Існують плани підвищити тарифи на електроенергію більш ніж наполовину. Але населення просто почне красти світло, попереджають експерти.
Цінова гонка на ринку електроенергії лише набирає обертів. П’яте і, як обіцяють в уряді, останнє підвищення тарифів для населення має відбутися в березні 2017 року. Тоді світло повинне подорожчати ще на 25%. Але експерти лякають: навіть це підвищення, за фактом, навряд чи стане останнім, адже головної мети, яку переслідує влада, так і не буде досягнуто.
Енергетична нерівність
“Очікувалося, що вирівнювання тарифів для населення і промисловості дозволить не тільки усунути дисбаланс в оплаті, але і дасть енергетикам кошти на модернізацію обладнання та розвиток енергосистеми. Адже перехресне субсидування – це зло”, – повідомив виконавчий директор центру соціально-економічних досліджень “CASE -Україна “Дмитро Боярчук.
За його словами, коли Національна комісія з державного регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКУ) в 2015 році приймала рішення про поетапне підвищення тарифів на електроенергію для населення, промисловість “спонсорувала” людей на 35 млрд грн. Зараз цей показник не тільки не скоротився, а й досяг 54 млрд грн.
“В результаті, за приблизними оцінками, щорічно кожен споживач товарів і послуг платить додатково 1200 грн. В рік (або 100 грн на місяць), закладені в ціну товару виробниками”, – порахував Боярчук.
При цьому, за його словами, істотного зростання інвестицій в розвиток енергомереж практично не видно. Тобто, підняття тарифу ні до чого не призвело.
Як зазначає директор енергетичних програм Центру світової економіки і міжнародних відносин НАНУ Валентин Землянський, спочатку передбачалося, що до п’ятого етапу підвищення тарифів буде створений ринковий механізм формування ціни на електроенергію, на зразок того, що працює на газовому ринку.
Однак ціну електроенергії досі регулює держава.
“Тому тарифний розрив буде існувати і далі. Крім того, досвід газового ринку показав, що тарифи для промисловості все одно виявилася вищою, ніж для населення. Баланс попиту та пропозиції довів вартість газу до 8 тис. Грн за тисячу кубів, а ціну для населення держава продовжує тримати на рівні майже 6,9 тис. грн “, – пояснив Землянський UBR.ua.
Нагадаємо, зараз середній тариф для населення (при споживанні від 100 кВт • год до 600 кВт • год) становить 1,29 грн за кВт • год. При цьому промпідприємства платять близько 2 грн кВт • год.
Скільки коштує світло
Як відзначають експерти, тариф повинен включати в себе витрати на виробництво електроенергії плюс інвестиційні витрати на розвиток енергосистеми.
Але щоб зрозуміти, якою є реальна собівартість електроенергії, потрібно для початку ліквідувати перехресне субсидування.
“Якщо держава хоче ліквідувати цей дисбаланс, то воно змушене буде і далі піднімати тарифи на електроенергію для побутових споживачів. Але враховуючи, що не за горами нові вибори, влада можуть не наважитися на цей крок”, – розповів UBR.ua член правління проекту ” Ціна держави “і екс-член НКРЕКУ Андрій Герус.
Він також пропонує альтернативний варіант вирішення проблеми – скасувати методику розрахунку оптової ціни електроенергії, яка базується на європейському індексі цін на вугілля (так звана формула “Роттердам плюс транспорт”).
“З травня 2016 року, коли була прийнята ця концепція, вартість електроенергії на оптовому ринку зросла на 27%. І якщо її скасувати, то тарифи для підприємств можна буде знизити на 20%. Що позначиться і на ціні кінцевої продукції”, – вважає Андрій Герус.
Валентин Землянський погоджується з тим, що формула “Роттердам +” не працює і ціна на українське вугілля значно нижче, ніж та, що виходить за формулою.
“Однак говорити, що теплова генерація, яка отримує гроші від енергоринку за залишковим принципом (першими отримують гроші АЕС, ГЕС і альтернативні джерела енергії), істотно впливає на тариф, було б перебільшенням”, – зауважив він.
За словами експерта, можна піднімати тариф, але не отримувати з ринку грошей, нарощуючи заборгованість.
“За нинішніх тарифах електроенергія в платіжках українців за комуналку складає 9-10%. Якщо підняти тариф до рівня промисловості (з 1,29 до 2 грн), тобто на 55%, а не 25%, люди можуть відмовитися платити і почнуться крадіжки електроенергії “, – говорить Валентин Землянський.
Костянтин Симоненко, UBR.ua