Вчені з Прінстонського університету виявили: рівень кисню в атмосфері Землі знизився на 0,7 відсотка за останні 800 тис років. Вони провели аналіз повітря, «замурованого» в льодах Антарктиди і Гренландії, і довели, що раніше концентрація O2 в ньому була вищою.
Рівень кисню в атмосфері головним чином пов’язаний з еволюцією життя на Землі, а також зі змінами клімату. Цей показник в різні епохи серйозно змінювався через різні катаклізми.
Наприклад, близько 350-300 мільйонів років тому його концентрація в атмосфері сягала не 20,95%, як зараз, а 35%. В інші періоди рівень кисню міг різко знижуватися, що викликало перебудову екосистем.
Вчені давно намагаються з’ясувати, чому варіюються показники кисню і як можна контролювати цей процес. Група дослідників під керівництвом Деніела Столпера з Прінстонського університету вирішила дослідити популярну сьогодні ідею про те, що рівень кисню на Землі знижується. Вони вирушили з експедицією в Гренландію і Антарктиду, де є льодовики, що сформувалися понад 800 тисяч років тому. Вчені витягли крижані керни, розрізали їх на тонкі шари і вивчили вміст бульбашок повітря, які були «замуровані» в льодовиках весь цей час.
Виявилося, що в той час частка кисню в атмосфері Землі була на 0,7% вищою, ніж зараз. На думку дослідників, навіть настільки невелике розходження в показниках означає, що в земних оболонках за останній мільйон років поглинання кисню зросло приблизно на 2% в порівнянні з виробленням.
З’ясувати, що саме призвело до зниження частки кисню в атмосфері, поки не вдалося, але вчені висунули дві цікаві гіпотези. Перша зводиться до того, що певну роль у цьому процесі могли зіграти відступаючі і наступаючі льоди під час льодовикових періодів. За словами Столпера, в результаті руху льодовиків зросли темпи ерозії і оголилися осадові органічні породи, які вбирають кисень. Як іншу можливу причину фахівець назвав охолодження вод Світового океану, мікроорганізми якого при більш низькій температурі активніше споживають кисень.