«Ще один обман»: обурення зростає через хаотичний розворот Трампа

США, MAGA, трампісти, usa
10 Квітня 2025, 13:52

«Хаос із тарифами в стилі “чи буде, чи не буде” від Трампа — це ще один обман для робітничого класу».

Так прокоментувала Мелінда Сент-Луїс, директорка Global Trade Watch у правозахисній організації Public Citizen, заяву президента США Дональда Трампа про 90-денну паузу на так звані «взаємні тарифи», за винятком Китаю.

«Він стверджував, що ці “взаємні тарифи” захистять американські робочі місця, але ці безрозсудні мита ніколи не були для цього створені», — сказала вона про Трампа. «Він просто хоче використовувати погрози, як шкільний задирака, і при цьому дарувати вигідні угоди своїм друзям-мільярдерам».

Читайте також:  «Дивимось, як він пітніє»: Європа точить ножі, спостерігаючи за «саморуйнівним» Трампом

Сент-Луїс попередила: «Коли він говорить, що буде “вести переговори”, він має на увазі ще більше шкідливих угод про вільну торгівлю, які лише посилюють провальну торговельну модель, яку він нібито критикує, і змушують країни жертвувати громадськими інтересами заради Big Tech, Big Pharma та інших корпоративних гігантів».

«Хто ж залишається поза його мегаломанічною грою? Ті самі працівники, яких він обіцяв підтримувати».

«І він хоче, щоб американські компанії знову благали про звільнення від тарифів, як це було в його перший термін. Це частина авторитаризму і корупції Трампа — змушувати країни й бізнеси “ставати на коліна”, як він це робить із юридичними фірмами та університетами», — підкреслила вона. «Хто залишився за бортом його мегаломанії? Робітники. Він показав лише те, що готовий потурати Волл-стріт і ставити свою владу вище за інтереси реальних людей».

Читайте також:  Американські компанії визнали недолугою тарифну війну Трампа

Сент-Луїс не була єдиною, хто критикував підхід Трампа до тарифів, який, за словами деяких економістів, свідчить про те, що президент навіть не розуміє, як працює міжнародна торгівля.

«Потрібен був місяць, щоб “узгодити угоду”, а один день — щоб Трамп передумав щодо свого безглуздого нового податку на автомобілі з Канади та Мексики», — сказав у середу сенатор Рон Вайден, провідний демократ у фінансовому комітеті Сенату. «Ця нескінченна метушня — черговий доказ того, що в Трампа немає жодної економічної стратегії, крім як навішувати мита на торгових партнерів США».

«Замість того щоб розробити реальний план забезпечення справедливих умов для американських працівників, він перетворює США на міжнародний об’єкт для жартів і підвищує ціни для споживачів», — додав Вайден. «Якщо республіканці в Конгресі дозволять йому продовжити це, Трамп буде далі кидатися погрозами та змушувати компанії підкорятися замість того, щоб боротися з безглуздою економічною війною проти американських сімей».

Читайте також:  «Коли імперії падають»: Британський колумніст шокований «найдурнішим вчинком» Трампа

Сенатор Берні Сандерс, давній критик «катастрофічних угод про вільну торгівлю», у розгорнутій заяві сказав, що «цільові тарифи можуть бути ефективним інструментом, щоб зупинити корпорації, які виводять робочі місця за кордон… Але хаотичні й загальні тарифи Трампа — це не той шлях».

«Те, що робить Трамп, є неконституційним. Він заявляє про “надзвичайні” повноваження, щоб обійти Конгрес і ввести односторонні мита для сотень країн… Це ще один крок до авторитаризму», — наголосив сенатор. «І будьмо відвертими: він робить це все для того, щоб дати величезні податкові пільги мільярдерам».

«Ці тарифи коштуватимуть робітничим родинам тисячі доларів щороку, а Трамп планує використати ці гроші, щоб фінансувати великі податкові пільги для найбагатших людей Америки. Саме над цим зараз працюють Трамп і республіканці в Конгресі: якщо їм вдасться просунути тарифи та податковий законопроєкт, більшість американців побачить зростання податків, а верхівка — отримує величезні знижки», — підсумував він. «Досить. Нам потрібна чітка торгова політика, яка ставить робітників на перше місце».

trump трамп

Попри попередження про те, що витрати від запровадження нових тарифів ляжуть на споживачів, Трамп оголосив про мита минулого тижня, що спричинило падіння фондових ринків і хвилю попереджень про рецесію. Деякі навіть припускають, що Трамп навмисне шкодить економіці.

