Російські хакери намагалися зламати пошту Вселенського патріарха Варфоломія, – The Associated Press

cyberattack
27 Серпня 2018, 20:00

Російські хакери з угрупування Fancy Bear, яких Мін’юст США звинуватив у зломі серверів Демократичної партії, кілька років намагалися вкрасти приватну переписку високопоставлених діячів православної церкви, в тому числі Вселенського патріарха Варфоломія I, предстоятеля Константинопольської православної Церкви.

Про це повідомляє агенція Associated Press з посиланням на дані компанії Secureworks, яка входить в Dell та спеціалізується на комп’ютерній безпеці.

Агенція вивчила список з 4700 поштових адрес, які цікавили хакерів Fancy Bear і на які вони надсилали фальшиві листи. Серед цілей російських хакерів було оточення Вселенського патріарха Варфоломія, якого часто називають першим серед рівноправних православних керівників. Саме він у даний час розглядає в Стамбулі заявку Києва, який просить дозволити Української церкви вийти з-під контролю Московського патріархату.

Сам Варфоломій не використовує електронну пошту, проте нею активно користуються його помічники, облікові записи яких зазнали спроб злому. Всі вони так чи інакше займаються української заявкою.

Вважається, що для злому Fancy Bear використовують дві тактики. Одна передбачає розсилку документів, в яких міститься шпигунське програмне забезпечення. Саме цю тактику, за даними AP, використали у випадку з Константинопольським патріархатом.

АР дізналося про розсилку в жовтні 2017 року електронного листа нібито від щойно призначеного голови прес-служби патріарха Нікоса-Георгіоса Папахрісту. Автор листа пропонував відкрити файл з пропозиціями щодо поліпшення відносин церкви з громадськістю та журналістами. При кліку на файл на комп’ютер одержувача завантажувалося шпигунське ПЗ. Експерти в сфері комп’ютерної безпеки не змогли встановити, хто розіслав листи. Джерела в церкві сказали АР, що їх стривожило, що хакер був в курсі призначення Папахрісту і володів стилем оформлення послань до духовенства.

“Дорогі Ієрархи, Отці, Брати й Сестри у Христі! – говорилося в фальшивому листі. – Для мене велика радість служити Церкві на цій посаді. Деякі пропозиції про те, як налагодити стосунки з громадськістю та пресою, наводяться у доданому файлі”. Вкладений файл, на думку дослідників, і активував шпигунську програму. Папахрісту, від імені якого було направлено лист, сказав агентству, що “не хоче бути частиною цієї історії” і відмовився від коментарів.

Інша тактика – фішинг: лист хакера відправляє жертву на фальшиву сторінку електронної пошти, де пропонується ввести пароль. Отримавши пароль, хакери викрадають дані пошти.

Саме так Fancy Bear викрала дані Демократичної партії США перед президентськими виборами 2016 року, вважають у Штатах. Причому членами групи слідчі США називають співробітників Головного управління генштабу Міністерства оборони Росії (колишнє ГРУ). До таких же висновків прийшли експерти з компаній Crowdstrike і FireEye.

Джерела в Константинопольської церкви повідомили АР, що 78-річний патріарх Варфоломій I електронну пошту не використовує. Їй користуються його помічники, в тому числі митрополити, які беруть участь в ухваленні рішення про автокефалію для української церкви. Співрозмовники АР підтвердили, що були спроби злому ящиків цих священиків на Gmail.

За оцінкою АР, це свідчить про те, наскільки високі ставки «в боротьбі Москви і Києва за релігійне майбутнє України».

У РПЦ заявили, що не в курсі дій хакерів, і від коментарів відмовилися. Російські чиновники заявили АР, що в Москві заперечують зв’язки з Fancy Bear.

Хакери з Fancy Bear також цікавилися священнослужителями з США, в тому числі православними, католиками, мусульманами та іудеями, свідчать дані Secureworks. В Україні вони атакували папського нунція, духовне управління мусульман України «Умма» і Українську греко-католицьку церкву.

Хто такий Варфоломій?

Варфоломій став Константинопольським патріархом у 1991 році. Інша назва його титулу: Вселенський патріарх.

Вселенський Патріарх Варфоломій

Історично Константинопольський патріархат претендує на першість у православному світі – зокрема, він має право надавати автокефалію тим церквам, які звернуться до Вселенського патріарха з таким проханням.

У квітні президент України Петро Порошенко разом з керівництвом Української православної церкви Київського патріархату та Української автокефальної православної церкви попросили Варфоломія I надати автокефалію православної церкви України. Ініціативу ратифікувала Верховна рада. В Константинополі прохання взяли до розгляду.

В київських церковних і політичних колах називають дуже ймовірним надання українському православ’ю Томосу про автокефалію (грамоти про незалежність) до кінця цього року.

Це питання буде обговорюватися на Сінаксі – з’їзді всіх єпископів Константинопольського патріархату, – який відбудеться в Стамбулі 1-3 вересня.

Напередодні цього заходу, 31 серпня, Константинопольського патріарха відвідає голова Російської православної церкви патріарх Кирило. Проблема надання автокефалії українській церкві буде однією з головних тем переговорів патріархів.

Не виключено, що Кирило буде використовувати знайдений хакерами компромат, щоб переконати Варфоломія не давати Україні автокефалію або, принаймні, відстрочити це рішення.

Втім, у Всесвітньому патріархаті обізнані про ці плани і відповідним чином “вибудовують оборону”.

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!