В Україні спостерігається неухильне підвищення попиту на нішеві ягідні культури, до числа яких відноситься козолист.
Лише за минулий рік попит на ягоди вищевказаної культури і посадковий матеріал виріс на чверть. Про підвищення попиту на цю нішеву ягоду розповів заступник директора з наукової роботи Інституту садівництва НААН Олександр Ярещенко.
Експерт зазначив, що попит на жимолость зростатиме і як приклад навів поляків, які вже встигли розгледіти в козолисті вигідний комерційний продукт і з нуля збільшили площі під ягодою до 3000 га. Варто зазначити, що в нашій країні сьогодні налічується не більше 100 га комерційних насаджень.
Науковець повідомив, що сьогодні українські господарства готові до ризику та інвестування коштів в розвиток даного сільськогосподарського напрямку.
До числа основних проблем Олександр Ярещенко відніс поки недостатній, хоча і зростаючий, рівень споживання ягід козолисту в Україні.
“Вкрай важливо займатися не тільки збільшенням площі насаджень, а й інтенсивно рухатися в напрямку маркетингу, що дозволить зробити ягоду дійсно впізнаваною і популярною”, – заявив учений НААН.
Спочатку, як сільськогосподарську садову рослину, жимолость вирощували в Японії, Росії та Північній Америці, однак тепер цим займаються також у Німеччині, Польщі та Шотландії, а ще на півночі Китаю.
Закордонні фахівці називають козолист “п’ятим елементом з-поміж ягід” і вказують на переваги його вирощування – починаючи від статусу супер-їжі, наданого йому через вищий, ніж навіть у чорниці, вміст антиоксидантів, і закінчуючи стійкістю цієї ягоди до суворого клімату та невеликих витрат на вирощування. Для виробників перевагою цієї ягоди також є менший тиск із боку середземноморських виробників ягід, адже там клімат занадто спекотний для козолисту.
Цікавий факт: у місті Краснокутськ Харківської області, вивели один з кращих в світі сортів козолисту і зареєстрували ще чотири.
Довідка.
Козолист (жимолость, Lonicera) – прямостоячий, в’юнкий чи сланкий чагарник із попарно розміщеними листками та запашними квітками, зібраними в суцвіття. Відомо близько 190 видів майже у всіх областях Північної півкулі, в більшості з Гімалаїв і Східної Азії.
Багато видів козолисту дуже часто розводять в садах як красиві декоративні кущі, придатні для груп, алей і альтанок. Квітне на початку літа, тобто в кінці травня і до середини червня. Досить часто зустрічається на узліссях.