В інтернеті можна знайти безліч порад про те, як шукати роботу. Та серед різноманіття рекомендацій буває складно виокремити раціональне зерно. Ми звернулися за порадами до спеціаліста – тренера з працевлаштування Олени ВЕРТИНСЬКОЇ.
Поставте себе на місце роботодавця
– Яку інформацію варто вказати в резюме, щоб воно зацікавило роботодавця?
– Є така річ як досягнення. Їх обов’язково потрібно вказувати в резюме. По-перше, треба зрозуміти, що таке досягнення. Будь-яка компанія, якщо це не благодійна організація, заробляє гроші. І ми приходимо в будь-яку компанію допомагати заробляти гроші. Тож конкретна порада: беремо весь свій досвід, який у нас є у певній галузі, і починаємо роздумувати над тим, які досягнення у мене були на попередніх місцях роботи. Якщо ми не продавали напряму певний продукт, то ми, можливо, придумали якусь програму, яка допомогла нам чи зекономити гроші, чи зекономити час. Чи, можливо, щось оптимізували таким чином, що або моєму відділу, або іншим відділам стало легше працювати. І ось ці досягнення треба у всьому своєму досвіді відкопати, отам-от в тих анналах, і обов’язково вказати в резюме.
Знайдіть свої переваги. Переваг багато, десь плюс-мінус 20 у вас їх є точно. Їх треба виписати на листочок, і зрозуміти, що вони у вас є. Відсилайте якомога більше своїх резюме роботодавцям. От коли ви перевалите десь за тисячу штук, ось тоді зможете казати про те, що ви щось зробили на ринку праці. Дуже велику активність ви маєте проявляти, неймовірно велику активність. З точки зору резюме: на кожному сайті є стандартний шаблон, додайте в нього трішки індивідуальності, якомога менше літер, якомога більше інформації. Обов’язково туди додайте свої досягнення! І нічого не бійтеся. Ви роботодавцеві потрібні більше, ніж він вам.
– Найчастіше пошук роботи починають з написання резюме. Як це правильно зробити?
– Треба себе поставити на місце роботодавця, зрозуміти, що таке компетенції, що то за показники, за якими відбирають. Яким чином довести, що ти маєш досягнення. Часто проблема в тому, що пошукачі пишуть те, що самі вважають за потрібне, а не те, що потрібно роботодавцю – те, що покаже роботодавцю, що саме ви можете вирішити його проблему.
– Якщо поставити себе на місце роботодавця, то як це можна врахувати, складаючи резюме, шукаючи роботу?
– Насправді роботодавець вже дає всі підказки у вакансії. Як тільки ти навчишся читати вакансію, ти будеш чітко знати, що треба відобразити у своєму резюме. Коли роботодавець пише вакансію, то на перше місце зазвичай ставить те, що у нього найбільше болить. Те, що треба спочатку вирішити. Тобто на початку вакансії, як правило, вказують посадові інструкції. Вони йдуть у певному порядку. І от на перших місцях завжди стоїть найбільша проблема. Ну, наприклад, шукають бухгалтера. В бухгалтерії багато напрямків. І якщо бухгалтер єдиний, то в компанії може існувати, наприклад, проблема з тим, що звітність здається невчасно. І роботодавець в самій вакансії на перше місце поставить саме звітність. Якщо правильно читати вакансію, то своє резюме можна зробити таким чином, щоб роботодавець побачив, що ти робив на своїх попередніх місцях роботи саме те, що йому потрібно. А от пошукачі, на жаль, ставлять на перше місце те, що найкраще вміють.
– Тобто ви радите підлаштовувати резюме до кожної конкретної вакансії, не робити якогось універсального?
– Саме так. Я взагалі кажу, що пошукачі мають зробити вибір. Або ж вони роблять універсальне резюме і, так би мовити, «висять», просто висять на сайтах з пошуку роботи. На сьогодні до 9-ти місяців пошуку роботи – це норма. А якщо ти не продаєш себе активно, то ти там можеш «висіти» дуже й дуже довго. Я не раджу виключати й цей варіант, але це не є активний пошук роботи. Це пасивний пошук. Просто ви поставили собі галочку, що шукаєте роботу, але це не так.
