Спілка власників житла України зібрала найпоширеніші відповіді на запитання щодо субсидій.
У 2019 році в Україні паралельно працюють два механізми монетизації субсидій — безготівковий та готівковий.
Перший, як і очікувалося, запрацював 1 січня. Він передбачає, що гроші субсидіантам будуть нараховувати на спеціальний банківський рахунок, з якого споживачі зможуть оплачувати комунальні послуги. Якщо після завершення опалювального сезону на рахунку залишаться кошти, їх можна буде використати на власний розсуд.
Другий передбачає, що люди, яким субсидія була призначена з жовтня, з березня зможуть отримати гроші “на руки”. Враховуючи, що в країні близько 4 млн отримувачів субсидій, щомісяця українці отримуватимуть 6 млрд грн готівки.
Розмір офіційних доходів
Якщо у людини нульовий дохід і вона не хоче реєструватися у службі зайнятості, чи може вона розраховувати на субсидію?
Ні. Якщо у громадянина відсутній дохід, він не отримає субсидію. Щоб претендувати на допомогу, людина обов’язково повинна перебувати на обліку в центрі зайнятості як особа, що шукає роботу. Незареєстровані безробітні отримують умовний дохід в розмірі, що фактично позбавляє права отримувати субсидію.
Чи можуть відмовити у призначенні субсидії, якщо дохід менший за мінімальну зарплату?
Такий дохід може бути в кількох випадках. Перший — людина десять років ніде офіційно не працювала і не працює. Вона не має права на субсидію.
Інший варіант — людина працює, але не заробляє навіть мінімальної зарплати. Переважно це працівники бюджетної сфери, які працюють на півставки.
У такому випадку комісія може призначити субсидію, оскільки людина сплачує єдиний соціальний внесок. Це дає їй право на призначення субсидії.
Чи можна отримати субсидію, маючи депозит у банку?
Можна. Ні депозит, ні доходи від депозиту не впливають на можливість отримання житлової субсидії.
Обов’язковий платіж
Як нараховується обов’язкова плата для субсидії?
Коли громадянин звертається за оформленням субсидії, визначається його право на її отримання.
Перевіряються його доходи, наявність сплати ЄСВ, понаднормової опалювальної площі (понад 200 кв м), автомобіля, молодшого за п’ять років, одноразових покупок, дорожчих за 50 тис грн. Якщо з цими критеріями все гаразд, йому призначається субсидія.
Підхід до призначення субсидії полягає у тому, що частину платежу сплачує людина відповідно до своїх доходів, а іншу частину в межах соціальної норми — держава у вигляді субсидії.
Для кожного домогосподарства визначається відсоток від доходу, який воно мусить сплачувати за комунальні послуги. Чим вищий дохід, тим вища обов’язкова плата.
Наявність боргу
Чи можуть призначити субсидію на наступний період, якщо є борг?
Важливо, щоб станом на травень не було простроченої понад місяць заборгованості за оплату комунальних послуг, тобто послуг, спожитих у березні. Борги за квітневу комуналку не братимуться до уваги при перепризначенні субсидії у травні.
Також не братимуться до уваги управліннями соціального захисту населення незаконні донарахування в платіжках споживачів додаткових обсягів природного газу за приведення до так званих стандартних умов.
Крім того, не враховуватиметься і заборгованість, що виникла у зв’язку з тим, що надавач послуги не уклав договору з Ощадбанком для перерахування сум житлових субсидій у грошовій безготівковій формі.
Тим, у кого будуть борги, після їх погашення або укладення договору реструктуризації потрібно буде звернутися із Заявою та Декларацією про доходи в управління соцзахисту.
Чи враховуються спірні борги за «морозні коефіціенти» приведення газу?
Як повідомив Урядовий портал, Міністерство соціальної політики України, враховуючи позицію НКРЕКП про неправомірність дій операторів газорозподільчих мереж, ініціювало зміни до постанови Кабінету Міністрів України № 848. Вони передбачають право субсидіантів на автоматичне перепризначення допомоги на новий період за наявності «сумнівного» боргу за газ.
У травні, на вимогу постанови Кабінету Міністрів України № 848, усі постачальники природного газу будуть зобов’язані надати у місцеві управління соцзахисту інформацію щодо наявності простроченої заборгованості без зазначення нарахувань за так звані коефіцієнти. На основі цієї інформації й будуть перепризначатися субсидії.
Борги сумнівного походження не впливатимуть на процес перепризначення субсидій.
Перепризначення субсидії
Чи потрібно у травні/жовтні йти в управління соцзахисту, щоб оформити субсидію на зиму?
Якщо у травні субсидію буде перепризначено на новий період – 2019-2020 рр. – у жовтні її розмір на опалювальний сезон розрахують автоматично. До уваги братимуться доходи 1-2 кварталів 2019 року.
Безробітні, які не стояли в цей час на обліку в Центрі зайнятості, матимуть право на зимову субсидію на умовах сплати ЄСВ (22% від мінімалки – 918,06 грн.) за будь-які три місяці цього періоду. Безробітні в селі мають право на допомогу без сплати ЄСВ за рішенням Комісії.
Кому потрібно повторно звернутися з документами?
Повторно із Заявою та Декларацією про доходи потрібно звернутися лише тим, чиї справи розглядала Комісія, орендарям житла та внутрішньо переміщеним особам, тим домогосподарствам, в яких з жовтня 2018 року відбулися зміни у складі сім’ї.
Повторно з документами необхідно буде звернутися також сім’ям, яким субсидію було призначено не на всіх зареєстрованих, а фактично проживаючих в помешканні осіб, та сім’ям, де є непрацюючі люди працездатного віку, в яких або відсутні доходи, або вони менші мінімальної заробітної плати.
