Сам собі бізнесмен

Сам собі бізнесмен ПоштівкаЯк зареєструватися приватним підприємцем та почати заробляти?
3 Жовтня 2016, 16:00

Економічна криза останніх років вже, певне, залізла до кишені майже кожного українця. Люди постійно жаліються на вкрай низький рівень життя, мало кого в Україні влаштовує їхній рівень заробітної плати чи пенсії. До того ж, навіть молодь відчуває розчарування у зв’язку з неможливістю нормально заробляти у сфері, на яку вони щойно вивчилися в університеті. Але, на відміну від найманого працівника, приватний підприємець має можливість контролювати і оптимізувати свої витрати. Такій людині не доводиться зайвий раз вибивати підвищення у керівництва чи комусь доводити свою потрібність. Як той казав, все в твоїх руках.

Та чи легко живеться у 2016-му приватникам у нашій державі? Чи варто розпочинати власний бізнес за сьогоднішніх умов? Наскільки просто відкрити ПП та скільки доведеться перетерпіти біганини з документами? “Поштівка” спробувала з’ясувати.

Кому можна

Право на здійснення підприємницької діяльності є одним з конституційних прав громадянина. Відповідно до ст. 42 Конституції України кожен має право на підприємницьку діяльність, не заборонену законом.

Відповідно до п. 1 ст. 50 Цивільного кодексу України право займатися підприємницькою діяльністю має фізична особа з повною цивільною дієздатністю, яка досягла 18 років. Здійснювати таку діяльність можна тільки за умови її державної реєстрації. Після реєстрації громадянин набуває статусу ФОП.

Бажаєте розширити можливості сімейного бізнесу? Зареєструйте підприємцем неповнолітнього! Так, якщо зареєструватися підприємцем хоче громадянин, якому менше ніж 18, але який досяг 16 років, то додатково потрібно подати нотаріально засвідчену згоду батьків (усиновителів) чи піклувальників або органу опіки та піклування.

Займатися підприємницькою діяльністю чинне законодавство дозволяє не всім. Так, не можуть суміщати свою діяльність з підприємницькою окремі категорії державних службовців (включаючи військовослужбовців, що знаходяться на дійсній службі), працівники органів прокуратури, СБУ, МВС, судів та інших урядових органів, а також особи, яким здійснювати певні види діяльності заборонено рішенням суду, повідомляє портал chp.com.ua.

Як зареєструватися

В Україні процедуру реєстрації визначено Законом № 755. Перше, що необхідно знати кожному, хто планує розпочати власну справу – реєстрація ФОП здійснюється за їхнім місцезнаходженням, тобто, говорячи простою мовою, по місцю прописки.

 При цьому крім держреєстраторів надавати зазначені адміністративні послуги з 01.01.2016 р. можуть також органи місцевого самоврядування, місцеві держадміністрації та нотаріуси. Органи місцевого самоврядування отримують повноваження з держреєстрації, якщо відповідна місцева рада ухвалить таке рішення.

Для реєстрації громадянин може звернутися до суб’єкта держреєстрації або до нотаріуса особисто, або через уповноважену ним особу, а може надіслати потрібні документи поштою з описом вкладення або електронною поштою з описом, що містить відомості про надіслані документи в електронній формі.

Для реєстрації в електронному вигляді потрібно зайти на Реєстраційний портал і дотримуватися наведених там інструкцій.

У разі подання документів особисто громадянин зобов’язаний пред’явити паспорт.

Які документи потрібні

Тож які “папірці” потрібні для реєстрації? Згідно зі ст. 18 Закону № 755 для державної реєстрації фізособи підприємцем подається заява про державну реєстрацію фізичної особи підприємцем. Фізособа може одночасно із заявою про держреєстрацію подати заяву про обрання спрощеної системи оподаткування. До того ж, вона має право обрати тільки 1, 2-у або 3-ю групи за ставкою 4% без ПДВ.

Якщо ж ви плануєте одразу працювати на загальній системі оподаткування та сплачувати ПДВ, можете одночасно із заявою про держреєстрацію подати реєстраційну заяву про добровільну реєстрацію платником ПДВ за затвердженою формою.

Якщо документи подаються особисто, заявник пред’являє свій паспорт громадянина України або тимчасове посвідчення громадянина України, або паспортний документ іноземця, або посвідчення особи без громадянства, або свідоцтво на постійне чи тимчасове проживання.

Документи мають бути викладені українською мовою (ст. 15 Закону № 755).

Варто також звернути увагу, що законом забороняється вимагати у вас інші документи, не передбачені ст. 18 Закону № 755.

Документи в паперовій формі приймаються за описом, примірник якого в день надходження документів видається заявникові з відміткою про дату отримання документів. Розглянути їх мають протягом 24 годин після їхнього надходження, крім вихідних та святкових днів.

Просто розпочати – складно закрити

Якщо ви плануєте закрити ФОП у випадку, якщо він буде неприбутковим, так само швидко, як і відкрили його – тут на вас чекатиме неприємний сюрприз.

“Закритись важко. І раніше, і зараз. Податкова вимагає від підприємця вийти в нуль і надати повний звіт. А от якраз з ним бувають проблеми. Повний звіт перевіряється, і податкова починає підіймати питання, щоб підприємець підтвердив документально ті чи інші свої операції. А це буває складно”, – пояснив Олександр Охріменко.

Де взяти гроші на справу

Всупереч поширеним переконанням, аби створити бізнес, не потрібно багато грошей. Витратити гроші на рекламу, заплатити програмісту за сайт, виготовити товар – можна обійтися лишень найнеобхіднішим.

А знайти на це гроші, за умови, що у вас є хороша бізнес ідея – не складно.

Спробуйте пошукати інвесторів. Ви здивуєтеся, коли побачите, наскільки зараз багато людей знаходяться у пошуках хороших бізнес ідей.

Головна порада від експертів – не беріть кредитів. На сьогодні відсоткові ставки, які пропонують банки, занадто високі.

Щоб стартова сума була меншою – розпочинайте бізнес з мінімальними ресурсами. Забудьте про стереотипи. Не обов’язково одразу винаймати офіс з дорогими меблями та усієї технікою – усе це прийде разом з першими солідними прибутками.

Ризики

За даними Державної фіскальної служби, у 2015 році, порівняно з 2014 роком кількість охочих почати свій бізнес зменшилася на 4,5%. І така тенденція, на жаль, продовжується й цьогоріч.

Між тим, кількість надходжень до бюджету у вигляді сплати податків, зросла. Але президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко вважає, що роботи для приватних підприємців останнім часом поменшало.

“Проблема у тому, що зараз дуже багато підприємців фактично не працюють. Приватний підприємець залежить від попиту – або він продає якісь послуги населенню, або працює з великим чи середнім підприємством. А зараз виникла ситуація, коли навіть ринок – найтрадиційніша робота – напівпорожній. Нема покупців”, – зауважив експерт у коментарі “24”.

За словами Олександра Охріменка, в Україні не ведеться статистика підприємств, які фактично не працюють, але й не закриваються.

“На сьогодні немає такої статистики, яка називається неактивність. У деяких країнах світу вона є. Але згідно з даними асоціації роботодавців, наприклад, по Києву приблизно 40% приватних підприємців лише здають звіти в податкову, але не працюють”, – уточнив він.

За деякими даними, з 2,2 мільйонів українських приватних підприємців майже 500 тисяч подають у податкову декларації з нульовими показниками.

Газета “ПОШТІВКА” №22 від 26 вересня 2016 року

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!