Досить часто ми використовуємо термін «грип» для опису станів з клінічними ознаками цього захворювання. Великий перелік хвороб, які на різних етапах свого розвитку супроводжуються характерними для грипу проявами, об’єднують в поняття грипоподібного синдрому.
Грипоподібний синдром дуже поширений: кожен дорослий в середньому за рік переносить його 1–3 рази, у дітей його частота вища – до 3–6. Що насправді відбувається в організмі людини і які захворювання можуть приховуватися під вищеописаними проявами – розглянемо в статті.
Основні прояви грипоподібного синдрому і причини його розвитку
Симптоми досить типові для грипозної інфекції – підвищена температура тіла, озноб, млявість, підвищена втомлюваність, знижений апетит, головний біль, поява слизових виділень з носа і його закладеність, іноді до них додаються нудота і блювання. Однак не завжди при їх появі людина хвора саме на ГРВІ або грип.
Читайте також: Боротися з ГРВІ допоможуть пробіотики
Виникнення грипоподібного синдрому лікарі пов’язують з розвитком відповідної реакції імунної системи, яка полягає у виробленні особливих сполук в організмі людини – прозапальних цитокінів. Така ситуація виникає у відповідь на потрапляння будь-якого інфекційного агента в організм людини, а також дії інших факторів, здатних впливати на рівень цитокінів.
Які захворювання можуть супроводжуватися грипоподібним синдромом
1. До появи грипоподібного синдрому, як уже було сказано, можуть призводити як вірусні інфекції, так і важкі, які іноді становлять загрозу для життя людини стани, наприклад, ураження мозку (менінгіт), злоякісні захворювання крові (лейкемії). В останніх випадках цей синдром виникає на ранніх етапах розвитку захворювання, і тільки згодом з’являються більш характерні для них прояви.
Добре відомо, що гострі респіраторні вірусні інфекції, викликані риновірусом, коронавірусом, респіраторно-синцитіальним вірусом, аденовірусом і вірусом парагрипу, у людини можуть мати схожі симптоми. Навіть штами SARS-CoV-2, наприклад “дельта”, мають подібні прояви, які дозволяють віднести їх до грипоподібного синдрому.
Читайте також: 92% українців, які померли “від коронавірусу”, мали іншу патологію (МОЗ)
2. Крім того, причинами грипоподібного синдрому можуть бути і бактерії – найчастіше він викликається легіонелами, хламідіями, мікоплазмами і стрептококами.
3. З інших захворювань, що супроводжуються грипоподібним синдромом, слід зазначити такі стани, як герпесвірусні інфекції (наприклад, інфекційний мононуклеоз), гепатити, сказ, хвороба Лайма, поліомієліт, кір, ВІЛ/СНІД.
На вироблення цитокінів, зокрема на його підвищення, можуть впливати і деякі лікарські засоби, наприклад, інтерферони, що розцінюється як побічний ефект лікування цими препаратами.
На що це вказує?
- По-перше, не потрібно займатися самодіагностикою захворювання у себе і близьких, в тому числі дітей, оскільки шанс «вгадати» захворювання досить низький.
- По-друге, спроби самостійно виправити ситуацію можуть призвести до її погіршання, оскільки втрачається час на з’ясування справжньої причини.
Небезпека самолікування: чому не можна лікуватися без встановленого правильного діагнозу
Часто можна почути пояснення, що вірусів ГРВІ, зараження якими проявляється ознаками грипоподібного синдрому, величезна кількість, і точно визначити, який саме вірус спричинив захворювання, нереально. Тому багато хто не бачить сенсу щоразу звертатися за медичною допомогою з приводу виниклих симптомів, вважаючи за краще полікуватися самостійно і почекати кілька днів, поки хвороба сама пройде. Як показує життя, в результаті все може закінчитися розвитком ускладнень, якщо мова йде про ГРВІ, або появою симптомів, характерних для інших більш важких захворювань.
З огляду на наведений неповний перелік патологічних станів, адекватне лікування захворювань, що супроводжуються грипоподібним синдромом, неможливо без точної та своєчасної їх діагностики. Так, встановлення діагнозу вірусних інфекцій, таких як ГРВІ, грип, COVID-19 (як відомо один з різновидів ГРВІ), дозволить лікарю призначити необхідну противірусну терапію. Тоді як бактеріальні інфекції вимагають іншого лікування, яке полягає в призначенні антибіотиків.
Читайте також: Ізраїль потрапив у коло «нескінченних щеплень» від COVID-19
Можливості противірусної терапії з кожним роком розширюються: розробляються нові лікарські засоби і досліджуються існуючі препарати. Одним із таких засобів, про який інформація суттєво доповнилася і розширилася останнім часом, є противірусний препарат з прямим впливом на віруси, що містить активну (діючу) речовину – рідкий екстракт протефлазід. Наказом МОЗ України від 6 серпня 2021 р. № 1680 затверджено внесення змін до інструкції для медичного застосування українського препарату. Відтепер інструкція містить наукову інформацію про здатність діючої речовини специфічно впливати на вірус SARS-CoV-2 та механізми прямої противірусної дії на цей вірус.
Його противірусна активність поширюється на віруси ГРВІ, грипу, а також на новий коронавірус, що став причиною пандемії COVID-19. В інструкції лікарського засобу йдеться: «пригнічує активність 3СL-протеази коронавірусу SARS-CoV-2… У доклінічних дослідженнях in vitro… показана противірусна активність препарату проти пандемічного коронавірусу людини SARS-CoV-2 — зі значним пригніченням реплікації вірусу». Окрім того, в описі імунотропних властивостей вказано з посиланням на клінічні дослідження, що «препарат не чинить імунотоксичної дії та не викликає рефрактерності (гіпореактивності) імунної системи: не спостерігається пригнічення синтезу α– та γ-інтерферонів».
Отже, активна (діюча) речовина – рідкий екстракт – протефлазід блокує ферменти розмноження вірусів, завдяки яким відбувається внутрішньоклітинне нарощування чисельності вірусних копій, тобто збільшення вірусного навантаження. У коронавірусу SARS-CoV2 вона пригнічує активність ферменту 3CL протеази, що підтверджено методом молекулярного докінгу. Такий вплив дозволяє значно зменшити проникнення коронавірусу в клітину.
Читайте також: Примусова вакцинація. Що робити, якщо роботодавець не допускає до роботи без щеплення від коронавірусу
Таким чином, не завжди поява симптомів грипу є доказом наявності цього захворювання. Нерідко це маска, під якою ховаються інші, іноді серйозні хвороби. Тому не варто втрачати час, а краще відразу звернутися за консультацією до лікаря. Це дозволить своєчасно, без відстрочки отримати необхідне лікування.
Чумак Анатолій