У селі Залуква Галицької громади на Івано-Франківщині археологи виявили фрагменти давнього посуду, що належать до Трипільської культури. Розкопки двошарового поселення там тривають вже чотири роки, охоплюючи період раннього Трипілля та бронзової доби.
Читайте також: На Прикарпатті селяни відкопали бивень мамонта
Як повідомив кандидат історичних наук Тарас Ткачук, під час літніх робіт 2024 року вчені натрапили на залишки глиняної хати та комплекс ям. В одній з ям знайдено близько трьох сотень одиниць посуду, що використовувався в етапах Трипілля А та початку Трипілля В II.
“Там є мальований і кухонний посуд. Мальованого значно більше. І що цікаво, є посуд не Трипільської культури, а культур, які їй синхронні. Є посуд Маліцької культури, яка була на території Малої Польщі й сучасної Волині. Панівним у розписі посуду є чорний колір. Використовували також білий та червоний. Зображення, на жаль, фрагментоване і важко його розгледіти, але часто це — різноманітні смуги, овали та орнаменти”, — каже Тарас Ткачук.
Читайте також: Археологи виявили у Львівській області артефакти трипільської культури
Поселення розташоване на лівому березі річки Луква, правої притоки Дністра, у місці старого саду, неподалік дороги Залуква — Крилос. Хоча реальні розміри поселення ще не встановлено, Тарас Ткачук підкреслив його унікальність — раніше археологи не припускали існування періоду раннього Трипілля в цьому регіоні.
“Період раннього Трипілля ділиться на етапи: А — приблизно 4500 років до нашої ери, етап В — близько 4000 років до нашої ери, хоча точних дат ще немає”, — додав археолог.
Наразі роботи з розкопок в Галицькій громаді призупинені.
“Геофізики зі Львова виявили ще кілька хат, і якщо все пройде добре, ми плануємо продовжити дослідження навесні”, — зауважив Тарас Ткачук.
Археолог додав, шо вперше поселення раннього етапу Трипільської культури на Прикарпатті виявили понад п’ять років тому в селі Козина Івано-Франківського району.
Читайте також: У Кам’янці-Подільському виявили ливарню IV тисячоліття до н.е.