Українські чиновники дуже люблять скаржитися на те, що працюють вони з ранку до ночі, а отримують майже жебрацькі зарплати. Справді, офіційні ставки в апаратах міністерств не надто великі. Але щомісячні премії, надбавки і компенсації перетворюють маленький оклад на дохід, якому може позаздрити навіть президент.
Хлібні місця
Нещодавно з’ясувалося: якщо ти працюєш у Мін’юсті, можеш отримувати мільйонні зарплати. Так, за два місяці 2017-го вісім співробітників відомства отримали понад 23 млн грн. Так, головному державному виконавцю Івану Нещадиму, як найрезультативнішому працівникові, в травні нарахували 1 518 000 грн, а в червні ще більше – 7 344 000. Директор Департаменту державної виконавчої служби Дмитро Поліщук отримав за червень 1 807 121 грн, його заступниця Ірина Ярушевська – 1 815 441 грн за той самий період. Головному держвиконавцю Олексію Кузьменку за результативну працю у травні нарахували 2 305 977 грн, його колегам Олександру Медведєву – 1 604 064 грн за червень, Інні Рубель – 1 050 627 грн за травень, а Андрію Назаровцю – 4 529 291 грн за червень. Старший державний виконавець Сергій Мурихін за травень отримав 1 048 487 грн.
Провідний експерт Центру соціальних і трудових досліджень Віталій Дудін констатував, що Іван Нещадим у серпні стягував кошти з державного підприємства «Первомайськвугілля».
«Сума боргу з урахуванням виконавчого збору склала майже 420 млн грн. Якщо відрахувати 2%-ву винагороду виконавця, то виходить близько 7 млн грн, отриманих ним трохи раніше. Але чи справедливо збагачувати окремих осіб за рахунок боргів держкомпаній і чи доцільно виплачувати таким боржникам виконавчий збір? Адже закон про соцзахист інвалідів дозволяє не сплачувати штраф бюджетним структурам, бо це є перекладанням коштів з однієї кишені в іншу», – зазначив він на сторінці у соцмережі «Фейсбук».
Але закони для чиновників Мінюсту не писані. Заради надвисоких зарплат вони готові не помічати деякі нормативні акти. А щоб вгамувати обурення українців чималими гонорарами співробітників відомства, керівництво почало виправдовуватися.
«Це частина зарплатних винагород за виконану роботу. Від того, скільки він (чиновник) стягнув, він отримує певний відсоток», – зазначив заступник міністра юстиції України Денис Чернишов.
Безперечно, ніхто не буде нічого мати проти премій за ефективну працю. Але мільйонні гонорари не співвідносяться із рівнем виконання судових рішень, які сягають аж 13-15% при середньоєвропейському у 50-70%. Тобто чиновники воліють отримувати європейські зарплати і вважають це нормальним, а ось виконувати свої обов’язки бажають по-українськи – абияк.
Щоб затулити рота суспільству, чиновники Мінюсту сказали, що премії, отримані їхніми співробітниками, йшли не з держбюджету, а зі спецфонду, який формується із конфіскованих коштів та зборів з підприємств. Але, вибачте, це так само гроші платників податків. Тобто українців. І роздавати направо й наліво мільйонні гонорари в той час, коли переважна більшість літніх людей отримують пенсію у 1312 грн, а мінімальна зарплатня становить 3200 грн, принаймні не зовсім справедливо.
Щоб остаточно закрити тему з мільйонними зарплатами чиновників Мінюсту, Кабмін встановив для них граничний розмір премії за завершення одного провадження на рівні 200 прожиткових мінімумів для працездатних осіб (308 тис. грн). Але, як не крути, гіркий осад залишився.
«Бідні» чиновники
На жаль, представники влади викинули слово «справедливість» зі свого лексикону. Скромністю вони також не вирізняються. Наприклад, зарплата за липень міністра соцполітики Андрія Реви, який звинуватив українців в ненажерливості, склала 102 800 грн, хоча його оклад зовсім невеликий – 4 571 грн. «Ваги» його ставці додали надбавки: за вислугу років – 2 285 грн, за роботу з секретними документами – 914 грн, за інтенсивність праці – 4 571 грн. А також індексація – 106 грн, гроші на відрядження – 9 736 грн, премія – 4 571 грн, відпускні – 27 381 грн і матеріальна допомога на оздоровлення – 48 682 грн. Напевне, просторікуючи про зростання соціальних стандартів та рівня життя українців, міністр має на увазі себе та своє оточення. Адже переважна більшість населення про такі гроші на оздоровлення навіть не мріє, хоча й працює інтенсивніше за Реву.
Зарплати інших міністрів, за даними «112 каналу», сягають від 10,3 до 49,9 тис. грн. Наприклад, заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій Георгій Тука, почувши про мільйонні гонорари чиновників Мінюсту, не втримався від лайки. Бо, за його словами, сам він отримує набагато скромнішу зарплату.
«У мене 22 тисячі без усіляких надбавок-премій. Ми навіть вирішили для себе неетичним отримувати матеріальну допомогу на відпустку», – заявив він.
Хто не бідує, то це керівники підприємств із державною часткою. Згідно з електронними деклараціями, голова НАК «Нафтогаз» Андрій Коболєв щомісячно отримує близько 1 600 000 грн, уже екс-керівник «Укрзалізниці» Войцех Балчун – 461 000 грн, а гендиректор «Укрпошти» Ігор Смілянський – 407 000 грн.
Посадовий оклад голови НАБУ Артема Ситника становить 63 000 грн, хоча на руки з надбавками він отримує удвічі більше. І, звичайно, всі пам’ятають, як голова НАПК Наталія Корчак при чистому окладі в 40 000 грн (з усіма надбавками її зарплата становить понад 100 000 грн) «намалювала» премію у 200 000 грн за свою успішну працю. Собі в заслугу вона, не посоромившись, записала запуск процесу електронного декларування, який через кострубато написану програму ледь не зірвався.
Є також дорогі для нашого бюджету народні обранці, їх помічники, співробітники генпрокуратури на чолі з Луценком, судді та інші категорії співробітників, яких влада вирішила нагородити гідною зарплатнею.
Насправді нічого поганого в цьому немає. Якби не декілька «але». У США, які є надійним союзником України в розбудові демократії, найвищі зарплати отримують не чиновники, а лікарі – фахівці, які рятують життя людей. Так, анестезіолог щорічно заробляє 260 000 доларів, хірурги – 252 000, акушери-гінекологи – 234 000, терапевти – 201 000 доларів. Трохи менше отримують інженери, ІТ-спеціалісти, пілоти, юристи. Вчені, фізики та астрофізики заробляють близько 120 000 доларів на рік. Приблизно такий самий рівень зарплат у суддів та прокурорів. Вчителі отримують близько 90 000 доларів щороку. І навіть якщо Гройсман виконає обіцянку і підвищить оклади наших педагогів на 25%, рівень доходів американських та українських вчителів, на жаль, не буде співставним.
Найголовніше, про що свідчить американський досвід: там цінують людей, які приносять реальну користь державі. І чудовим доказом цього є зарплати міністрів у США, ставки яких однакові, незалежно від специфіки діяльності та розміру департаменту. У 2001 році вони становили 161 200 доларів на рік, у 2003-му – 171 900 доларів. А зарплата міністра в адміністрації президента Обами сягала 199 700 доларів на рік. Зарплати чиновників там зростають пропорційно з доходами фахівців. Тобто все справедливо. І це є найціннішим уроком для нашої влади, який, схоже, українські чиновники ніяк не здатні засвоїти.
Антоніна МІРОШНИЧЕНКО
Вечірні Вісті