Національна спілка журналістів України (НСЖУ) та редактори друкованих ЗМІ нарікають на «непартнерське ставлення» з боку державного підприємства «Укрпошта», яке невчасно розраховується з редакціями за передплату періодичних видань
Такі головні претензії до керівництва поштового підприємства озвучив голова НСЖУ Сергій Томіленко та редактори регіональних та всеукраїнських видань під час робочої зустрічі, що відбулася в НСЖУ, повідомляє прес-служба Спілки.
Зокрема, секретар НСЖУ, керівник ТОВ «Видавничий дім «Високий замок» Степан Курпіль наголосив, що у договорах, які редакція укладає з Укрпоштою, передбачено здійснення розрахунків до 15 січня за передплату на перше півріччя та до 15 серпня за передплату на друге півріччя. Утім, як він зазначив, ці строки не дотримуються підприємством останні кілька років.
«Давайте одне одного поважати. Редакції мають брати кредит, щоб купити папір, в той час, як їхні партнери незаконно утримують кошти», – сказав він.
Також пан Курпіль порушив питання якості доставки. Аналізуючи оприлюднені керівництвом «Укрпошти» показники передплати, він зазначив: зменшення тиражів відбувається в тому числі і тому, що люди невчасно отримують пресу.
«Зараз практично зникають щоденні газети. Якщо раніше наш “Високий замок” виходив 5 разів на тиждень, то зараз тричі. Але доставляється читачам газета два рази, а то й раз на тиждень», – сказав видавець і закликав «Укрпошту» до спільної роботи над збільшенням тиражів, зокрема, встановлювати посильну вартість реклами у відділеннях пошти, розміщення інформації в каталозі періодичних видань тощо.
Головний редактор ТОВ «Бобринецьке РВО «Новий день», заступник голови Кіровоградської обласної організації НСЖУ Ігор Леус також звернув увагу на те, що газети до читачів доставляються невчасно.
«У нашій редакції щодня «гаряча лінія» – люди телефонують і питають, де газета. Хто буде її передплачувати, якщо газету не носять? В людей складається враження, що інформаційний простір знищується. Пам’ятайте, що “Укрпошта” – це не тільки Харків, Київ і великі міста, а й сотні містечок та тисячі сіл, куди треба доставляти пресу. Сьогодні ми реформуємося, і закон вимагає, щоб ми зберегли цільове призначення. Чому “Укрпошта” не зберігає своє цільове призначення? Тому прохання звернути увагу на глибинку», – сказав він.
Також редактори вкотре звернули увагу керівництва підприємства на те становище, в якому працюють сільські листоноші, зазначивши, що в них немає мотивації покращувати показники передплати.
Видавець житомирської газети «Ехо» Володимир Яцкевич також зауважив, що «Укрпошта» має більш активно працювати в напрямку передплати і розповсюдження ЗМІ, бо це головна функція підприємства і головне надходження. Зокрема, проводити дні передплатника, дослухатися до листонош, які безпосередньо працюють на місцях.
Перший заступник генерального директора «Укрпошти» Олександр Чернявський висловив готовність до спільної роботи з НСЖУ щодо створення «гарячої лінії» з проблем доставки періодики, куди можна буде надсилати свої скарги та зауваження.
Говорячи про тарифну політику, пан Чернявський запевнив, що підприємство дотримуватиметься раніше погоджених із НСЖУ планів підвищення тарифів (нагадаємо, що в результаті дискусії навесні цього року було досягнуто домовленостей про поетапне їх зростання). Однак, як зазначає НСЖУ, уже зараз він говорить про те, що тарифи на доставку періодики зростатимуть і надалі, відповідно до запланованого Урядом підвищення розміру мінімальної заробітної плати.
«Говорячи про стратегію розвитку “Укрпошти” на наступні 5 років, про реорганізацію, про оновлення автопарку чи капітальні ремонти, гендирекція підприємства має усвідомлювати, що є ризик, що частина газет не доживе до цих часів!» – застеріг голова НСЖУ Сергій Томіленко. – Варто зусилля спрямовувати на збереження газетної доставки та збереження українського інформаційного простору».
В робочій нараді з керівництвом ПАТ «Укрпошта» взяли участь представники національних і регіональних газет: «Факти», «Урядовий кур’єр» та видання з Вінницької, Дніпропетровської, Полтавської, Черкаської, Львівської, Хмельницької, Волинської, Харківської, Житомирської областей.