РФ зможе фінансувати війну ще рік, після цього владі потрібно буде зробити “важкий вибір” – CNN

Путін оголосив раптову масштабну перевірку боєздатності армії ПоштівкаГлава Міноборони Росії Сергій Шойгу та президент РФ Володимир Путін
29 Серпня 2023, 13:19

Росії вистачить грошей ще на рік ведення війни, після цього президенту країни-агресора Володимирові Путіну доведеться знижувати внутрішні видатки й погіршувати добробут росіян.

Про це пише CNN 29 серпня.

Згідно із законом, підписаним Путіним, на “національну оборону” 2023 року передбачено 4,98 трлн руб. ($52 млрд). Але, згідно з урядовим документом, який 4 серпня аналізувало агентство Reuters, цей прогноз було збільшено майже вдвічі – до 9,7 трлн руб. ($101 млрд). Це майже втричі більше, ніж Росія витрачала на оборону 2021 року.

CNN пише, що ці цифри, імовірно, занижують загальні витрати Росії на воєнні потреби. Водночас дефіцит бюджету Росії – розрив між видатками й доходами – різко зріс із початку війни, оскільки доходи від експорту нафти й газу впали через західні санкції та великі знижки для покупців. Зниження цін на енергоносії цього року і скорочення виробництва, спрямоване на їх підтримку, посилили тиск, ідеться в публікації.

Читайте також:  У Генштабі повідомили, скільки ракет на місяць може виробляти Росія

Фахівець із російської економіки в Королівському об’єднаному інституті оборонних досліджень і безпеки Річард Конноллі сказав журналістам, що, за його оцінкою, витрати РФ на війну 2023 року значно перевищать $100 млрд. До повномасштабного вторгнення Росія зазвичай витрачала приблизно 3–4% свого річного валового продукту на оборону, але тепер це може бути приблизно 8–10%, вважає він. 

Старший науковий співробітник Німецького інституту міжнародних відносин та безпеки Яніс Клюге вважає, що витрати РФ на армію 2023 року сягнуть $300 млрд. Дефіцит бюджету Росії різко зріс із початку війни, зокрема через зниження доходів від експорту нафти й газу на тлі санкцій і великих знижок для покупців, що залишилися.

Доходи нафтогазового сектора в січні – липні були на 41% нижчими, ніж за аналогічний період 2022 року. Це означає, що уряду доводиться позичати більше. Державний борг, який зараз становить 14,9% ВВП, зростатиме. Росія перебуває в такому становищі, коли не може жити зі значно нижчою ціною на нафту, сказав старший економіст із ринків, що розвиваються, у Capital Economics Ліам Піч. За його словами, макроекономічна стабільність залежить від того, чи залишаться ціни на нафту на поточному рівні.

Читайте також:  У Британії повідомили, що РФ втратила в Україні половину своєї боєздатності, і вказали на ключові виклики для ЗСУ

Позаштатна наукова співробітниця Євразійського центру Карнегі в Берліні Олександра Прокопенко вважає, що Росія, можливо, зможе фінансувати війну ще рік чи приблизно стільки, але, якщо вона затягнеться й надалі, уряду доведеться зробити “важкий вибір”.

“Компроміс полягатиме в тому, що їм потрібно буде підвищити податки або скоротити витрати на інфраструктуру, такі як будівництво доріг і підтримка мостів, тому що війна потребуватиме дедалі більше витрат”, – сказала вона.

Піч вважає, що в найближчому майбутньому Росії доведеться покрити дефіцит свого бюджету і, можливо, підвищити податки на найбільш прибуткові сектори економіки, такі як банки та енергетичні компанії.

Читайте також:  Нерішуча підтримка України призведе до патової ситуації на полі бою — голова Мюнхенської конференції з безпеки

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!