КСУ визнав створення НКРЕКП неконституційним

Roshen
14 Червня 2019, 16:35

Конституційний суд України (КСУ) визнав неконституційними низку положень Закону “Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг”. У справі, яка розглядалася за поданням 46 народних депутатів, КСУ вирішив, що НКРЕКП була створена у неконституційний спосіб, її статус і спосіб формування не відповідають Конституції.

 Про це повідомила Спілка власників житла України.

Як повідомляється, КСУ визнав, що утворивши НКРЕКП своїм указом, п’ятий президент України Петро Порошенко вийшов за межі своїх конституційних повноважень, оскільки повноваження президента вичерпно визначені Конституцією, яка не передбачає його права створювати такі органи. Так само Конституція не наділяє президента правом призначати та звільняти членів НКРЕКП.

Крім того, суд вирішив, що визначений відповідним законом статус НКРЕКП не відповідає Конституції. З аналогічного питання КСУ висловлював свою позицію ще у 2000 році у справі щодо конституційності Закону “Про природні монополії”.

У законі передбачено, що НКРЕКП є постійним незалежним державним колегіальним органом, членів якого призначає та звільняє президент. Водночас, за своїми функціями, завданнями і повноваженням НКРЕКП по суті є центральним органом виконавчої влади, а тому відповідно до Конституції закон мав визначити саме такий її статус, який передбачає входження НКРЕКП в систему органів виконавчої влади і спрямування її роботи Кабінетом Міністрів.

* * *

Оновлено, 14:26: Конституційний Суд України офіційно опублікував рішення:

Враховуючи викладене та керуючись статтями 147, 150, 1512, 152, 153 Конституції України, на підставі статей 7, 32, 35, 65, 66, 74, 84, 88, 89, 91, 92, 94 Закону України „Про Конституційний Суд України“ Конституційний Суд України

в и р і ш и в:

1. Визнати таким, що відповідає Конституції України (є конституційним), абзац п’ятий частини третьої статті 8 Закону України „Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг“ від 22 вересня 2016 року № 1540–VIII.

2. Визнати такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), частину першу статті 1, пункт 2 частини першої статті 4, частину першу, абзаци перший, другий частини другої статті 5, абзаци другий, третій, четвертий, тридцять дев’ятий, сороковий частини третьої, частину шосту статті 8 Закону України „Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг“ від 22 вересня 2016 року № 1540–VIII.

3. Частина перша статті 1, пункт 2 частини першої статті 4, частина перша, абзаци перший, другий частини другої статті 5, абзаци другий, третій, четвертий, тридцять дев’ятий, сороковий частини третьої, частина шоста статті 8 Закону України „Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг“ від 22 вересня 2016 року № 1540–VIII, визнані неконституційними, втрачають чинність з 31 грудня 2019 року.

4. Рішення Конституційного Суду України є обов’язковим, остаточним і таким, що не може бути оскаржено.
* * *

Звертає увагу і те, що дана справа перебувала на розгляді суду з 2017 року. Протягом 2018-2019 роках, коли головою КСУ був Станіслав Шевчук, розгляд цієї справи було фактично заблоковано. Дійшло до того, що ряд суддів КСУ відкрито звинувачували тодішнього голову у маніпулюванні розглядом цієї справи.

Як відомо, діяльність НКРЕКП у період президентства Петра Порошенка була пов’язана з багатьма скандалами. Її звинувачували у схвалені рішень в інтересах тодішнього президента, його оточення та певних олігархічних груп, зокрема запровадження відомої формули “Роттердам+” (затверджена НКРЕКП у березні 2016 р.). Останнім часом у НКРЕКП виникла значна кількість спорів з облгазами щодо застосування “морозних коефіціентів”, виробничо-технологічних втрат та встановлення тарифів.

Слід звернути увагу, що голова Спілки власників житла України, екс-міністр з питань ЖКГ Олексій Кучеренко неодноразово наголошував, що НКРЕКП була створена в незаконний спосіб:

 

Нагадаємо, НКРЕКП утворив президент Петро Порошенко указом від 27 серпня 2014 року №694. Пізніше – 22 вересня 2016 року – Верховна Рада прийняла Закон “Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг”, яким було передбачено, що НКРЕКП є постійно діючим незалежним державним колегіальним органом, членів якого призначає та звільняє президент.

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!