В ефірі телеканалу «1+1» Ігоря Коломойського було показане журналістське розслідування “Українські сенсації. Девальвація” з критикою на адресу глави НБУ Валерії Гонтаревої. У цій телепередачі екс-глава правління націоналізованого Приватбанку Олександр Дубілет заявив, що сьогодні вартість «обналу» – 7%, тоді як до приходу в НБУ Валерії Гонтаревої вартість відповідних «послуг» становила 10-11%, а за часів Януковича – під 14%.
«Тобто удосконалення боротьби з тіньовою економікою привело до того, що тіньовій економіці в частині взаємодії з фінансами стало легше», – констатував О. Дубілет.
Довідково
На початку грудня перший заступник голови ДФС, керівник податкової міліції Сергій Білан запевняв, що навпаки – завдяки в т.ч. підвищенню ефективності боротьби фіскалів з конвертаційними центрами – вартість «обналу» зросла до 11-12%, тоді як в 2014-2015 рр. вона становила 7-9%.
В НБУ передумовою для націоналізації Приватбанку називали невиважену кредитну політику цієї фінустанови (в т.ч. надмірно активне кредитування пов’язаних осіб), що призвело до потреби докапіталізації на 148 млрд грн. Разом з тим, екс-правління Приватбанку та екс-акціонер фінустанови Ігор Коломойський публічно звинуватили В. Гонтареву в намаганні знищити банк, що й, за їх версією, й привело до націоналізації.
З огляду на це, попри доневдавнє ймовірне враження про “мирний” характер націоналізації Приватбанку, на всіх “фронтах” сьогодні тривають інформаційні “бої”.
Враховуючи неофіційні дані про плани Адміністрації Президента включити в “роботу” зі стягнення боргів з групи “Приват” у т.ч. силові органи, можна очікувати переростання інформаційних “боїв” у повноцінну інформаційну “війну”.
До честі обох сторін, активна фаза протистояння не розпочалася в найкритичніший період – напередодні й під час переходу Приватбанку в держвласність, коли наростали панічні настрої серед населення й бізнесу (зараз вони спадають). Хоча зрештою й тоді з`являлися неоднозначні сигнали.
Поточна динаміка розвитку подій спонукає враховувати негативний вплив на фінансовий ринок (як мінімум) інформаційну боротьбу у найближчому майбутньому та середньостроковій перспективі.
Якщо так станеться, то одним з основних “вигодонабувачів” від цього протистояння стане окупант (Кремль) і його сателіти в Україні.