Сьогодні мобільний зв’язок – це вже не просто можливість подзвонити батькам та запитати про їхні справи. Окрім традиційного телефонного спілкування між людьми, сучасні технології вже давно забезпечують можливість отримання безмежного обсягу інформації з інтернету. Настав час зізнатися собі: мало хто з нас уявляє своє життя без телефону в руках. Дедалі більше українців використовують свої смартфони для читання новин, надсилання електронних листів, спілкування в соціальних мережах і навіть перегляду фільмів в режимі онлайн. Однак наскільки зручним і доступним є на сьогодні мобільний інтернет в Україні – довідувалася “Поштівка”.
З покоління в покоління
Як відомо, еволюцію технологій мобільного зв’язку прийнято позначати поколіннями. Перше покоління мобільних телекомунікаційних систем (1G) було впроваджено на початку 1980 років. Це були аналогові системи, на основі яких надавалися тільки послуги телефонії, розповідає старший юрист практики телекомунікацій АТ “Юскутум” Сергій Циба для порталу business.ua. З початку 1990 років стали з’являтися цифрові мобільні мережі другого покоління (2G), які вже надавали послугу передачі даних. У 2004 році з’явилися мережі третього покоління (3G), розраховані на високошвидкісну передачу даних. І в кінці 2009 року була запущена перша комерційна мережа 4G (стандарту LTE).
Згідно з даними GSM Intelligence, на кінець другого кварталу 2016 року мережі 4G були запущені 505 операторами в 166 країнах.
Поки відстаємо
Сумно, але Україна знаходиться на передостанньому місці за рівнем покриття мобільним 3G, згідно зі звітом компанії OpenSignal. Про це свідчать дані компанії, оприлюднені на сайті.
Так, Україна з покриттям 3G-мереж менше 50% території випереджає тільки Гайяну, в той же час поступається Індії, покриття якої складає близько 60% території. Лідером з покриття у світі є Південна Корея, де мережами третього і четвертого покоління вкрито 98,54% території.
Крім того, наша країна знаходиться на 67 місці з 95 зі швидкості мобільного інтернету. Так, швидкість доступу до мобільного інтернету у нас становить 5,78 Мбіт/с. Лідирує в цьому рейтингу також Південна Корея, швидкість мобільного інтернету в якій становить 41,34 Мбіт/с.
При тому, що в Україні нараховується аж 15 млн абонентів мобільного зв’язку третього покоління (3G), мережі 4G у нас і досі взагалі немає. Утім, існують плани держави на впровадження такого стандарту (розпорядження КМУ від 11.11.2015 №1232р “Про затвердження плану заходів щодо впровадження системи мобільного зв’язку четвертого покоління”). План передбачає можливість отримання операторами права на використання радіочастотного ресурсу під 4G вже в кінці 2017 року.
Основним питанням впровадження 4G є виділення під нього радіочастотного ресурсу. LTE-мережі використовують такі основні частотні діапазони – 800 МГц, 900 МГц, 1700 МГц, 1800 МГц, 1900 МГц, 2,1 ГГц, 2,3 ГГц і 2,6 ГГц.
В Україні частоти з усіх зазначених діапазонів вже виділені конкретним операторам. Всі частоти прив’язані до певних технологій.
Факт
На кінець 2017 року лише передбачається можливість отримання операторами права на використання радіочастотного ресурсу під 4G.
Складнощі впровадження
Прив’язка виділеного ресурсу до конкретних технологій означає, що в Україні не застосовується принцип “технологічної нейтральності”. Іншими словами, оператор, маючи певний радіочастотний ресурс, не може впровадити на ньому нову технологію без порушення умов ліцензії.
Тому, з огляду на недостатність радіочастотного ресурсу, першим логічним кроком для впровадження 4G в Україні було б введення принципу “технологічної нейтральності” і здійснення “рефармінгу” (тобто зміна умов користування для вже виділеного радіочастотного ресурсу).
Слід зазначити, що в світі більше половини 4G-мереж використовують 2G/3G частоти після рефармінгу. І наша влада готова на це піти – план заходів уряду, в принципі, передбачає здійснення таких дій.
Другим кроком на шляху впровадження 4G є вивільнення радіочастотного ресурсу, використовуваного іншими сервісами. Наприклад, урядовий план передбачає вивільнення до середини 2017 року частот в діапазоні 700/800 МГц (так званого “цифрового дивіденду”).
Ці частоти можуть бути присуджені операторам 4G в результаті їх вивільнення в процесі переходу з аналогового на цифрове телемовлення. Згідно з даними GSMIntelligence, на кінець 2015 року “цифровий дивіденд” для 4G був виділений в 64 країнах і становив 27% від всього радіочастотного ресурсу, використовуваного під 4G.
Звичайно, зазначеними діями заходи щодо впровадження 4G не обмежуються. Перед регулятором стоять і інші не менш важливі завдання. Наприклад, рефармінг 2G/3G частот і виділення нових частот під 4G не повинен призводити до конкурентної переваги одних операторів на іншими; використання ресурсу не повинно призводити до неприпустимих радіоперешкод між радіослужбами; наскільки збільшується вартість радіочастотного ресурсу (і збору / ренти за нього) після рефармінгу; як проводити видачу нових ліцензій.
Наверстати втрачене
Як би там не було, сподіваємося, що в 2018 році ми вже зможемо отримати перший комерційний продукт від 4G-оператора. На тлі очікування запуску в 2019-2020 роках вже 5G-мереж, ми, звичайно, “запізнилися”. Однак, враховуючи, що у світі перехід від 3G до 4G відбувався протягом п’яти років, а ми “ризикуємо” упоратися з цим процесом за 2-3 роки, хтозна: може, Україна буде однією з перших, хто одразу запустить вже мережу 5G?
Факт
Наша країна знаходиться на 67 місці з 95 зі швидкості мобільного інтернету.
Українці готові платити
У якнайшвидшому впровадженні мобільного інтернету зацікавлені не тільки пересічні українці – за останніми статистичними даними зв’язок 3G почав приносити гроші мобільним операторам.
У першому півріччі цього року доходи від мобільного інтернету у найбільших гравців ринку зросли, щонайменше, в півтора рази. В середньому кожен абонент став витрачати на зв’язок в місяць на 4-5 гривень більше, ніж рік тому. Причина таких змін – у збільшенні покриття 3G-мереж і переході абонентів на тарифи з великим об’ємом інтернет-трафіку.
Абоненти мобільного зв’язку не просто збільшили витрати на мобільний інтернет, вони стали купувати більше інтернет-трафіку.
Так, споживання мобільного інтернету серед українців за рік зросло втричі. Активні користувачі використовують по 1 Гб трафіку на місяць. При цьому кількість вимовлених абонентами хвилин зросла не надто відчутно – всього на 2% з 499 до 511 хвилин на місяць на абонента.
Можна лише уявити масштаби так званої “телефонної залежності” українців після того, як наша держава врешті-решт упровадить нові стандарти.
Газета “ПОШТІВКА” №20 від 12 вересня 2016 р.