Шукайте роботу скрізь
– Де ще можна шукати роботу, окрім як на спеціалізованих сайтах?
– Треба використовувати всі джерела, які існують. Офіційний центр зайнятості, громадські організації. Зараз величезна кількість благодійних організацій, які допомагають вакансіями, які навчають. Друковані ЗМІ теж не треба відкидати. Якщо говорити про посади не дуже високого рівня, то навіть оголошення, які висять на стовпах, на під’їздах. Може бути, що там не зовсім правдива інформація, але здебільшого самі менеджери з персоналу винаймають людей і розклеюють справжні “живі” оголошення про роботу. Треба просто ставитися до них дуже уважно, ставити коректні запитання: хто ви? де ви? яким чином перевірити, чи ви справді роботодавець? чи ви зареєстровані? Це можна перевірити – на сьогодні реєстр роботодавців відкритий.
Друзі, знайомі, – всі навколо вас мають знати, що ви в пошуку роботи.
Також є так званий прямий пошук роботи. Є величезна кількість вакансій, які ми ніколи не побачимо, але які існують на підприємствах. Треба звертатися напряму до роботодавців. Є такий державний сайт www.rada.com.ua, там розміщені фактично всі роботодавці, які саморекламуються. І всі роботодавці розбиті на категорії. Тобто можна зайти на цей сайт, зайти в певну категорію і подивитися – там випаде величезний список різних компанії. Ви телефонуєте за номером, залишаєте там своє резюме, намагаєтеся напряму зустрітися зі спеціалістом, який є в цій компанії.
Співпрацюйте з рекрутинговими агентствами
– Іноді вакансію пропонує рекрутингове агентство. Чи є якісь особливості пошуку роботи саме через таке посередництво?
– Поясню спочатку, яким чином працюють агенції. Якщо у роботодавця виникла вакансія, тобто проблема, і він сам не може її вирішити, він звертається до спеціаліста, який може знайти йому персонал. Він має прописати з цією агенцією профіль посади. Ми цей профіль на тренінгах теж прописуємо, щоб зрозуміти, що таке компетенції. Компетенції – це такі показники, знання, уміння, навички і особисті якості, які допомагають гарно, правильно справитися з певними обов’язками. Вони прописують ось цей список компетенцій. Агенція, коли розміщує вакансію, ніколи не пише назву роботодавця. Тож коли вам телефонують і не кажуть назву компанії, то це може бути агенція. В агенції точнісінько так само працює спеціаліст з підбору персоналу, який ставить вам в принципі ті самі запитання, що ставлять напряму в компанії. Просто щоб дізнатися, чи маєте ви ті знання, навички і особисті якості, які потрібно. З агенціями треба співпрацювати, обов’язково. Як казав колись Форд: “Якщо ти хочеш працювати в банку, твоє резюме має бути у всіх банках країни”. І ваше резюме має бути у всіх агенціях, ось те загальне резюме. Відсилайте резюме у всі агенції, які є на сьогодні. І паралельно розсилайте резюме напряму в компанії, при цьому підлаштовуйте його під вимоги кожної конкретної вакансії.
– Як не стати жертвою рекрутингових шахраїв, які маскуються під кадрове агентство?
– Не співпрацюйте з агенціями, які беруть з вас гроші. Агенціям платять роботодавці. Виключення тільки ті агенції, які наймають домашній персонал: прибиральниць, нянь, для готування їжі. З цими пошукачами в агенцій інші розрахунки, тому вони можуть попросити у вас якусь передплату. За всі інші посади, які не є в групі “домашній персонал”, з вас не мають права брати гроші. Ніколи не давайте гроші агенціям.
Ірина Ситенко, “ПОШТІВКА” №17 від 22.08.2016