Щорічно українці, які працюють за кордоном, переказують на Батьківщину близько $ 5 млрд. Для порівняння: доходи Держбюджету України на 2016 рік заплановані в розмірі близько $ 18 мільярдів. Таким чином, щорічно забезпечують країну сумою, яка складає майже третину бюджету – адже, так чи інакше, ці гроші працюють на економіку.
Обсяг коштів, які українські заробітчани переказують додому, перевищує усі інвестиції іноземних компаній та допомогу міжнародних донорів разом взятих. Такі дані підтверджені дослідженням проекту Міжнародної організації з міграції (МОМ).
Результати опитування показали, що у 2014 році українські трудові мігранти переказали 2,8 мільярда доларів як формальними, так і неформальними каналами. Ще 100 мільйонів доларів надійшли в Україну в натуральній формі у вигляді продуктів, речей, техніки тощо.
«Це свідчить про те, що за умови ефективного управління, трудова міграція та капітал, який вона генерує, можуть сприяти гуманітарному, соціальному, економічному та культурному розвитку України», – пояснив голова представництва МОМ в Україні Манфред Профазі.
Кожен п’ятий мігрант готовий інвестувати у продуктивну діяльність в своїй місцевій громаді. Найбільш привабливими сферами для потенційних інвестицій є будівництво, туризм і роздрібна торгівля.
Факт
Перший сплеск трудової міграції в Україні припав на 2009-2010 роки. Саме тоді стали говорити про масовий характер українського заробітчанства. Країну не оминула світова економічна криза, яка підкосила фінансове благополуччя українців. Наступна хвиля міграції насунулася на Україну в 2014 році, коли розпочалася війна на Донбасі, а ВВП країни обвалився на 6,8% (дані Держстату).
За даними дослідження Міжнародної організації мігрантів (МОМ), основною причиною трудової міграції є втеча від бідності та безробіття, іноді заробітчанство взагалі стає єдиним механізмом виживання. Так, згідно з результатами дослідження 79% українських трудових мігрантів отримували низьку зарплатню в Україні, що і змусило їх шукати кращої долі за кордоном.
Цифра
У 2014 році на заробітках перебували 688 тисяч українців. З них приблизно 423,8 тисяч є довгостроковими трудовими мігрантами, 264,4 тисячі – короткостроковими. Також приблизно 310 тисяч мають бажання шукати роботу за кордоном у найближчий рік. Ще 25,4 тисяч українців виїхали отримувати освіту, а 18,2 тисяч – до чоловіка або дружини. Очікується, що в 2016 році 1,6% від загальної кількості населення поїдуть працевлаштовуватись за кордон.
Виїжджають, заробляють, повернуться…
До яких країн їдуть на заробітки українські мігранти
У 2014 році Росія залишалась основною країною, до якої їхали українські заробітчани (30%). Однак, згідно з прогнозами, через російську агресію на Донбасі та останні зміни у їхньому трудовому законодавстві кількість заробітчан у РФ буде зменшуватися (до 12% у найближчий рік), у той час як Польща та Чехія стають більш привабливими (32% і 19%, відповідно).
Довгострокові мігранти також найчастіше обирають саме ці країни. Формується чітка переорієнтація трудових мігрантів на ринки праці Європи та Північної Америки.
Ким працюють українці за кордоном
Українські трудові мігранти вирізняються високим рівнем освіти та професійністю. Дані опитування показують, що 37% усіх заробітчан отримали вищу освіту, 41% закінчили загальну середню школу або отримали спеціальну освіту.
Як зазначають аналітики, велика кількість освічених і професійних людей (інженери, лікарі, ІТ-шники, вчителі), долучившись до міграції, сприяють «витоку мізків» із країни. До того ж це супроводжується втратою кваліфікації – міграція часто призводить до того, що професіонали займаються “чорновою” роботою.
Основними галузями зайнятості є будівництво, промисловість, ресторанно-готельний бізнес, домашній догляд і сільське господарство.
Чи планують повернутися додому
Українські трудові мігранти дедалі частіше повертаються на батьківщину. Наразі до України повернулося 144,4 тисячі людей. Намір повернутися додому мають 60% українських заробітчан. Але ця тенденція спостерігалася до тих пір, поки не почалися бойові дії на Сході країни.
Основними країнами, з яких повертаються заробітчани, є Росія (33%), Польща (19%), Італія (9%) та Чехія (9%). Що стосується віку, то чим старший мігрант, тим більш імовірно, що він повернеться додому.
У середньому українські трудові мігранти повертаються на батьківщину через шість років.
Тривожним фактом є те, що кількість українців, які вирішили не повертатися на батьківщину, майже вдвічі вища серед молоді віком 18-29 років (30%) у порівнянні зі старшими людьми 45-65 років (16%).
Як гроші потрапляють в Україну
Як свідчать результати дослідження, 59% заробітчан передають гроші додому через неофіційні канали – в основному це перевезення самими мігрантами, їхніми друзями або водіями автобусів. Логічно, що чим далі від України знаходиться заробітчанин, тим активніше він використовує офіційні способи передати гроші.
У середньому, лише 47% або $3120 середнього обсягу грошових переказів у розрахунку на одну родину (від довгострокових мігрантів) передавалися через офіційні канали у 2014 році.
Які категорії заробітчан мають платити податки Україні
Державна фіскальна служба України нагадує про обов’язок подання податкової декларації про майновий стан і доходи. Платниками податку на доходи фізичних осіб (далі – ПДФО) є, зокрема: фізична особа-резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи, фізична особа-нерезидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні. Не є платником ПДФО нерезидент, який отримує доходи з джерела їх походження в Україні і має дипломатичні привілеї та імунітет, встановлені чинним міжнародним договором України, щодо доходів, які він отримує безпосередньо від провадження дипломатичної чи прирівняної до неї таким міжнародним договором діяльності.
Скільки грошей переказують заробітчани
Дві третини українських трудових мігрантів переказували гроші в Україну у 2014 році. Згідно з результатами опитування, українські трудові мігранти загалом переказали $2,8 млрд за рік.
Додаткові $100 млн надійшли в Україну в натуральній формі (одяг, техніка, харчі. – Ред). Звісно, найважливіші цілі переказу грошей – підтримка сім’ї, батьків, освіта дітей і накопичення.
У середньому родина з довгостроковими трудовими мігрантами в 2014 році отримала приблизно $6100 у вигляді переказів. Для більшості родин перекази з-за кордону становлять основне джерело доходу.
До того ж українці відрізняються особливою бережливістю – 42% зароблених грошей відкладаються як заощадження в країні перебування.
Газета «ПОШТІВКА» №6 від 16 травня 2016 р.