- Поштівка - https://poshtivka.org -

Національний Банк України наближається до легалізації криптовалют

Національний банк України заявив про плани регулювати використання криптовалют в країні.

Незважаючи на відсутність чіткого плану регулювання обігу віртуальних грошей, Нацбанк на офіційній сторінці заявив [1], що питання щодо правового статусу біткоінів буде розглядатися на найближчому засіданні Ради з фінансової стабільності України в кінці серпня.

Таке рішення чиновники ухвалили на хвилі зростання активності криптовалют, від транзакцій і майнінгу до розвитку блокчейн технологій. Оскільки біткоіни не мають певного статусу в Україні, а операції з ним не регулюються, правоохоронні органи не в змозі застосовувати будь-які дисциплінарні стягнення стосовно користувачів цифрових валют.

Кілька днів тому українська поліція в непрацюючому басейні лікувально-оздоровчого центру Київського інституту електрозварювання ім. Патона виявила і вилучила 200 комп’ютерів, за допомогою яких майніли біткоіни [2].

Рішенням Святошинського районного суду Києва звинувачуються і будуть притягнуті до відповідальності підозрювані в незаконному використанні державної власності і виробництві валюти. Випуск валюти в країні юридично дозволений і входить до функцій лише Нацбанку України. Крім того, закон говорить, що ніяка інша валюта, крім української гривні, юридично не допускається в Україні для розрахунків.

Посилаючись на досвід інших країн у визначенні статусу і регулювання криптовалют, Нацбанк веде активні переговори з Міністерством фінансів, Державною фіскальною службою, Державною службою фінансового моніторингу, Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, а також Національною комісією з державного регулювання ринків фінансових послуг.

криптовалюти

У низці країн офіційно дозволені операції з Bitcoin. Зазвичай вони розглядаються як товар або інвестиційний актив і для цілей оподаткування підпорядковані відповідному законодавству. У деяких країнах Bitcoin визнають розрахунковою грошовою одиницею.

Наприклад, законодавство ЄС на сьогодні класифікує Bitcoin як “цифрове представлення вартості, не підтверджене центральним банком або державним органом і не прив’язане до юридично встановлених валютних курсів, яке може використовуватися як засіб обміну для покупки товарів і послуг, їх передачі та зберігання, і може набуватися в електронному вигляді”. При цьому обмін традиційними валютами на одиницю Bitcoin звільняється від сплати податку на додану вартість.

В Ізраїлі Bitcoin не підпадає під юридичне визначення валюти ані як фінансове забезпечення, ані як оподатковуваний актив. Щоразу, коли Bitcoin продається, продавець повинен сплатити податок на приріст капіталу.

Народний банк Китаю вважає Bitcoin віртуальним товаром, а не валютою, і його продаж може обкладатися ПДВ.

В Японії Bitcoin визнається цінністю, подібною до активів (asset-like values). Його продаж обкладається японським аналогом ПДВ.

В Австралії Bitcoin розглядається як власність, а транзакції з ним – як бартер.

У Канаді Bitcoin взагалі визначається як “нематеріальний актив”, а транзакції з ним – також як бартер.

Таким чином, у різних країнах Bitcoin класифікують по-різному – як віртуальну валюту, грошовий сурогат, нематеріальну цінність, віртуальний товар тощо. Зі свого боку, Національний банк України наразі офіційно не підтримує жодне з наведених визначень.