Виробники молока з метою отримання незаконного прибутку за рахунок зниження собівартості продукції додають в неї воду, а також крохмаль, крейду, мило, соду, вапно, борну або саліцилову кислоти і навіть гіпс. Про це повідомляється в прес-релізі Россільгоспнагляду за результатами детального вивчення способів фальсифікації молочної продукції, які практикуються при її виробництві на території Росії.
«Найчастіше замість цільного натурального молока представляють відновлене молоко з додаванням рослинних жирів, потім це молоко використовують для виготовлення кисломолочної продукції. Підміна одного молока іншим дуже часто буває при продажу козячого молока (воно реалізується і за вищою ціною). Відбувається і підміна натурального (незбираного) молока нормалізованим. Оскільки в натуральному молоці вміст жиру може досягати 4,5 і навіть 6,0%, то підміна його нормалізованим 2,5-% молоком дає солідний дохід фальсифікаторам», – йдеться в повідомленні.
При підробці сметану найчастіше розбавляють водою, кефіром, знежиреним сиром або вводять до складу рослинне масло, соєвий білок, низькоякісні молочні компоненти, крохмаль, стабілізатори, а також смакові добавки.
У виробництві вершкового масла виробники можуть замінювати молочний жир на рослинний або додавати маргарин та інші гідрогенізовані жири.
У неякісному сирі можливий підвищений вміст води, заміна молочного жиру рослинним, введення соєвого білка, зменшення жирності або порушення режиму дозрівання.
В цілому для фальсифікації молочної продукції найбільш часто використовують гідрогенізовані жири або суміші з іншими маслами, застосування яких має бути обмежене через високий вміст в них транс-ізомерів жирних кислот (ТІЖК). ТІЖК утворюються в жирах в процесі гідрогенізації, дезодорації, відбілювання і впливу високих температур. Вони мають засвоюваність, однаковою зі звичайними жирами, але, входячи в усі ліпідні структури організму, транс-жири порушують транспортування речовин через них, передачу сигналів, роботу рецепторів на мембранах і біохімію допоміжних процесів.