Російський “Газпром” на межі краху, бюджет затріщав по швах – стали відомі причини

10 Березня 2019, 12:17

«Газпром» зіткнувся з новими проблемами на своєму ключовому ринку збуту – в Європі. Ціни на газ в європейських газових хабах стрімко прискорили падіння на початку 2019 року і виявилися значно нижче рівнів, які компанія заклала в бюджет, повідомляє finanz.ru.

Спотові котирування газу на головному європейському хабі TTF в Нідерландах в кінці лютого падали нижче 200 доларів за тисячу кубометрів: хоча форвардні контракти з постачанням через рік продавалися по 233 долара, спотові ціни газу з негайним продажем – опускалися до 197 доларів.

Порівняно з серпнем ціни впали на третину, а їх поточний рівень – мінімальний з 2017 року. Він істотно нижчий як від офіційного прогнозу Мінекономрозвитку Росії (233 долари за тисячу кубометрів), так і від ще більш оптимістичного прогнозу самого «Газпрому», на основі якого холдинг зверстав бюджет на поточний рік.

«Газпром» планує продавати газ в середньому по 248 доларів за тисячу кубів, говорив в грудні екс-заступник голови правління Олександр Медведєв. Генеральний директор «Газпром експорту» Олена Бурмістрова на дні інвестора в кінці лютого уточнила: «Діапазон буде в середньому від 230 до 250 доларів в 2019 році».

Вона додала, що компанія розраховує як мінімум повторити рекорд 2018 року, коли на експорт було відправлено більше 200 млрд кубометрів. Але на ділі продажі «Газпрому» падають, ускладнюючи ситуацію з бюджетом, який навантажений масштабними капітальними витратами на будівництво трубопроводів в Китай, Туреччину і Німеччину. Європа дає три чверті газової виручки холдингу – 2,7 трлн рублів з 3,6 трлн за січень-вересень минулого року.

У лютому загальні поставки в ЄС впали на 13%. По «Газпрому» вдарила тепла зима і економічна криза в Туреччині: продажу в країну по Трансбалканському газопроводу за перші 20 днів лютого впали на 82%, – вказує гендиректор East European Gas Analysis Михайло Корчемкін.

Європейські підземні сховища на початок березня були заповнені на 43% проти 33% на той же період минулого року, обіцяючи «Газпрому» труднощі як з експортом, так і з бюджетом.

За підсумками минулого року «діра» в фінансових потоках компанії склала рекордні 518 мільярдів рублів – таку суму «Газпром» позичив на ринку, щоб оплатити 1,5 трильйона рублів інвестицій в «Турецький потік», «Силу Сибіру» і Nord Stream 2. В 2019 році інвестиційна програма складає 1,325 трлн рублів.

Для її виконання потрібні зовнішні позики на 297 млрд рублів, або 4,5 млрд доларів. Ця сума, втім, може зрости через падаючу виручку на ринку ЄС. Ціни на газ падають не тільки в Європі – це результат кардинальних змін на світових ринках цього палива, відзначає очільник досліджень сировинних ринків Julius Baer Норберт Рюкер.

«Зміни в секторі пов’язані з експортним потенціалом США і Австралії і енергетичною політикою Китаю, які мають значний вплив на європейський ринок, – вказує Рюкер.

– Стрімкий розвиток газової промисловості в КНР супроводжується покращенням інфраструктури. Порівняно м’яка зима в азіатському регіоні в поєднанні з раннім заповненням запасів змушує численні СПГ-танкери шукати альтернативних покупців.

Високий імпорт в ЄС підтверджує, що Старий Світ став головним споживачем надлишкових обсягів палива в тому числі з причини високих цін на локальному ринку в кінці минулого року».

«Крім того, введені Китаєм обмеження на імпорт австралійського вугілля збільшують пропозицію цього енергоносія в Європі, що призводить до падіння цін.

На додаток до цього зниження попиту на природний газ з боку електростанцій відбувається під тиском зростаючого виробництва вітрової електроенергії», – зазначає Рюкер.

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!