Американські вчені визначили час, який можна щодня проводити сидячи, не підвищуючи при цьому ризику виникнення серцево-судинних захворювань (ССЗ). Результати роботи опубліковані в JAMA Cardiology.
Загальна кількість учасників досліджень перевищила 720 тисяч осіб (57,1% жінок, 42,9% чоловіків) у віці 18 років і старше (середній вік становив 54,5 років). Медіанний час спостереження за ними склав 11 років. Вчені оцінили вплив різної тривалості часу, сумарно проведеного днем сидячи або лежачи, на ризик розвитку ССЗ (ішемічної хвороби серця, включаючи інфаркт; інсульту; смерті від серцево-судинних причин). Дозозалежний ефект розрахували за допомогою узагальненої статистичної моделі з випадковими ефектами за методом найменших квадратів.
Всього за час досліджень сталося 25 769 серцево-судинних подій.
З’ясувалося, що в порівнянні з найменшим часом, проведеним сидячи (медіанне значення 2,5 години в день), ризик починає зростати, починаючи з 10 години сидіння (на 8%) і стає найбільшим при максимальному показнику в 12,5 годин (зростання на 14%).
Вони також відзначають, що практично всі офісні працівники сидять не менше 10 годин на день, якщо врахувати час сидіння на роботі, в транспорті і вдома. Вчені припускають, що знизити ризик ССЗ можуть допомогти стоячі робочі місця або інші методи організації праці, які передбачають періодичну фізичну активність.