Міфи й правда про вітаміни

29 Жовтня 2020, 16:26

Усі знають, що вони корисні. Усі чули, що вітамін С допомагає від застуди. Деякі вважають, що регулярний прийом вітамінів може спричиняти звикання. І багато хто переконаний, що постійне вживання овочів і фруктів рятує від дефіциту необхідних речовин. Ми розвіємо найпоширеніші міфи про вітаміни та вітамінно-мінеральні комплекси.

Всі вітаміни потрапляють в організм з їжею або вітамінними добавками.

Ні це не так. Деякі вітаміни організм виробляє сам. Найвідоміший з них – вітамін D3, який виробляється під впливом ультрафіолету. Це одна з причин, чому важливо багато гуляти на свіжому повітрі, особливо дітям. Вітамін D3 бере безпосередню участь у формуванні кісток, а його дефіцит в дитячому віці може спричиняти серйозне захворювання – рахіт, а також інші проблеми з опорно-руховим апаратом і кістково-м’язовою системою. Зважаючи на те, що для дитячого організму дуже важлива наявність вітаміну D3, його ймовірний недолік компенсують прийомом у вигляді добавки. Малюкам призначають вітамін D3 у формі крапель, а дітям після 1 року рекомендують давати вітамінні комплекси, які містять цю речовину. Однак прогулянок на свіжому повітрі ніхто не скасовує!

Якщо вживати багато кальцію, будуть міцні кістки.

Це правда лише частково. Кальцій є “будівельним матеріалом” для кісткової тканини, проте без участі вітаміну D3 не засвоюється організмом. Кілька десятиліть тому практично всім дітям призначали глюконат кальцію, який за смаком нагадував крейду. На жаль, для зміцнення кісток він неефективний. Одна втіха – коштував дуже дешево. Доказова медицина вже давно відмовилася від цього застарілого препарату, замінивши його комбінацією кальцію в одній з форм, яка добре засвоюється організмом (наприклад, холекальциферол) і вітаміну D3. У будь-яких сучасних полівітамінах ці два компоненти доповнюють один одного. І, звичайно, при прийомі вітамінів і мінералів не варто відмовлятися від продуктів, що містять кальцій в доступній для засвоєння формі. Це м’які й тверді сири, кефір, йогурти, а також овочі та фрукти. Навіть якщо ви даєте вітаміни дитині, не забувайте урізноманітнити її раціон цими продуктами.

Читайте також:  Вчені знайшли вітамін молодості

Вітамін С захищає від застуди, тому його потрібно давати дітям під час сезонного спалаху захворюваності.

Властивість вітаміну С захищати від застуди або прискорювати одужання не доведена. Але цей вітамін має інші особливості, які опосередковано впливають на багато функцій в організмі, зокрема – на роботу імунітету і здатність клітин протистояти шкідливим впливам, адже є антиоксидантом. Завдяки вітаміну С поліпшується стан шкіри, зберігається еластичність судин, залишаються міцними кістки й зуби. На щастя, вітамін С міститься в багатьох продуктах, його гострий дефіцит виникає дуже рідко. Але він входить до складу практично всіх полівітамінів, бо взаємодіє з іншими вітамінами в організмі і справді необхідний організму і дітей, і дорослих. Однак ідея окремого прийому великих доз вітаміну С для імунітету, профілактики або лікування застуд не має наукових підстав.

Якщо регулярно приймати вітаміни, організм до них звикає.

Звичайно, організм “звикає” до надходження вітамінів, адже вони постійно надходять з продуктами, які ми вживаємо! Беручи до уваги те, що ми отримуємо більшість цих речовин з харчуванням, організм в певному сенсі “залежний” від продуктів, які забезпечують його вітамінами. Для нього вітаміни в спеціальному аптечному комплексі і вітаміни з яблук та яловичої печінки – практично те саме. Тому неможливо спричинити якесь особливе звикання, приймаючи мультивітамінний комплекс. Міфом є ​​і твердження, ніби внаслідок звикання доведеться приймати все більші дози вітамінів. Рекомендовані добові дози кожного вітаміну змінюються з віком – для дітей і дорослих вони відрізняються, але це пов’язано не з прийомом полівітамінів, а з потребами організму в залежності від віку та статі. Наприклад, жінкам середнього і старшого віку необхідний кальцій і вітамін D3 у більших дозах, ніж чоловікам тієї ж вікової групи.

Аптечні вітаміни повинні бути тільки в таблетках, все інше – просто смачна “розвага”.

Це міф, і пов’язаний він, ймовірно, з тим, що таблетки здаються більшості людей найефективнішою формою ліків, причому чим більша за розміром таблетка, тим більший ефект їй приписується. Вітаміни випускають в різних формах – таблетках, капсулах, краплях, сиропах, льодяниках, розчинних таблетках, жувальних таблетках, пастилках… Різниця лише в тому, що різні форми підходять для різного віку. Доросла людина без коливань прийме звичайну таблетку або капсулу, запивши її водою, але дитина віддасть перевагу смачному сиропу, жувальним вітамінам в формі смішних різнокольорових фігурок або вітамінному льодянику на паличці. У полівітамінах в будь-якій формі можуть міститися будь-які дозування вітамінів, в залежності від віку, для якого призначений препарат. Перевага “дитячих” форм в тому, що вони максимально якісні, не містять штучних барвників та консервантів, а також можуть легко дозуватися для різного віку. Наприклад, жувальні капсули Vitatone Kids Omega-3 з вітаміном D3 можуть приймати діти з трьох років до підліткового віку. Батьки легко підберуть дозування для своєї дитини в залежності від віку, а виробник подбає про те, щоб вона отримувала тільки якісні європейські вітаміни.

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!