Приблизно 71% поверхні нашої планети покрито водою, тому оцінка зміни рівня моря — одне з найважливіших завдань, які дозволяють ученим прогнозувати подальші зміни клімату на Землі і умов життя людей, які живуть у різних регіонах планети.
До сьогоднішнього дня учені вважали, що точно знають динаміку зміни рівня моря. Це підвищення рівня моря на 1,6 см в десятиліття, починаючи з 1900 року. У всякому разі, саме такі дані наводить Національне управління океанічних і атмосферних досліджень (National Oceanic and Atmospheric Administration, NOAA). Основна причина підняття рівня моря — глобальне потепління.
Результати нового дослідження, опублікованого в жовтні у виданні Geophysical Research Letters, свідчать про те, що вчені недооцінили цю величину. У деяких регіонах підняття рівня моря відбувається швидше від загальноприйнятого показника приблизно на 5-28%. Глобальний рівень моря, як стверджують автори дослідження, зріс не менше, ніж на 14 сантиметрів за останні сто років, а в деяких регіонах — і на всі 17 сантиметрів.
Причина недооцінки була розкрита вченими з Лабораторії реактивного руху НАСА та Гавайського університету в Маноа. Порівнюючи параметри поточної моделі клімату з вимірами рівня моря в попередні роки, команда кліматологів виявила, що показання датчиків прибережних припливів і відливів, можливо, не настільки показові, як вважалося, і такі дані можна використовувати в якості еталону. Датчики, розташовані у багатьох місцях в Північній півкулі, є первинним джерелом даних для вимірювання глобального рівня моря за останні кілька десятків років.
«Це не та ситуація, коли помилкові дані або неправильно працюють інструменти. По різниз причинах рівень моря не змінюється однаково по всій планеті», — говорить Філіп Томпсон, керівник дослідження. «Як виявилося, наші дані збираються в місцях, де рівень моря піднімається найменш швидко через глобальне потепління».
Зазвичай станції вимірювання рівня води є стаціонарними. Крім рівня води, такі станції можуть визначати і погодні умови регіону, включаючи тиск і швидкість вітру, фактори, які часто впливають на вимірювання рівня моря.
Єдина проблема у всій цій ситуації — місця, де такі станції розміщуються. Згідно з дослідженням, більшість станцій знаходиться в Північній півкулі, де льодовий покрив тане швидше, ніж у Південній півкулі.
Як виявилося, рівень моря змінюється сильніше не там, де діє основний фактор зміни рівня вод Світового океану. Насправді, найбільш активно цей рівень підвищується в місцях, віддалених від цього фактору. Відповідно до одного з джерел, льоди, що тануть, в Північній півкулі Землі найсильніше впливають на підняття рівня води в «південній частині Тихого океану і екваторі».
Команда проекту також вважає, що виявила причину, по якій наслідки танення льоду можуть відрізнятися від регіону до регіону. Наприклад, зміни в Китаї можуть значно відрізнятися від змін у США чи Африці. Швидкість підняття рівня моря відрізняється в різних регіонах через дії додаткових факторів. Це можуть бути вітри, океанічні течії, гравітація, припливи.
«Це дуже важливо, оскільки цілком імовірно, що вплив певних вітрів або течій може бути причиною недооцінки швидкості підняття рівня моря», — говорить Томпсон. Вчений каже, що все це — не випадковість, фахівцям необхідно змінити швидкість підняття рівня моря у бік підвищення. Кліматологи будують різні прогнози, але більшість фахівців сходиться в одному — глобальне потепління дійсно є, і воно є причиною швидкого танення льоду в обох півкулях Землі. Професор Пітер Уедемс (Peter Wadhams) з Кембріджа, наприклад, стверджує, що в цьому або наступному роках Арктика може повністю звільнитися від льоду, чого не траплялося останні 100 тисяч років.
У поточному році ми бачимо нові кліматичні рекорди. Наприклад, кожен місяць цього року є найтеплішим за всю історію спостережень. Представники НАСА стверджують, що зараз лід влітку покриває на 40% менше площ, ніж ще тридцять років тому. Якщо Антарктичний крижаний щит продовжить танути, то рівень моря в майбутньому піднімається на 3,6 метра, що просто зітре з лиця землі багато міст, які знаходяться на узбережжі.