Після підвищення ціни на газ українці знову переходять на дрова

Вартість газу зросла, тож у багатьох приватних будинках повертаються до дровяного опалення

Дехто купує спеціальні котли, а хтось розпалює старі печі. Люди певні, це значно економніше, ніж платити за газ без субсидії, пише газета Експрес. Та чи так уже й вигідно це?

Я вирішила проаналізувати це на прикладі батьківської хати. Тут можна палити газом і дровами. Площа оселі —  80 метрів квадратних.

“Розпочнімо з того, які дрова найкращі для опалення. А це —  продукція з дерев твердої породи: бук, граб, дуб,—  повчає 61-річний господар Микола Кавецький, який більш як десять років опалює помешкання дровами. — Можна брати й дешевші: березу чи смереку, але таких дров треба більше, аби нагріти хату. Загалом обидва види деревини дають +23 градуси за Цельсієм у приміщенні, різниця —  лише кількість, яка для цього потрібна”.

А тепер перейдімо до розрахунків. Скільки дров мені потрібно на зиму, аби опалювати хату площею 80 квадратів?

“”Приблизно 10 складометрів дров для середньої печі”, — відповідає. “А складометр це те саме, що кубометр?” — запитую. “Складометр орієнтовно становить 0,7 кубометра”, —  повчає газда.

Палити дровами можна лише через 5 —  10 місяців після того, як їх зрубали. Саме стільки деревина сушиться. Тож уже нині слід купувати підготовлені дрова. Оголошень про продаж таких — чимало. Втім можна придбати вже висушені та порубані дрова. В інтернеті — десятки таких пропозицій.

Телефоную до продавця. Слухавку бере жінка, каже, що продає дубові, букові та грабові дрова. 10 складометрів, разом з довозом та вивантаженням, коштуватимуть моїм батькам 10 тисяч гривень. Хоча в оголошенні вказано ціну 400 гривень за складометр. Отже, виходить, що за довіз доведеться заплатити 6 тисяч гривень, а це більше, аніж за самі дрова! Дорого.

Телефоную у лісгосп. Ірина Бабій, прес-секретарка обласного управління лісового господарства, зазначає, що виписати дрова можна в будь-якому лісгоспі. Оплатив, і довозь куплене своїм транспортом. Продають дрова в лісництвах на кубометри. Мені потрібно приблизно 7 — 8 кубів. Середня ціна за один твердих порід 450 гривень з ПДВ. Отже, дрова для хати коштуватимуть 3150 гривень, але разом з довозом (200 грн за кілометр) обійдуться у 8150 гривень.

А тепер підраховуємо: у середньому на місяць опалення батьківського будинку витрачається 500 кубометрів газу. Наразі кубометр газу коштує 8,55 грн. Тобто за місяць без субсидії треба заплатити 4275 гривень. Дрова на всю зиму та ще й із запасом обійдуться у 8150 гривень. Вигода очевидна! Втім 8150 гривень — теж немаленька сума, тож гроші на дрова люди збирають задовго до опалювального сезону.

Сабіна Ружицька

Джерело:

expres.online