Рекомендації окреслюють заходи, які вже вжиті на рівні ЄС та які спрямовані на підтримку тих, хто прибуває до ЄС.
Європейська Комісія (ЄК) оприлюднила на своєму сайті інформацію про Рекомендації щодо отримання в ЄС доступу до робочих місць, професійно-технічної освіти та навчання, а також навчання дорослих для осіб, які рятуються від війни Росії проти України (Guidance for access to the labour market, vocational education and training and adult learning of people fleeing Russia’s war of aggression against Ukraine).
Про це повідомило Національне агентство кваліфікацій у Facebook.
«Понад 6,5 мільйонів людей залишили Україну та прибули до ЄС з початку російської агресії проти України. Близько трьох мільйонів українців зареєструвалися для отримання тимчасового захисту, і більшість із них – жінки з дітьми. Очікується, що кількість охочих вийти на ринок праці в країнах-членах ЄС зросте найближчим часом.
Рекомендації окреслюють заходи, які вже вжиті на рівні ЄС та які спрямовані на підтримку тих, хто прибуває до ЄС. Варто зазначити, що 4 березня 2022 року було прийнято Виконавче рішення Ради (ЄС) 2022/3822, що засвідчує факт зростання кількості переміщених осіб з України в значенні статті 5 Директиви 2001/55/EC (Директива про тимчасовий захист), що призводить до тимчасового захисту. У своєму
Повідомленні від 23 березня 2022 року Комісія закликала держави-члени надати доступ до ринку праці людям, які прибувають з України, а також підтримати їх у доступі до професійної освіти та навчання. Це повідомлення поширюється на осіб, які мають право на тимчасовий захист відповідно до Директиви про тимчасовий захист, а також на тих, хто має право на належний захист відповідно до національного законодавства.
У Рекомендаціях зазначається, що швидкий та ефективний доступ до ринку праці та інтеграція до нього мають вирішальне значення для людей, які рятуються від війни, які можуть і хочуть працювати. Вони можуть займатися певною трудовою чи індивідуальною діяльністю, що також дозволить їм бути фінансово незалежними, відновити своє життя, зробити свій внесок у місцеве співтовариство та інтегруватися до нього під час перебування в ЄС.
Європейська Комісія пропонує державам-членам вжити заходів щодо доступу до забезпечення зайнятості та самозяйнятості.
По-перше, надання інформації про наявну допомогу для людей, котрі рятуються від Російського вторгнення в Україну. Це виходить за межі правового зобов’язання надавати інформацію про їхні права та стосується інформації про підтримку, такої як профорієнтація, консультування і захист від дискримінації.
По-друге, сприяння інтеграції на ринок праці осіб, які користуються тимчасовим захистом, і у відповідних випадках надати їм належний захист, передбачений національним законодавством, зокрема:
– заохочувати осіб, які прибувають до ЄС, до якнайшвидшої реєстрації в місцевих державних службах зайнятості;
– у роботі державних органів влади і служб зайнятості передбачати потреби людей, які рятуються від війни, а саме приділяючи особливу увагу доступу жінок до ринку праці й доступу до догляду за дітьми та дошкільної освіти;
– надати підтримку роботодавцям, які наймають людей, які рятуються від російської війни та надати допомогу для створення стартапів;
– відкрити програми з підтримки підприємництва, наприклад – навчання, мікрофінансування або поєднання фінансових та нефінансових заходів підтримки.
По-третє, забезпечення максимально широкого доступу до ринку праці для тих, хто займається трудовою та індивідуальною трудовою діяльністю, шляхом запобігання ризику експлуатації та нелегальної роботи, шляхом забезпечення співпраці між різними суб’єктами, включаючи правоохоронні органи та інспекції праці, відповідно до цілісного підходу, що просувається останніми роками Платформою боротьби з незадекларованою працею, Стратегією ЄС з боротьби з торгівлею людьми (2021-2025 рр).
Також у новому документі Європейської Комісії розглядається питання щодо співставлення навичок та визнання кваліфікацій. Відповідно до національного законодавства, особи, які мають право на тимчасовий захист та ті, хто має право на належний захист, повинні мати можливість продемонструвати свої вміння, навички та кваліфікацію, якими вони володіють, щоб швидко інтегруватися на ринку праці.
Варто зазначити, що 5 квітня 2022 року Комісія ЄС ухвалила рекомендацію 2022/554 щодо визнання професійної кваліфікації для осіб, які рятуються від вторгнення Росії в Україну. Цей документ надає державам-членам рекомендації і практичні поради для запровадження швидкого, справедливого та гнучкого процесу визнання кваліфікацій.
Комісія пропонує державам-членам при вжитті заходів щодо визнання навичок та кваліфікацій:
– забезпечити, щоб навички та кваліфікація людей були оцінені та швидко визнані, при необхідності, незалежно від наявності або відсутності документів, наприклад, за допомогою підтримки в складанні резюме, тестування навичок та поверненні втрачених кваліфікацій;
– заохочувати служби, відповідальні за оцінювання та визнання попереднього досвіду та навчання, включаючи неформальне та інформальне навчання, активно взаємодіяти з людьми, які рятуються від війни, та організаціями, що надають їм підтримку, щоб забезпечити підтримку людям з будь-яким рівнем кваліфікації для визначення та відображення їхніх навичок;
– якомога швидше забезпечити цільові можливості для підвищення кваліфікації та перекваліфікації, здобуття професійної освіти і навчання та/або отримання практичного досвіду на робочому місці», — сказано у повідомленні.