Головна умова отримання виплат – офіційне працевлаштування і сплата внесків.
За даними Мінсоцполітики, в докарантинниі часи за кордоном працювали 3,2 млн громадян України. Сюди входять і ті, хто живе за кордоном більш-менш тривалий час, і ті, хто виїжджає з України і повертається додому протягом року. З найпопулярнішими країнами у українських трудових мігрантів питання про пенсії вирішене.
Сьогодні Україна має договори з більш ніж 20 країнами, в яких українці можуть претендувати на пенсії. Головна умова отримання виплат – офіційне працевлаштування і сплата внесків, – повідомляє «Поштівка».
Такі договори укладені з Росією, Білоруссю, Вірменією, Казахстаном, Киргизстаном, Таджикистаном, Туркменістаном, Молдовою, Грузією, Узбекистаном, Азербайджаном, Монголією, Угорщиною та Румунією.
Згідно договору, пенсію виплачує держава, на території якої проживає одержувач. Робота за кордоном зараховується як страховий стаж в Україні.
Читайте також: Пенсії жінок в Україні на третину нижчі, ніж у чоловіків, – ООН
Існує і другий вид договору про пенсійне забезпечення, який діє за пропорційним принципом. Україна уклала його з Іспанією, Литвою, Латвією, Естонією, Болгарією, Словаччиною, Чехією, Польщею та Португалією.
За договором кожна країна призначає і виплачує пенсію тільки за стаж, який людина отримала на її території. Якщо пенсіонер проживає в Україні, інша держава пересилає йому свою частину виплат в Україні, і навпаки – Україна може переказувати виплати в іншу країну.
Список документів, необхідних для нарахування пенсії українцеві в європейській країні, варіюється. Але крім заяви на призначення пенсії, обов’язково потрібно буде пред’явити номер соціального страхування і податковий номер. Також, якщо пенсійні внески платив роботодавець, потрібно буде довести легальне працевлаштування. Перед переїздом в Україну потрібно буде звернутися в банк країни перебування про перерахування коштів на особистий рахунок в українському банку.