В Україні з 1 лютого очікуються зміни в житлово-комунальній сфері. Стало відомо про появу нового комунального платежу, а також відключення електроенергії та газу боржникам.
Третій платіж за газ
Споживачів зобов’язали платити за обслуговування внутрішньобудинкових газових мереж (ТО). Вартість послуги відрізнятиметься залежно від населеного пункту, розміру будинку та його технічних особливостей. Вона буде розділена порівну на кількість мешканців та розраховуватиметься індивідуально для кожного будинку. Оплачувати послугу потрібно не щомісяця, а раз на 3-5 років.
Нагадаємо, що раніше побутові споживачів отримували дві платіжки за газ – за паливо і окремо за його транспортування. Нормативно-правові акти, які зобов’язують облгази безкоштовно проводити періодичне технічне обслуговування абонентів у будинках, втратили чинність.
З 2024 року відповідальність покладено на операторів газорозподільних мереж. Облгази укладатимуть відповідні договори на обслуговування внутрішньобудинкових газових мереж.
Рішення перевіряти і обслуговувати газогони прийняте у зв’язку з почастішанням аварійних ситуацій на території України. У будинках, які не проходили технічне обслуговування, часто відбувалося витікання газу та навіть вибухи.
Звідки взялося ТО внутрішньобудинкових мереж
Будь-які трубопроводи, а тим паче газопроводи потрібно регулярно перевіряти та обслуговувати. Насамперед – задля безпеки людей. Тому газівники й проводять ТО мереж.
Проте в процесі реформування галузі в 2020 році внутрішньобудинкові газопроводи залишилися “нічийними”. Оператори ГРМ, котрі відповідали за труби до будинку, не мали всіх необхідних підстав обслуговувати ще й внутрішньобудинкові труби за окрему плату. Нагадаємо, плата за ці послуги не входить до тарифу на розподіл газу.
Лише наприкінці 2023 року Міненерго та НКРЕКП врегулювали всі бюрократичні перепони, зокрема, затвердивши граничні тарифи та типовий договір на таке технічне обслуговування.
Тож з 2024 року в Україні мають відновити ТО будинкових газових мереж за новими правилами.
Тепер усі співвласники багатоквартирних будинків, які не мали чинних індивідуальних чи колективного договорів, автоматично приєднались до типового договору з місцевим оператором ГРМ (філією Газмережі, або міськ- чи облгазом).
Скільки коштуватиме ТО газових мереж у вашому будинку
Приблизну вартість робіт у конкретній багатоповерхівці ви можете дізнатися на сайті вашого оператора ГРМ. Там же будуть оприлюднені й графіки проведення ТО по кожному будинку.
Наприклад, у Київській області разовий середній платіж за ТО газових мереж з квартири становитиме 320 грн. Проте у кожному будинку ця плата індивідуальна й залежить від кількості квартир і технічних особливостей мереж.
Важливо: оприлюднені цифри є орієнтовними та не включають транспортні витрати, які визначаються додатково окремо для кожної багатоповерхівки.
Коли чекати платіжку за ТО
Після проведення робіт з ТО, які здійснюються раз на три чи п’ять років, залежно від віку мереж. Зокрема, внутрішньобудинкові системи, строк експлуатації яких не перевищує 25 років, мають обслуговуватись один раз на п’ять років. Якщо ж їм понад 25 років – раз на три роки.
Рахунки почнуть формувати у тому році, на який запланували технічне обслуговування.
Сплатити за ТО можна колективно чи індивідуально.
Перший спосіб передбачає єдиний платіж управителем від імені усіх співвласників багатоквартирного будинку та за їхній рахунок.
Другий – окремі платіжки кожному співвласнику багатоквартирного будинку, який має договір на розподіл природного газу – за індивідуальними квитанціями або разом із платіжкою за розподіл газу.
У першому випадку оплата вартості здійснюється протягом шести місяців з дня, коли оператор ГРМ надасть рахунок на оплату єдиним платежем.
У другому випадку споживачам надходитиме так звана третя платіжка за газ.
Оператор ГРМ буде надавати індивідуальні розрахунки на оплату в тому місяці, у якому буде проводити ТО.
Відключення комунальних послуг
Кабінет Міністрів у грудні 2023 року скасував мораторій на відключення споживачів, які заборгували за комунальні послуги. Тепер компанії-постачальники знову нараховуватимуть пені та штрафи за несплату. Їм також повернули право обмежувати подачу світла, газу та води боржникам. Насамперед відключення торкнуться осіб, які накопичили максимальні борги та ігнорували платіжки довше за інших.
Голова НКРЕКП Костянтин Ущаповський наголосив, що основна причина скасування мораторію – стрімке зростання заборгованості. Він уточнив, що лише за електроенергію борг українців зріс на 41% у порівнянні з довоєнним періодом. Тому міра виявилася вимушеною.