Минулої зими українці пережили одну з найважчих за останні роки епідемій грипу. Що чекає на нас цього сезону? Як вберегтися від грипу? Коли варто робити щеплення? У Києві відбулася прес-конференція, присвячена цим актуальним питанням. Поради фахівців слухала кореспондент „Поштівки” Ірина Ситенко.
Акцент
Цього сезону в Україні циркулюватиме три штами вірусу грипу: А/Гонконг (H3N2), минулорічний штам A/Каліфорнія (H1N1) та B/Брісбен. Домінуватиме „Гонконг”, для вірусів H3N2 характерно те, що за рівнем захворюваності вони викликають більш інтенсивні епідемії, ніж інші штами. Але при цьому „Гонконг” менш „агресивний”, не такий небезпечний ускладненнями, як домінуючий минулого року штам „Каліфорнія”. Тобто людей може захворіти більше, ніж минулого року, але лікарі прогнозують менше тяжких випадків. При цьому найнебезпечнішим грип „Гонконг” є для маленьких дітей і людей похилого віку, у них можливі серйозні ускладнення. Самому розпізнати, яким штамом вірусу грипу захворів, неможливо, усі віруси грипу викликають однакову симптоматику. Вакцинація від грипу є рекомендованою, але не обов’язковою, тому робити щеплення доведеться власним коштом.
Алла Мироненко, завідувач відділу респіраторних та інших вірусних інфекцій ДУ „Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В. Громашевського НАМН України”.
Коли чекати на грип
Зазвичай вірус H3N2 робить нам сюрпризи під Новий рік. Але його циркуляція розпочнеться вже в грудні. Тобто до епідемічного порогу цей процес може дійти вже в другій половині січня або на початку лютого, та циркуляція вірусів, тобто перші хворі на грип, будуть вже в грудні.
Вакцини від грипу
На ринку очікується три вакцини від грипу. Це „Ваксігрип” (Франція), „Інфлувак” (Нідерланди) і вакцина, якої ще не було на ринку, – „ДжіСі Флю”. „ДжіСі Флю” – корейська вакцина, аналогічна „Ваксігрипу”, також розщеплена. „Інфлувак” – субодинична вакцина. Це технологічні особливості виготовлення вакцин, але за штамовим складом всі вакцини включають А/Гонконг (H3N2), A/Каліфорнія (H1N1) та B/Брісбен генетичної гілки Вікторія. Тобто склад вакцин у порівнянні з минулим роком оновлений, з трьох вірусів два – нові.
Оптимальний час для щеплення
Взагалі, який ефект від вакцинації? Це утворення захисних антитіл, які нейтралізуватимуть вірус у разі потрапляння на слизові оболонки. Тобто людина не захворіє. Для нашої кліматичної зони щепитися оптимально потрібно у жовтні-листопаді, щоб гарантовано мати імунний захист до початку циркуляції вірусу. Для утворення захисного рівня антитіл у дорослих потрібно 10-14 днів. Імунітет триває 6-12 місяців. У дітей, особливо маленьких, які ніколи не були щеплені й не хворіли на грип, розвиток імунітету, утворення антитіл іде по первинному типу. Таких дітей щеплять у два прийоми з інтервалом у 4 тижні – по півдози.
Симптоми грипу
Грип – це тяжка хвороба, яка починається з високого і стрімкого підйому температури тіла до 38-39 градусів. Тобто з’являються ознаки інтоксикації – підйом температури, головний біль, біль у м’язах, біль у суглобах, може бути біль за грудиною. Ну і звичайно, погане самопочуття. Всі інші респіраторні симптоми – нежить, навіть сухий кашель – вони вже можуть „приєднатися” через дві доби. Тобто не відразу. Якщо хвороба починається з нежитю, слабкості, але температури немає, то це, як правило, не грип. Тому що крім вірусу грипу, який змінюється і викликає епідемії, тяжкий перебіг хвороби, є близько 200 інших вірусів, які викликають респіраторні симптоми, та не викликають тяжкого перебігу і не дають ускладнень.
Отто Стойка, головний лікар Київського міського Центру здоров’я.
Де можна щепитися від грипу
У першу чергу вакцини з’являються в аптеках і приватних клініках. У другу чергу організовуються щеплювальні кабінети на базі центрів первинної медико-санітарної допомоги чи консультативно-діагностичних центрів, де є кабінет для щеплень і аптечний кіоск, в якому продаються вакцини. Щеплення роблять після огляду лікаря. Минулого року вакцина коштувала близько 150 гривень.
Профілактика грипу
Вакцинація – це єдиний спосіб захистити себе від агресивних штамів. Та на додачу до специфічного імунітету можна створити сприятливі умови для того, щоб зменшити вірогідність захворіти та уникнути ускладнень. Неспецифічний імунітет – це спосіб життя. Потрібно не перевтомлюватися, слідкувати за своїм харчуванням, дотримуватися гігієни. Варто привчати дітей, особливо після відвідування школи, дитсадочків, промивати носоглотку. Можна простою водою, можна фізіологічним розчином чи підсоленою водичкою. Важливо вилікувати хронічні інфекції дихальних шляхів. Коли людина вже відчуває якісь ознаки погіршення стану здоров’я, важливо, щоб вона зверталася до лікаря і не йшла в скупчення людей. Зміцнити імунітет також допоможе загартування – контрастний душ, умивання холодною водою. Це тренування респіраторної системи на реагування на холод.
Антибіотики неефективні проти грипу
Антибіотики не діють на вірус грипу, і навіть на всі ці 200 вірусів не діють. Пити антибіотики треба тільки за чітко медичними показаннями, тому що в іншому випадку вони як мінімум не допомагають. А максимальні негативні наслідки від неадекватного самолікування антибіотиками – це те, що у людей виробляється антибіотикорезистентність, тобто підвищення стійкості мікроорганізмів до антибактеріальних препаратів. І потім, коли дійсно розвивається вже справжня бактеріальна інфекція – чи як ускладнення, чи як окреме захворювання, – то тоді ці звичайні антибіотики вже не діють.
Цифри
- 129 тисяч українців зробили щеплення від грипу минулого року.
- Максимальний рівень щеплень – 1 мільйон – був 2005 року.
- 0,2-0,5 % населення вакцинується проти грипу в Києві.
- Найбільше щеплень від грипу – 1,5-2 % населення – роблять у Харківській, Дніпропетровській області. Там показник вищий за рахунок великих підприємств, де масово вакцинують співробітників.
- 20 % населення має бути провакциновано за рекомендаціями Міністерства охорони здоров’я.
- Понад 46 % населення США охоплено вакцинацією від грипу.
- 391 людина померла від грипу в Україні минулого року.
- У перші 48 годин найефективніше діють специфічні ліки проти грипу – інгібітори нейрамінідази, тому вкрай важливо якнайшвидше звертатися за медичною допомогою.
- Близько 200 інших вірусів, окрім грипу, викликають респіраторні симптоми.
Ірина Ситенко, газета “ПОШТІВКА”