За нинішньої економічної ситуації в країні, більшість простих смертних лишень думають про те, як звести кінці з кінцями. У той час, коли більшість сімей працюють на оплату одних лише комунальних послуг, їм й мріяти годі про новеньку домівку. Особливо гостро проблема стоїть для молоді: люди закохуються, одружуються, створюють сім’ї. Але потім постає просте питання: де жити? В Україні діє держпрограма забезпечення молоді житлом на 2013-2017 роки, затверджена постановою Кабміну за №967 від 24 жовтня 2012 р. Згідно з нею, молоді громадяни України мають можливість придбати житло у кредит на пільгових умовах. Однак, до недавнього часу програма була фактично призупинена, оскільки в бюджеті цього року на неї не було передбачено коштів. Аж поки 11 жовтня на засіданні Уряду не було схвалено постанову, згідно з якою, статутний капітал Державної спеціалізованої фінансової установи “Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву” збільшено на 24 млн гривень.
Мета – доступні квартири
За офіційними даними, близько 650 тис. українців є черговиками на житло. Програма, яку реалізовують для того, щоб забезпечити доступним житлом хоча б частину з них, має на меті:
розвиток різних видів пільгового молодіжного житлового кредитування, яке передбачає створення накопичувального та відновлювального інвестиційного ресурсу держави для забезпечення молоді житлом (для забезпечення молодих сімей та одиноких молодих громадян житлом, які зареєстровані у Державній спеціалізованій фінансовій установі “Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву” та потребують поліпшення житлових умов, необхідно збудувати 1047,2 тис. кв. метрів житла з тим, щоб до 2017 року розв’язати житлову проблему, на подолання якої спрямована Програма);
формування організаційних засад для здешевлення вартості будівництва і придбання житла молодими сім’ями та одинокими молодими громадянами;
розроблення фінансово-економічного механізму залучення у молодіжне житлове будівництво інвестицій для фінансування житлового будівництва для молодих сімей;
створення умов для отримання власного житла молодими спеціалістами, які отримали направлення на роботу, насамперед в сільській місцевості;
розвиток системи молодіжних житлових комплексів (житлово-будівельних кооперативів) та інших форм участі молоді в організації будівництва (придбання) житла.
Поліпшити демографічну ситуацію
Згідно з урядовою постановою, успішне виконання Програми дасть змогу забезпечити житлом 16755 молодих сімей та одиноких молодих громадян, збудувати 1047,2 тис. кв. метрів житла.
Водночас зазначається, що реалізація Програми сприятиме також створенню умов для формування активної життєвої позиції молоді, розв’язанню їх житлових проблем, поліпшенню демографічної ситуації в країні.
Фінансування Програми здійснюється за рахунок коштів державного і місцевих бюджетів та інших не заборонених законодавством джерел, у тому числі власних коштів громадян.
Для будівництва (придбання) житла в рамках виконання Програми необхідні кошти в сумі 5460 млн. гривень. Отож, як бачимо, темпи реалізації цієї програми не надто вражають.
Чи є альтернатива
Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву займається реалізацією й іншої програми, статутний капітал якої держава щороку збільшує.
Програма “Надання кредитів молодим сім’ям та одиноким молодим громадянам на будівництво житла” є пільговим кредитом. Його надають терміном до 30 років молодим сім’ям та молодим людям віком до 35ти. Площа надається з розрахунку 21 кв. м на кожного члена сім’ї плюс 20 кв. м на сім’ю. Відсоткова ставка за цим кредитом становить 3% річних. Також за цією програмою діє система пільг.
Згідно з цією програмою, сім’ям, які перебувають на квартирному обліку, надаються бали – в основному, за час такого перебування. Ті, що стоять більше року, мають три бали і т. д. Перевагу також віддають молодим ученим, членам національних або олімпійських ігор (8 балів). Після того, як надходять кошти, представники Фонду запускають рейтингову програму яка видає персональний ідентифікаційний номер. За ним отримують дані про сім’ю й повідомляють її про результат.
Однак на практиці ситуація не надто втішає, оскільки черги на такі квартири – космічні (по 100-200 сімей), бо фінансується ця справа фактично лише з місцевих бюджетів.
Народжуйте більше дітей
Якщо сім’я подає пакет документів на пільговий кредит, її одразу вносять в систему. У пільговому кредиті перший внесок повинен становити не менше 6%, а “за власні кошти Фонду” – не менше 10% від вартості житла нормативної площі. Якщо квартира більша від нормативу, сім’я повинна оплатити відразу всю суму на виявлену різницю при підписані угоди. Щодо системи пільг, то вони є лише по пільговому кредитуванні.
“Якщо в сім’ї є одна дитина на момент отримання кредиту чи під час погашення кредиту, то плата у розмірі 3% з сім’ї не стягується: кредит надають за нульовою ставкою. Якщо в сім’ї є двоє діток чи народжується двоє діток, то списується 3% річних і 25% тіла кредиту. Якщо троє діток і більше, то 3% річних та 50% тіла кредиту. Клієнт може подати документи на обидва види кредиту. Та, отримавши один кредит, з іншого автоматично знімається, – розповідає представник Фонду Андрій Козак, передає газета “20 хвилин”.
Щодо процесу списання відсотків за кредитом, то він відбувається так: сім’я повинна привезти свідоцтво про народження дитини в місячний термін. Тоді фонд розраховує залишок за кредитом від моменту народження і відмінусовує від нього пільгу. Якщо ж сім’я прострочила терміни, то розрахунок проводять з моменту подання копії свідоцтва.
Разом з житлом будується економіка
Нормальна реалізація державних програм такого виду має непогані перспективи не лише для молоді, якій немає де жити, а й для держави в цілому.
Президент ПАТ “ХК “Київміськбуд” Ігор Кушнір зауважив, що забудовники в цілому мають можливості задовольнити потреби молодих сімей, однак, звичайно, для цього необхідне фінансування. Він наголосив, що додаткове фінансування, дасть поштовх для розвитку економіки, адже кожна гривня вкладена у будівельну галузь приносить державі у п’ять разів більше, а розвиток будівельної сфери сприяє розвитку цілого ряду суміжних сфер економіки.
Про кредит
Кредит надається з відсотковою ставкою у розмірі 11,6% річних. Погашення кредиту та відсотків за користування ним здійснюються позичальником починаючи з дати зарахування коштів кредиту на рахунок позичальника в банку-агенті. Платежі з погашення кредиту та відсотків за користування кредитом вносяться не рідше ніж один раз на місяць. Кредит може бути погашено достроково.
Перелік документів для отримання кредиту:
- Довідка про перебування на квартирному обліку.
- Форма 3 про склад сім’ї (беруть у жеку за місцем проживання, ОСББ, паспортний стіл).
- Довідка про доходи.
- Копія паспорта.
- Копія ідентифікаційного коду.
- Копія свідоцтва про народження дитини (дітей).
- Копія свідоцтва про одруження.
Газета ПОШТІВКА, № 26 від 24 жовтня 2016 року