Основний закон гарантує свободу переміщення громадян. Окремі обмеження прав і свобод громадян можуть встановлюватися із зазначенням строку дії цих обмежень тільки в умовах воєнного або надзвичайного стану.
Експерт з конституційного права Центру політичних реформ Олександр Марусяк заявив, що рейди поліції в громадському транспорті для перевірки COVID-сертифікатів про вакцинацію або дійсних негативних тестів є незаконними, а при спробі висадити невакцинованого пасажира з транспорту поліцейські будуть порушувати Конституцію України, а конкретно – статтю 33, яка гарантує громадянам України свободу переміщення.
Постанова Кабміну – це не закон.
“Це – дитячий садок. У ст. 33 йдеться про те, що обмеження свободи переміщення можливо тільки в разі обмежень, встановлених законом. Якщо влада хоче, щоб сертифікати отримали законну силу, то нехай приймають відповідні закони. У нас і з карантином та ж проблема”, – зауважив він.
Експерт додав, що 64 стаття Конституції передбачає можливість введення окремих обмежень прав і свобод громадян, але тільки в умовах військового або надзвичайного стану та із зазначенням термінів дії. При цьому ні перше, ні друге (не плутати надзвичайний стан з режимом надзвичайної ситуації, який введений в країні) в Україні з моменту початку епідемії не вводилося.
Раніше Кабінет Міністрів своєю Постановою запровадив зміни до Правил пасажирських перевезень, які почали діяти з 21 жовтня. Зокрема вони передбачають наявність як у водіїв, так і у пасажирів COVID-сертифікатів про вакцинацію або дійсних негативних тестів. Водночас, обмеження не торкнулися вакцинованих осіб.
Нагадаємо, що тримісячний локдаун навесні 2020 року, коли перевезення взагалі не здійснювалися (як між областями, так і в середині окремих міст) був визнаний незаконним. Але за це так ніхто й не відповів і не покараний. Безкарність розбещує. Ситуація повторюється.
Читайте також: 92% українців, які померли “від коронавірусу”, мали іншу патологію (МОЗ)
Поштівка підготувала пам’ятку для спілкування з поліцією щодо COVID-сертифікату про вакцинацію
Відповідно до Закону України «Про національну поліцію», поліція має право у визначених цим законом виключних випадках вимагати в особи пред’явлення лише документів, що посвідчують особу, та/або документів, що підтверджують відповідне право особи, наприклад, на право керування автомобілем. Ви можете вимагати від поліцейського пояснення причини перевірки документів. Також ви можете попросити поліцейського представитись та пред’явити посвідчення чи нагрудний знак (маєте право переписати їх дані). Якщо вам здається, що поліцейський перевищує свої повноваження та порушує ваші права, маєте право викликати на місце події за номером «102» інших поліцейських і за можливості здійснюйте відео та аудіо фіксацію події.
Перевірка поліцією COVID-сертифікатів про вакцинацію або дійсних негативних тестів є незаконною.
▪️ Ст.19 Конституції України – Поліцейський зобов’язаний діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
▪️ Закон «Про нацполіцію» ст. 23 – Поліція відповідно до цього Закону не має повноважень перевіряти COVID-сертифікати про вакцинацію (кожне повноваження конкретно прописано і встановлено Законом).
▪️ Має право затримувати або застосовувати примусові заходи тільки відповідно до Закону «Про нацполіцію», а не Постанов.
▪️ Закон «Про нацполіцію» ст. 24 – Додаткові повноваження можуть надаватися співробітникам нац. поліції виключно Законом, а не Постановами.
▪️ Здійснення непередбачених повноважень є злочином згідно з Кримінальним Кодексом:
- ст.356 (Самоправство),
- ст.364 (Зловживання службовим становищем),
- ст.365 (Перевищення повноважень працівником правоохоронного органу).
▪️ Закон «Про охорону здоров’я» ст.39-1 – Пацієнт має право на таємницю про стан свого здоров’я, факт звернення за медичною допомогою, діагноз, а також про відомості, одержані при його медичному обстеженні.
☑️ COVID-сертифікат про вакцинацію – це «документ» що підтверджує здійснення вами медичної процедури (щеплення) і свідчить про стан здоров’я. Дійсний негативний тест також свідчить про стан здоров’я. Згідно ст. 39-1 – це конфіденційна інформація, яку кожен має право не розголошувати.
☑️ Нацполіція може отримати конфіденційну інформацію тільки після відповідного рішення суду.
☑️ У КоАП відсутнє таке правопорушення як “Відсутність COVID-сертифікату про вакцинацію”.
☑️ Вакцинація від COVID сьогодні абсолютно добровільна, хоча і є обов’язковою для окремих професій.
⚠️ У разі, якщо поліцейський просто просить, йому можна просто відмовити.
ВАЖЛИВО! Деякі поліціанти стверджують нібито право перевірки медичних документів їм надано якоюсь там постановою КМУ. Втім п. 1 ст. 8 Закону «Про нацполіцію» чітко визначає, що поліція діє виключно на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України. Про постанови там не йдеться.