Елементи живої природи в офісі покращують настрій, стимулюють творчий потенціал працівників і навіть підвищують прибутки компанії.
Любите роботу, але ненавидите свій офіс? Робочий простір багатьох з нас залишає бажати кращого. Темне, гнітюче, одноманітне приміщення вбиває будь-яку мотивацію і продуктивність праці, ба більше – може погано впливати на здоров’я.
Не дивно, що останнім часом в офісному дизайні дедалі частіше з’являється новий елемент – жива природа.
Чимало доказів свідчать на користь того, що робоче місце з натуральними елементами – рослинами, природним світлом, кольорами і формами – приносять помітні переваги як працівникам, так і роботодавцям.
Опенспейси без вікон з поганою вентиляцією вбивають будь-яке бажання працювати
Феномен пояснюється принципом біофілії – інстинктивною тягою людей до живої природи. А зробити ваше робоче місце більш “живим” виявляється не так і складно.
Маленькі штрихи – великі зміни
“Люді ненавидять лампи денного світла в приміщеннях без рослин, без краєвиду з вікна, природного освітлення”, – пояснює Сер Кері Купер, кавалер ордена Британської імперії, професор психології праці та здоров’я з Університету Ланкастера і співзасновник консалтингової компанії Robertson-Cooper.
У 2015 році він провів дослідження за участю 7600 працівників із 16 країн світу і виявив, що навіть невеликі деталі інтер’єру, пов’язані з живою природою, мають дуже позитивні наслідки.
Міжнародне опитування, проведене інтернет-ресурсом Human Spaces, показало, що у працівників, в офісах яких були елементи живої природі, на 15% підвищилося самопочуття, на 6% – продуктивність праці і на 15% – творчий потенціал.
Третина респондентів повідомила, що дизайн офісу впливає на їхнє рішення працювати в компанії. Проте, 58% зазначили, що на їхньому робочому місці немає живих рослин, а 47% поскаржились на відсутність природного світла.
Наукових досліджень цього феномену поки що бракує, але не залишає сумніву той факт, що природне світло і зелені насадження поліпшують психічне і фізичне здоров’я людини.
Виявляється, що зробити офіс більш “живим” можна багатьма способами. А поставити на стіл кактус або пересісти ближче до вікна – далеко не єдині з них.
Офіс чи парк?
Можливо, не дивно, що першими нову тенденцію підхопили технологічні гіганти, які зрозуміли, що робоче середовище має вирішальне значення для щастя працівників і продуктивності праці.
Компанія Amazon, наприклад, зараз будує величезні футуристичні біосфери в Сіетлі. Всередині кулі нагадують радше парк, ніж офіс. Їх прикрашатимуть понад 3 тисячі рослин із 30 країн світу, водоспади, клітки з птахами і п’ятиповерхова стіна з рослин.
Конференц-зали матимуть вигляд будиночків на дереві, а всі приміщення будуть обладнані екологічним зволоженням повітря. Компанія Amazon розповідає, що спонукатиме своїх співробітників проводити наради не за столом, а під час прогулянок.
Багато інших компаній Кремнієвої долини розповіли про інновації в своїх офісах. За допомогою великих вікон і скляних стель вони додають більше сонячного світла в приміщення, прикрашають їх рослинами і природними матеріалами, створюють додаткові виходи з офісів на свіже повітря.
В Adobe кажуть, що дизайн з елементами живої природи – це спосіб показати своїм співробітникам, що компанія піклується про них.
Що ж, однак, робити тим, кому не пощастило працювати в одній з найсучасніших інноваційних компаній? Як бути, якщо фантазію роботодавця стримує наявний простір орендованого приміщення, а фінанси не дозволяють його капітальну перебудову?
У такий ситуації важливою є взаємодія компанії зі своїми працівниками, вважає Сер Кері Купер. Спитайте в них, які зміни в дизайні офісу здаються їм необхідним. Вашим працівникам, по-перше, сподобається, що їхньою думкою цікавляться, а по-друге, вони можуть запропонувати оригінальні ідеї.
І пам’ятайте – відсутність фінансів не повинна стати перешкодою. “Оживити” робочий простір можна й за мінімальних витрат.
Озеленення – це не складно
Існує чимало привабливих способів зімітувати живу природу в офісі.
Шпалери або цифрові екрани із зображеннями сцен природи, килимова плитка з природною тематикою або кам’яна підлога, декоративні дерев’яні балки під стелею.
“Природні матеріали справляють приємне враження, оскільки їхня текстура має несиметричні візерунки, – зазначає Білл Браунінг із компанії Terrapin Bright Green, яка спеціалізується на інноваціях дизайну.
Канадців робить щасливішим фіолетовий колір в офісному інтер’єрі, а китайців – коричневий
Не всі елементи живої природи викликають однакову реакцію, додає фахівець, одні допомагають зняти стрес, інші – позитивно впливають на інтелектуальні і творчі здібності, поліпшують настрій.
Переваги зеленого кольору в інтер’єрі, приміром, вже давно відомі. Так, ще в 2011 році дослідники з Мюнхенського університету довели, що навіть короткий погляд на щось зелене перед виконанням завдання підвищує творчу продуктивність. Втім, різні кольори можуть справляти неоднаковий ефект.
Менталітет також грає роль. Наприклад, фіолетовий в інтер’єрі канадського офісу покращуватиме настрій співробітникам, тоді як у Китаї такий ефект справлятиме коричневий колір.
Отже, якщо у вашому офісі стерильно-білі стіни, можливо, ваша продуктивність не найкраща.
Данина моді чи справжня потреба?
На думку фахівців, нова тенденція – це дещо більше, ніж данина примхливій моді.
“Технології – це чудова річ, вони так швидко захопили нас. Проте, вони не можуть замінити нам нашу вроджену потребу у зв’язку з природою”, – зазначає пан Герсон з компанії Interface.
На користь природного дизайну в офісі свідчить й ще один факт, який насамперед до вподоби роботодавцям.
У звіті Каліфорнійської комісії з питань енергетики 2012 року зазначається, що біофілічні елементи дизайну в офісі позитивно впливають на прибутки компанії.
Співробітники кол-центру в каліфорнійському місті Сакраменто, з чиїх робочих кабінок відкривався вид на зелені насадження, обробляли на 6-7% дзвінків більше, ніж їхні колеги, які не могли насолоджуватися живим ландшафтом.
Компанія витратила на озеленення робочого місця кожного працівника близько тисячі доларів. Але в результаті, зростання продуктивності праці вже в перший рік принесли компанії додаткові 2 990 доларів на кожного робітника.
Якщо переваги живої природі в інтер’єрі вам зрозуміли, але щось змінити на своїй теперішній роботі ви не в змозі, завжди існує запасний варіант. Негайно знімайтеся з місця і вирушайте на більш зелені офісні пасовища.
BBC Україна