Поки українці обговорюють неіснуючий державний переворот та гарні обіцянки з трибуни Ради, в країні з’явилося чергове «РосУкрЕнерго» — масштабна схема з постачання в Україну білоруської електроенергії, в якій замішане оточення Володимира Зеленського, а можливо і сам президент, пише Поштівка.
З листопада 2021 року Україна активно купує білоруську електроенергію через нещодавно створену (20 липня 2021 року) компанію «ТЕТ Груп» Віталія Бутенка — це колишній директор ДТЕК Ріната Ахметова. Але електроенергія купується не безпосередньо, а через компанію-прокладку під назвою “Вектор Енерджі” (Vector Energy Innovation FZCO), яка зареєстрована в Об’єднаних Арабських Еміратах. Директором цієї компанії вказано Тарьям Матар Мохамед Тарьям. Це номінальний директор, який також є засновником Industrial Innovation Group та низки інших компаній в Україні, що працюють на потужностях скандального ЄДАПС.
Факт такої співпраці та такої схеми купівлі підтверджується договором на закупівлю електроенергії, який є у розпорядженні редакції. При цьому “Беленерго” постачає електроенергію з Білорусі для “ТЕТ Груп” по 59 доларів за мегават. Це ціна електрики, що входить в «Арабські Емірати». В Україну з «Еміратів» електрика продається по 100 доларів за мегават. На українській компанії із цих 41 доларів світиться 1 долар (просто щоб щось показувати). А 40 доларів залишається на рахунку арабського офшору.
Підсумок: купили в «Еміратах» за 100 дол, заплатили з цього акциз та мито, продали в Україну за 2 619,26 грн. (Це базовий індекс РДН – ринку на добу наперед). Виходить, що в Україні електроенергія купується-продається у нуль. Якщо проаналізувати станом на сьогодні, то й загалом у мінус.
Ще раз коротко:
- Ціна «Біленерго» за 1 мВт – 59 доларів.
- Ціна “Вектор” для “ТЕТ груп” – 100 доларів. Це вхідна ціна, до якої додаємо акциз 3,2% та мито 2,2%.
- Ціна продажу «ТЕТ Груп» в Україні — ціна РДН. Ціна РДН (базова) публікується на сайті оператора ринку. Середня ціна РДН за листопад становила 2875 грн. за 1 мВт.
Тобто при вхідній ціні 100 доларів в Україні прибутку немає, все залишилося в офшорі.
Так само цікаво, як відбувається оплата за угодами. На останній сторінці договору вказано банк українського покупця МТБ – це банк із Одеси. Виходить, що щодня банк випускає на офшор суму 1,5 млн. доларів на покупку електроенергії. А як же фінмоніторинг?
Яким чином стала можлива існування такої схеми, що до болю нагадує скандальне «РосУкрЕнерго»? Розгадка може бути лише у її учасниках.
Читайте також: Україна продовжує імпортувати електроенергію з Білорусі
Industrial Innovation Group та ЄДАПС — це напівкримінальний бізнесмен Юрій Сидоренко, якому, звичайно ж, ніхто не дозволив би сісти на такий «жирний» потік. Але тут варто згадати, що Industrial Innovation Group має безпосереднє відношення нинішній глава фракції «Слуга народу» Давид Арахамія. «Дзеркало тижня» писало свого часу про те, як Арахамія від самого початку своєї кар’єри в «Слузі народу» лобіював проекти IIG, по суті намагаючись відродити з таким трудом ліквідований раніше ЄДАПС.
Однак масштаб схеми говорить про те, що її кінцевим бенефіціаром не може бути один Арахамія. Потенційні сотні мільйонів доларів прибутку – це не його рівень. Швидше за все, тут замішане найвище керівництво країни — Кирило Тимошенко, Андрій Єрмак, а, можливо, і сам Володимир Зеленський. Також ця корупційна схема не могла б існувати без дозволу Олександра Лукашенка. У чому його інтерес — це питання не просто про корупцію, а питання національної безпеки.