Літню субсидію розраховуватимуть на основі доходів громадян, отриманих у 3-4 кварталах 2018 року.
Відмова у призначенні
Чи мають право у субсидії відмовити усно?
«Усна» відмова працівника управління соціального захисту населення є незаконною. Згідно із законом «Про звернення громадян» та Положенням про порядок призначення житлових субсидій орган соцзахисту зобов’язаний оформити заяву і декларацію і лише після їх розгляду офіційно (письмово) повідомити заявника – призначена чи непризначена йому субсидія із обґрунтуванням такого рішення.
На допомогу від держави можуть розраховувати ті родини, чиї доходи не дозволяють в повному обсязі сплачувати житлово-комунальні послуги. Для оформлення субсидії необхідно звернутися у найближче управління соціального захисту населення виключно із Заявою і Декларацією про доходи.
Розмір і склад сім’ї домогосподарства
Чи потрібно розлученим декларувати доходи колишніх?
Міністр соціальної політики України Андрій Рева це спростовує і каже, що якщо подружжя розлучене і не має неповнолітніх дітей, то ні чоловік, ні дружина не повинні відображати в декларації своїх «колишніх», які зареєстровані і проживають окремо.
Однак, якщо сім’я розлучена, але є неповнолітні діти, то в декларації потрібно відобразити маму чи тата дитини (в залежності від того з ким проживає дитина) і звернутися до Комісії з питань призначення житлових субсидій, щоб доходи того з батьків, що не зареєстрований та не проживає разом з дитиною, не включалися до сукупного доходу домогосподарства. Разом із завою необхідно надати також документ (довідка з ЖЕКу, сільської/селищної ради), що дитина проживає із заявником.
Якщо людина не зареєстрована, але живе у квартирі, чи враховується її дохід при призначенні субсидії?
Ні. Довести, що людина не прийшла в гості, а там проживає, нереально. Виникає інша ситуація: людина там живе і хоче оформити субсидію. Це можна зробити на підставі кількох варіантів.
Якщо це внутрішньо переміщена особа — то за місцем реєстрації перебування, якщо громадянин наймає це житло — на підставі договору оренди.
Як оформити субсидію на 30% понаднормової площі?
Це рішення ухвалюють комісії на місцевому рівні. Субсидія надається на певний соціальний норматив, тобто держава не брала на себе обов’язок утримувати все майно громадянина. Держава надає соціальну підтримку на певну площу житла.
Збільшувати норму площі для надання субсидій в окремих випадках можуть тільки громадяни, які живуть в індивідуальних будинках (без центрального опалення).
У попередні періоди це регулювалося рішеннями комісій без жодних обмежень. Тепер права комісій обмежені. Субсидія одній людині може покривати близько 50 кв м.
Середньостатистична квартира, у якій проживає субсидіант, — 40-60 кв м. Якщо там живе одна людина, то збільшення цієї норми на 30% дає можливість охопити середньостатистичного отримувача субсидій у повному обсязі. У будь-якому випадку рішення ухвалюються індивідуально.
Монетизація субсидій
Чи потрібно повторно подавати документи?
Так, усім отримувачам пільг і субсидій, хто звернеться за допомогою вперше у 2019 році, обов’язково потрібно у травні подати Заяву на монетизацію і Декларацію про доходи в управління соціального захисту населення та надати дозвіл на обробку персональних даних.
В Ощадбанк йти не потрібно. Уряд максимально автоматизував процес монетизації, щоб основне навантаження лягло на управління соціального захисту населення, державний банк та надавачів комунальних послуг.
Чи потрібно у Ощадбанку самостійно відкривати рахунок?
На кожного одержувача субсидій, після опрацювання заяви на монетизацію, буде автоматично відкритий персональний обліковий запис в банку, на якому будуть відображатися житлової субсидії у грошовій формі.
Персональний обліковий запис матиме спеціальний режим використання. Тобто кошти першочергово будуть спрямовуватися на оплату послуг за спожитий газ, тепло, електроенергію й воду.
Ощадбанк щомісяця інформуватиме субсидіантів та пільговиків SMS-повідомленням про надходження коштів від держави, їх використання та залишок.
Після закінчення опалювального сезону – у червні – суми невикористаних коштів перераховуватимуться на поточні рахунки одержувачів житлової субсидії. Рахунок кожному Ощадбанк відкриє автоматично, без додаткового звернення у банк.
Як відбуватиметься оплата комуналки?
Все відбуватиметься автоматично. Щомісяця надавачі комунальних послуг для Ощадбанку формуватимуть он-лайн платіжку субсидіанта. Банк згідно з наданою інформацією перераховуватиме їм субсидію. Про це, та про те скільки залишається заплатити за комуналку, Ощадбанк одразу інформуватиме субсидіанта SMS-повідомленням.
Для субсидіантів будуть створені персональні кабінети, де можна буде відслідкувати інформацію про розмір нарахованої допомоги, перелік комунальних послуг, які сплачені за рахунок субсидії, залишок коштів. Додаткові консультації можна буде отримати у контакт-центрі Ощадбанку.
Монетизація пільг
Чи буде монетизація пільг?
За інформацією Уряду, монетизація пільг стартує з жовтня 2019 року. Вона відбуватиметься за зразком безготівкової монетизації субсидій через Ощадбанк.
Тим пільговикам, які бажають отримувати свою пільгу готівкою, восени потрібно буде звернутися в управління соцзахисту, написати відповідну заяву і надати реквізити банківського рахунку в Ощадбанку. Після цього пільгу виплачуватимуть готівкою.