Технологія акумулювання енергії за допомогою стислого повітря існує вже кілька десятиліть, однак поки що її не можна назвати економічно вигідною. Змінити ситуацію має намір американський стартап Apex-CAES, який планує накопичувати енергію вітру під землею і скорочувати споживання електрики від традиційних джерел.
Техаський стартап Apex-CAES планує зібрати $500 млн на створення підземної системи зберігання вітряної енергії в місті Палестина. Компанія буде використовувати електроенергію від мережі вночі, коли вона коштує максимально дешево, і закачувати стисле повітря в підземну печеру-сховище. В періоди найбільшого попиту на електрику енергію будуть випускати — при проходженні через турбіни система буде виробляти електроенергію.
Установки з’являться поруч з п’ятьма існуючими кавернами-газосховищами. Стисле повітря буде активувати турбіни потужністю 317 мегават, здатні виробляти 15 000 МВт*год електроенергії за два дні без підзарядки.
Зберігання енергії в печерах зі стисненим повітрям більш вигідно, ніж зберігання енергії в системі з літій-іонними акумуляторами. Будівництво печер в соленосних товщах коштує дешевше за батареї, до того ж система може заповнювати печеру стислим повітрям одночасно з виробленням електрики — один процес не заважає іншому. Houston Chronicle порівнює такі системи з греблями ГЕС.
Раніше вважалося, що подібні системи економічно невигідні. Різниця між ціною в періоди низького і високого попиту недостатньо велика, щоб на цьому заробити. Однак в Техасі з його оптовим ринком електроенергії та впровадженням вітряної генерації вночі в Apex-CAES є шанси на успіх. Загальна потужність вітрогенераторів в штаті становить 19 гігават, але до 2020 це число зросте на 10 гігават. Компанія сподівається, що з часом Техас повністю перейде на чисту енергію, а техасці заощадять на рахунках за світло.
Незважаючи на це, Apex-CAES буде використовувати природний газ. Невелика кількість газу буде вживатися для нагрівання повітря і оптимізації роботи турбін.
Схожу систему будують в Норвегії. В рамках проекту RICAS 2020 європейські вчені та інженери за підтримки ЄС проводять в країні випробування нового типу сховища енергії в печерах зі стислим повітрям. За рахунок розумної системи зберігання тепла, що виробляється на етапі стиснення повітря, вчені сподіваються підвищити ефективність установки до 70-80%. Аналогічна установка також використовується в Канаді.