За даними начальника Одеської філії «Адміністрації морських портів України» Ігоря Ткачука, які він оприлюднив на своєму сайті, у січні-червні 2017 р. на причалах порту перевалено 12 241,7 тис. т. вантажів, що на 5% перевищує обсяг аналогічного періоду минулого року (11 656,8 тис. т.). При цьому зростання суховантажів склало 2,5% (11 072,1 тис. т. проти 10 801,1 тис. т.), зростання наливних – 36,7% (1 169,6 тис. т. проти 855,7 тис. т.).
У номенклатурі суховантажів переважають за тоннажем три позиції: зернові навалом, контейнери і чорні метали.
Зерна у I півр. 2017 р. перевалено 4674,8 тис. т – на 11,6% вище ніж у січні-червні минулого року (4 134,9 тис. т.). Зростання обсягів зерноекспорту адміністрація порту пов’язує з хорошим урожаєм на полях України минулого року і ставить в заслугу менеджменту трьох стивідорних компаній, які зуміли залучити додатковий вантажопотік: ТОВ «Новотех-термінал» (оператор ППК-4), філія ДПЗКУ «Одеський зерновий термінал» (оператор ППК-17), ТОВ «Бруклін-Київ» (оператор ППК-5).
Збільшили практично однаково – на 10%, показники перевалки вантажів також обидва контейнерних оператори порту – ДП «КТО» (термінал на Карантинному молу, ППК-1) і ТОВ «Бруклін-Київ Порт» (термінал у Хлібній гавані). Всього в 1-му півріччі поточному року компанії перевантажили у 20-футовому обчисленні 252 570 TEU, що на 9,9%. перевищує результат того ж періоду минулого року (229 853 TEU). Позитивна динаміка вантажопотоку в тоннажі склала 3,8% (3384,3 тис. т. проти 3 255,1 тис. т.).
Ігор Ткачук підкреслює, що зміцнення позицій порту на вітчизняному ринку контейнерної перевалки відбулося завдяки портовим операторам, які зуміли в умовах жорсткої конкуренції залучити нових клієнтів за рахунок поліпшення логістики, розширення спектру послуг і суворого дотримання контрактних зобов’язань. Крім того, відіграли позитивну роль пожвавлення внутрішнього споживчого ринку в Україні (зростання імпорту) і збільшення експортних відправок за кордон контейнерних партій зерна, деяких видів продукції аграрного сектора.
У той же час обсяги перевалки чорних металів в порту очікувано знизилися під впливом зовнішніх факторів, у першу чергу через події на Донбасі – закриттям в березні ц.р. транспортного сполучення між тимчасово окупованими територіями Донецької та Луганської областей і морськими портами (в т.ч. Одеським), а також обмеженнями в поставках коксівного вугілля і коксу з тимчасово окупованих територій на металургійні підприємства.
Так у I півр. 2017 р. перевалка металопродукції на причалах порту зафіксована на позначці 2715,3 тис. т., що на 417,6 тис. т. менше результату аналогічного періоду минулого року («мінус» 13,3%).
У даний час 6 великих стивідорних компаній порту в тій чи іншій мірі переробляють на своїх причалах експортний прокат чорних металів і невеликі обсяги транзитної металопродукції з Білорусі.
У номенклатурі наливних вантажів зростання нафти і нафтопродуктів в звітному періоді склало практично 100%. У порту цей стрибок пояснюють низькою базою відліку (у минулому році сталося обвалення обсягів більш ніж у 2 рази), а також початком реалізації кількох контрактів, укладених українськими компаніями на імпорт азербайджанської нафти. До теперішнього часу поставки останньої здійснювалися з періодичністю танкер-восьмідесятітисячнік за 1-2 місяці.
Що стосується перевалки у I півріччі 2017 р. інших вантажів – тарно-штучних, будматеріалів, технічних і пальмових олій, товарів продовольчої групи тощо, то за свідченням фахівців порту ці позиції на загальну картину вантажоперевалки істотно не впливали.
З примітних тенденцій у роботі перевалочних комплексів у звітному періоді фахівці порту відзначають початок регулярних заходів в Ланжеронівську гавань (новий причал 2-к, оператор – ДП «КТО») 300-метрових контейнеровозів лінії MAERSK, а також збільшення практично у декілька разів інтенсивності доставки в порт експортної металопродукції по Дніпру (в середньому раз в 2 дня заходить караван з двох барж).
У підсумку Ігор Ткачук зазначає, що незважаючи на літній спад активності на світових ринках сировини і жорстку конкурентну боротьбу за вантажопотоки на внутрішньому ринку портової перевалки, стивідорні компанії Одеського порту демонструють достатній запас міцності для утримання планки вантажообігу порту на торішньому рівні і навіть з невеликим плюсом.