Нова технологія багаторазового друку замість чорнила застосовує ультрафіолет, а замість паперу – оксид вольфраму. Один і той же “аркуш” можна використовувати 40 разів, очищаючи і знову роздруковуючи зображення або текст.
Незважаючи на активне впровадження електронного документообігу, мільйони офісів в усьому світі продовжують активно роздруковувати документи на папері. Кожен клерк використовує тисячі аркушів паперу в рік, що в глобальному масштабі створює величезне навантаження на природу, пов’язане з її виробництвом і транспортуванням.
Не дивно, що неодноразово робляться спроби зі створення зручної багаторазової альтернативи, хоча жоден варіант поки не знайшов широкого застосування. Можливо, це вдасться новій розробці вчених з китайського Університету Шаньдун, повідомлення про яку публікує журнал ACS Applied Materials & Interfaces.
Тін Ван, Дайжун Чень і їх колеги використовували тонку гнучку мембрану з оксиду вольфраму, нанесену на підкладку з водорозчинного органічного матеріалу (полівінілпіролідону, PVP), який легко переробляється. Відверто кажучи, «друком» запропонований вченими процес назвати не можна: оксид вольфраму обробляється тонким ультрафіолетовим промінням, під дією якого стає темно-синім.
Така картинка проявляється в лічені секунди і зберігається кілька днів, повільно втрачаючи яскравість за рахунок взаємодії оксиду вольфраму з киснем. При необхідності цей процес можна прискорити приблизно до 20 хвилин, обробляючи «роздруківку» більш активною формою кисню – озоном – або прискорюючи окислення нагріванням. На переконання авторів, один такий лист можна використовувати близько 40 разів без видимої втрати якості друку.