйманими стимулами цього кольору або будь-яка його суміш з іншими кольорами, особливо оранжевим.
Символіка та значення червоного кольору на психологічному рівні
Як ми вже говорили у вступі, червоний колір є одним із тих, які мають найбільшу символіку на психологічному і навіть релігійному рівні, оскільки низка конкретних елементів сприймається саме з цього кольору. Зокрема, найсильніші асоціації червоного кольору пов’язані з вогнем (хоча цікаво, що найпоширеніший тип вогню зазвичай має оранжевий колір) та кров’ю. Це також пов’язано з теплом, Сонцем, війною та насильством (у яких кров є загальною).
Це колір, який, як і в інших випадках відображає обидва аспекти, які вважаються позитивними та негативними, хоча поряд із чорним і, на відміну від решти кольорів, на нього, як правило, нарікають через зв’язок із насильством.
Читайте також: Червоний колір провокує у людини агресію
З психології кольорів, яка вивчає психічні ефекти кольору, що випливають головним чином із соціального та культурного сприйняття їх (символізм) та його впливу на мозок, можна виділити наступні асоціації у випадку червоного.
Серед найбільш позитивних червоний асоціюється з теплом, пристрастю та енергією. Це також пов’язано з афективністю, перебуваючи на своєму позитивному полюсі, також пов’язане з любов’ю (хоча один з її похідних, рожевий, зазвичай тісніше пов’язаний), чуттєвістю та статтю. Це також асоціювалося з процвітанням та владою, а також примусово. Також бадьорість і динамічність, міцне здоров’я, щастя і навіть екстравертність.
Також часто зустрічається, що це пов’язано із безпосередністю та зухвалістю. Насправді, психологічно було помічено, що цей колір трохи стимулює більш екстравертну поведінку. Також було помічено, що це активуючий колір для людини і що він допомагає генерувати рух і діяти для досягнення своїх цілей. Це також пов’язано з успіхом, незалежністю та самостійністю і навіть життям.
Але його негативні відтінки, пов’язані з кров’ю, напевно, набагато більш відомі. У цьому сенсі червоний колір асоціювався протягом історії з жорстока поведінка, ненависть, агресивність, відсутність контролю, емоційна лабільність, надлишок і небезпека. Також з конкурентоспроможністю (хоча цей відтінок може бути хорошим чи поганим залежно від того, доведено він до крайності). Іноді це пов’язано з руйнуванням, жорстокістю та смертю. Помічено, що червоний колір також пов’язаний з нерефлексною поведінкою та тенденцією ігнорувати ризик. Насправді, існує міська легенда, що людям з автомобілем такого кольору часто доводиться платити більше за страховку завдяки цій асоціації.
Коротше кажучи, ми стикаємось з одним із кольорів, в якому найбільш чітко проглядається біполярність символіки кольорів, пов’язуючи обидва аспекти, які оцінюються як любов, і концепції, які вважаються абсолютно суперечливими, наприклад ненависть у цьому випадку. Це колір інтенсивності та вісцеральності, пов’язаний з потужною і надзвичайною емоційністю і фактично допомагає викликати інтенсивний емоційний відгук.
Використання цього кольору в різних сферах
Всі вищезазначені аспекти не є просто анекдотичними чи естетичними, вони впливають і враховуються на практиці в дуже різноманітних сферах. Наприклад, червоний колір не є звичайним у медичних закладах, окрім його символу, завдяки своєму відношенню до крові та болю. Його також часто уникають у місцях, де потрібні тиша та роздуми, наприклад, у бібліотеках. Також не рекомендується людям, які вже дуже збудливі. оскільки вони можуть бути перезбуджені.
Читайте також: Рожевий колір пригнічує агресію: цікава теорія Шаусса
Однак загальноприйнятим є його використання для фарбування будинків, де слід створити динамізм та активність. В одязі це є загальним для вираження близькості, активності чи сили, хоча навпаки, це також може призвести до контрпродуктивності, якщо ми знаходимося в таких ситуаціях, як співбесіди, оскільки це пов’язано з відсутністю контролю, малою відданістю та малою здатністю до роздумів. Так само, як правило, у випадку жінок їх використовують у сукнях або помадах. як елемент відмінності та чуттєвості.
У світі маркетингу його асоціація з владою та діяльністю часто змушує різні торгові марки використовувати її разом із продуктами. Також було помічено, що це стимулює дії, бездумну поведінку та споживацтво, які використовуються для підвищення ймовірності покупки. Його також часто використовують у продуктах для молодої та життєво важливої аудиторії. Також було помічено, що це колір, який має тенденцію стимулювати голод та споживання, що є загальним явищем у торгових марок. Нарешті, зазвичай його використовують сигналізувати про небезпеку через високу привабливість, зазвичай змішується з чорним або жовтим.
А в інших культурах і моментах?
Ми бачили значення, яке приписується червоному кольору на загальному рівні, але правда полягає в тому, що в різних регіонах світу символіка цього кольору може різнитися в різній мірі.
Наприклад, у Китаї це розглядається як колір удачі та довгого життя, як правило, його використання на святкуваннях для їх залучення. В Індії це також асоціюється із шлюбом, родючістю, чистотою та владою. Зазвичай його використовують на весіллях, будучи кольором, пов’язаним з одягом богині Лакшмі (богині удачі, краси та багатства). У Південній Африці його використовують як колір трауру.
Історично склалося так, що в культурах та суспільствах, які завжди жили в умовах сильного холоду, червоний колір є здебільшого символом позитиву та життя завдяки його зв’язок з теплом. Серед них можна виділити Росію.
Навпаки, у культурах, де спека є причиною страждань або навіть смерті, її можна розглядати як негативний символ. Зокрема, у Стародавньому Єгипті червоний колір вважався символом зла і руйнування, хоча він також міг символізувати життя та регенерацію.
В Європі Середньовіччя воно мало подвійне читання; з одного боку, червоний був пов’язаний зі злом і провиною (будучи багатьма рудоволосими жінками, яких звинувачують у відьмах і спалюють на вогнищі), тоді як з іншого колір крові символізував Ісуса Христа та ідею жертви та викуплення. Насправді саме тому одяг Папи був червоним, і сьогодні кардинали носять цей колір. У підсумку це також пов’язано з жіночим, асоціацією, яка діє і сьогодні.