А також притягувати працівників додисциплінарної відповідальності за відмову від вакцинації
Роботодавці в Україні не мають правових підстав змушувати працівників вакцинуватися від коронавируса і притягувати їх до дисциплінарної відповідальності за відмову це робити.
Про це йдеться в роз’ясненні Міністерства економіки.
“Відповідно до статті 284 Цивільного кодексу України надання медичної допомоги фізичній особі, яка досягла чотирнадцяти років, провадиться за її згодою. Повнолітня дієздатна фізична особа, яка усвідомлює значення своїх дій і може керувати ними, має право відмовитися від лікування”, — нагадали у відомстві.
У Мінекономіки додали, що, згідно із законодавством, для застосування методів діагностики, профілактики та лікування необхідна згода інформованого пацієнта.
“Частиною шостою статті 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» також передбачено, що повнолітнім дієздатним громадянам профілактичні щеплення проводяться за їх згодою після надання об’єктивної інформації про щеплення, наслідки відмови від них та можливі поствакцинальні ускладнення”, — підкреслили в міністерстві.
Вакцинація проти коронавірусу в Україні є добровільною.
Ніхто не може примусити людину вакцинуватися.
Крім того, у пункті 3 своєї Резолюції 2361 (2021) Парламентська асамблея Ради Європи закликає та рекомендує інформувати громадян про те, що вакцинація не є обов’язковою і що ніхто не може зазнавати політичного, соціального чи іншого тиску для проходження вакцинації, а також забезпечити, щоб ніхто не піддавався дискримінації за те, що не пройшов вакцинацію.
Читайте також: Вірусолог, імунолог і молекулярний біолог Роберт Мелоун вважає: «Кампанію вакцинації потрібно припинити»
“Відповідно до Кодексу законів про працю України, будь-яка дискримінація у сфері праці, пряме або непряме обмеження прав працівників залежно, зокрема, від стану здоров’я, не допускається. Громадянам гарантується захист від незаконного звільнення”, — додали у відомстві.
“З ініціативи власника або уповноваженого ним органу трудовий договір може бути розірвано, зокрема у випадку виявленої невідповідності працівника займаній посаді або виконуваній роботі внаслідок стану здоров’я, що перешкоджає продовженню даної роботи (пункт 2 частини першої статті 40 КЗпП). Водночас таке звільнення може бути проведено лише на підставі фактичних даних, які підтверджують, що внаслідок стану здоров’я (стійкого зниження працездатності) працівник не може належно виконувати покладені на нього трудові обов’язки чи їх виконання протипоказано за станом здоров’я”, — додали у відомстві.
У той же час там зазначили, що звільнення працівника за даною підставою не є заходом дисциплінарного стягнення.
Читайте також: Після Pfizer ризик зараження “Дельтою” в сім разів вище, ніж у перехворілих, – дослідження
Нагадаємо, Європейська Бізнес Асоціація (EBA) і Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) зібрали на одній сторінці актуальну інформацію про вакцинацію, яка також буде корисна роботодавцям і працівникам, зокрема, щодо добровільності вакцинації співробітників і про те що роботодавець не має права наполягати на вакцинації співробітників .