Тарифна політика Трампа набула чинності опівночі середи. До обіду того ж дня президент оголосив часткову паузу через свою платформу Truth Social. Він заявив, що понад 75 країн звернулися з проханням «домовитись про вирішення ситуації».

У коментарях для журналістів у середу міністр фінансів США Стів Бессент пояснив, що базові тарифи у 10% залишаються в дії, а підвищені мита для низки країн призупинено. Він також повторив послання адміністрації: «Не відповідайте дзеркально — і отримаєте винагороду».

Читайте також:  Прем’єр-міністр Італії глибоко стурбована поведінкою Трампа – Bloomberg

Винятком залишається Китай, який у п’ятницю у відповідь запровадив 34% мита на американські товари. Коли в середу Трамп підвищив їх до 104%, Китай відповів підвищенням до 84% і обмеженнями щодо 18 американських компаній.

У середу Трамп написав у соцмережах: «Враховуючи брак поваги, яку Китай проявив до світових ринків, я негайно підвищую тариф, який США стягує з Китаю, до 125%».

У відповідь китайський уряд оприлюднив туристичне попередження в середу, заявивши: «Останнім часом, у зв’язку з погіршенням економічних та торговельних відносин між Китаєм і США, а також внутрішньою ситуацією з безпекою у Сполучених Штатах, Міністерство культури і туризму нагадує китайським туристам ретельно оцінювати ризики подорожей до США та бути обачними».

Як повідомляє The Hill, під час пресбрифінгу у середу речник МЗС Китаю Лінь Цзянь заявив: «США прикриваються принципом взаємності для встановлення гегемонії, приносячи в жертву законні інтереси інших країн заради власної вигоди, ставлячи свої інтереси вище за міжнародні правила. Це класичний приклад односторонності, протекціонізму та економічного булінгу».

Він додав:

«Зловживання тарифами з боку США фактично позбавляє країни, особливо держави Глобального Півдня, їхнього права на розвиток».

До оголошення Трампом паузи, Європейський Союз готувався відповісти на його мита на сталь «запровадженням до 25% зборів на широкий перелік американських товарів», повідомляє The Washington Post. Водночас офіційних коментарів від ЄС не надходило, і було незрозуміло, як останнє оголошення Трампа вплине на вже затверджені заходи у відповідь.

Хоча після заяви Трампа про паузу фондові ринки зросли, багато експертів залишаються скептичними й вимагають прозорості в переговорах адміністрації щодо світової торгівлі.

«Без прозорості щодо того, що саме вимагається, ми можемо отримати найгірший із можливих результатів — серію поганих угод, укладених в інтересах окремих лобістських груп, всі економічні збитки від невизначеності з тарифами, без жодного перерозподілу торгівлі, відновлення виробництва у США чи створення гідних робочих місць», — заявила Лорі Воллах, директорка програми Rethink Trade в American Economic Liberties Project.

Вона наголосила, що «адміністрація Трампа може укладати угоди з десятками країн, але без прозорості громадськість не знатиме, чиї інтереси захищаються — народу, чи мільярдерів з його уряду, друзів з Волл-стріт, чи членів родини».

На її думку, «угоди мають бути спрямовані на вирішення проблеми меркантилістських практик деяких країн, які спричинили глибокі глобальні торговельні дисбаланси, деіндустріалізацію США та позбавляють вигод від торгівлі багато країн у світі».

Воллах підкреслила, що «адміністрація Трампа не повинна використовувати переговори для примусу країн до згортання політик захисту конфіденційності в Інтернеті, антимонопольного регулювання Big Tech, чи ослаблення законів про безпеку харчових продуктів, охорону здоров’я чи довкілля».

«Хаос, викликаний цими непередбачуваними тарифними рішеннями, вже призводить до економічних втрат, підриваючи довіру до США та наших ринків», — додала вона. «Укладання таємних угод лише поглиблює невизначеність та ризик корупції, що зашкодить не лише заявленій меті Трампа — інвестиціям у американське виробництво — а й економіці в цілому».

Тим часом, коли експерти, як Воллах, вимагають прозорості, багато республіканців у Конгресі навпаки працюють над тим, щоб розширити повноваження Трампа. У середу майже всі республіканці Палати представників США проголосували за правило, яке блокує можливість членів Конгресу ініціювати голосування за скасування тарифів президента протягом 90 днів.

Story by Jessica Corbett

Джерело:

Alternet

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!